Türk Telekom – Burak KÜREKÇİ (Eğitim Teknolojileri Kıdemli Uzmanı) – Marmara Üniversitesi BÖTE Mezunu


Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu ile ilgili Bilgileri

Adı Soyadı:Burak Kürekçi

Mezun Olduğu Üniversite: Marmara Üniversitesi BÖTE Bölümü

Mesleği: Eğitim Teknolojileri Kıdemli Uzmanı

Çalıştığı Şirket:Türk Telekom

Geziye Katılanlar: Seda Güvenkaya, Zümrüt Tahmaz, Pelin Tok, Betül Özcan.


görsel

Merhaba botekariyer.com okurları,

Bugün, Türk Telekom Eğitim Teknolojileri Kıdemli Uzmanı Burak Kürekçi ile görüşüp çalışma ortamını gördük. Gezi hakkında bilgi vermeden önce bizi işyerine kabul eden ve en iyi şekilde ağırlayan Burak KÜREKÇİ’ye teşekkürlerimizi sunuyoruz. 🙂

Burak Bey, İstanbul Denizcilik Ve Su Ürünleri Meslek Lisesi Bilişim Teknolojileri Bölümünü bitirmiştir. Lisansını 2005 yılında girdiği Marmara Üniversitesi Bilgisayar Ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi üzerine tamamlamıştır. Burak Bey biz Böteciler için yararlı olabilecek tecrübelerini ve birikimlerini bizlerle paylaştı. Bizde bu bilgileri düzenleyip sizlerle paylaşmak istedik.

Lise ve üniversite seçiminin her ikisinde de isteyerek bu bölümü seçtiğini söyledi. Meslek Lisesi’nde okuduğu yıllarda Dreamwiever, Makromedio gibi programlar kullanmıştır. Her zaman meraklı bir öğrenci olmuş kendileri. 🙂

Üniversite birinci sınıfın ikinci döneminde ve dördüncü sınıfta her iki dönemde staj yapmıştır. Özel okulda yaptığı stajda öğretmen olmak istemediğine karar vermiştir.2008-2009 yıllarında KPSS atama puanları artınca da özel sektöre olan ilgili artmıştır. Üniversitede birinci sınıfın sonlarına doğru mesleğiyle alakalı planlar yapmaya başlamıştır. Bu zamanlarda Photoshop programında kendini geliştirip ikinci sınıfın ikinci döneminde(2007 yılı) uzaktan eğitim sektöründe çalışmaya başlamıştır. Hocalarına bölümle ilgili çalıştığını söylediğinde hocaları da ona destek vermiştir.IMG-20171103-WA0050İki sene boyunca yarı zamanlı da olsa haftanın dört günü Element Eğitim firmasında çalışmıştır. Bu firmada Maltepe Üniversitesi’nin MBA programına yönelik e-içerikler geliştirmiş ve özel projelerde görev almıştır.
Zirvelere katılmak, teknolojiyi çok hızlı takip etmek, eğitsel bakış, kendini her açıdan geliştirmek onun için çok önemliydi, bunu uygulayıp karşılığını maddi ve manevi anlamda almıştır. Mezun olduktan sonra, Morpa kampüste işe başlamıştır. 3 yıl boyunca burada K12 düzeyinde eğitim materyalleri geliştirmiş ve Morpa Kampüs’ün kurulum sürecine destek olmuştur. Daha sonra kurumsal hayata atılmaya karar vermiş ve Acıbadem Sağlık Grubu’na geçmiştir. Şirkete sıfırdan uzaktan eğitim sistemi kurulumunda görev almış, sağlık sektörüne yönelik e-eğitim içerikleri üretmiş ve farklı projelerde görev almıştır. Son iki yıldır da Türk Telekom’da çalışmaya devam etmektedir. Türk Telekom bünyesinde de eğitim teknolojilerine yönelik özel projeler(VR-AR, etkileşimli video, oyun portalı vb.) yönetmekte olup, yine LMS, e-eğitim içerikleri, video çekimleri gibi konularda da görev almaktadır.

Kendisi stajyer seçerken iki soru soruyor:

1-Enocta kim?

2- Scorm ne?

BÖTE öğrencisinin bu sorunun cevabını bilmesine çok önem veriyor. Özel sektörün ve öğretmenliğinde zorluklarını görüp, deneyimleyip karar verilmesi gerektiğini düşünüyor.

IMG-20171103-WA0022

En büyük pişmanlığı; ikinci sınıftan beri çalıştığı için İngilizce seviyesinin çok yüksek olmamasıdır.

Sektörle alakalı kendisini geliştirme odaklı yaklaştığı için ikinci sınıfın ikinci döneminden beri yaz kış hep çalışmış ama bir yazını dil için ayırmadığına pişman olmuştur. İş hayatının başında birinci planda değil gibi gözüküyormuş ama ilerleyen zamanlar da karşısına çok net bir şekilde çıkmıştır. Yeni teknolojileri çok yakından takip ediyor. Çalıştığı yerde kendisinden beklentileri yeni bir şey çıktığında en makul şekilde işlerinin içine yedirip geri kalmış olmamak. VR projeside öyle çıkmış. Kimse VR la proje yapmıyorken kendileri Türk Telekom da uygulama üretti.

IMG-20171103-WA0021

Bunların yanı sıra şirket içerisindeki çalışanların gelişimine katkı sağlamak amacıyla sık sık videolar hazırlıyor. Ekip arkadaşı Gökay Gedik ile birlikte gerekirse stüdyoda, gerekirse dışarıda / sahada videolar çekiyor ve editliyor. Günümüz video trendlerini takip ediyor, After Affect’te Motion Graphic videolar üretiyor. Son zamanlarda hazırladıkları eğitimlerin çoğunun 3-5 dk videolardan oluştuğundan, etkileşimli içerik üretmekten giderek uzaklaştıklarını ifade ediyor. Ağırlı olarak proje yönetimi ve görsel tasarım konusunda kendini geliştirmiş.

IMG-20171103-WA0033 (1)

Burak Beyle olan görüşmemizden sonra biz şu sonuca vardık: “Eğer Meslek seçimimizi yapacaksak ve henüz karar verememişsek elimizde olan bütün seçenekleri değerlendirmemizi ve bu değerlendirme sonucunda kendimize en uygun olana karar verip o yönde kendimizi geliştirmemiz. Tabi ki dil konusunda kendimizi geliştirmeye ne kadar erken başlarsak o kadar kazançlı olacağımızı da unutmayacağız.” :)

Yazımı bitirmeden önce bizleri bu geziyi yapmaya teşvik eden Mehmet ELİBOL hocamıza ve bu bilgileri bizlerle paylaşan Burak KÜREKÇİ’ye tekrardan teşekkürlerimizi sunuyoruz.Burak Bey’inde bölüm arkadaşlarımıza ve hocalarımıza çok selamları var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir