Türk Ekonomi Bankası-Şafak SEVİNÇ (Dijital İK Yöneticisi ( HR-Tech & Eğitim Teknolojileri Uzmanı )-On Dokuz Mayıs Üniversitesi- Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Mezunu

Ziyaret Edilen Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) Bölümü Mezunu İle İlgili Bilgileri


Adı Soyadı: Şafak SEVİNÇ
Mezun Olduğu Üniversite: On Dokuz Mayıs Üniversitesi- Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
Yüksek Lisan Yaptığı Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi-Yönetim Bilişim Sistemleri
Mesleği: Dijital İK Yöneticisi ( HR-Tech & Eğitim Teknolojileri Uzmanı )
Çalıştığı Şirket: Türk Ekonomi Bankası
Geziye Katılanlar: Sunay Akay, Dilara Biçen, Ali Eren Ünver, Esma Sevinçhan, Büşra Şener, Rasim Yiğithan Oğuz.


Merhaba değerli botekariyer.com okurları;
Kariyer gezileri kapsamında, On Dokuz Mayıs Üniversitesi- Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu, Bahçeşehir Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri alanında yüksek lisans yapmış olan Şafak SEVİNÇ ile görüşme gerçekleştirdik. Şafak Bey, İstanbul’da Türk Ekonomi Bankası’nda Dijital İK Yöneticisi (HR-Tech & Eğitim Teknolojileri Uzmanı) olarak çalışmaktadır. Kendisiyle yüz yüze görüşmek istedik fakat pandemi sürecinden dolayı görüşmemizi online gerçekleştirmeyi daha uygun bulduk.

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Şafak Bey, 1987 yılı İstanbul doğumlu. Liseyi Haydar Akın Anadolu Meslek lisesinde yazılım üzerine okumuş, devamında On Dokuz Mayıs Üniversitesi’nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünü bitirmiştir. Okul bittikten sonra Türk Ekonomi Bankası’nda stajer olarak işe başlamış, sonrasında Dijital İK yetkilisi olarak işe devam etmiş ve iş hayatının getirdiği ihtiyaçlar doğrultusunda da Bahçeşehir Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri alanında yüksek lisans yapmıştır.

foto_1

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünü kendi isteğinizle mi seçtiniz yoksa bir yönlendirme ile mi bu bölümü okumaya karar verdiniz? Bu bölümden memnun muydunuz? Bölüm değiştirmeyi hiç düşündünüz mü?

Şafak Bey bilgisayar dersleri ile ilk defa ortaokulda tanışmış. Ortaokulda bilgisayar derslerinde HTML kodlama, PowerPoint, Excelde makrolar gibi birçok şeyi görme fırsatı edinmiş. Lisede bilgisayara olan merakından ötürü meslek lisesine gitmeyi tercih etmiş. Liseyi okuduğu dönemlerde üniversiteye geçişlerde meslek liselilere uygulanan katsayı sistemi uygulaması olduğu için tercihlerinde mühendislik seçememiş ve bu nedenle de BÖTE bölümünü tercih etmiş. Öğretmenlik bölümünde lisede öğrendiği programları geliştirme fırsatı bulduğu için, bu bölümü severek okumuş.

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde aldığınız eğitim sizin için yeterli oldu mu? Olmadıysa kendinizi bu alanda geliştirmek için nasıl bir yol izlediniz?

Okuduğu dönemde aldığı eğitimler bir yere kadar Şafak Bey’e yeterli olsa da bir süre sonra öğrenme açlığı duymuş ve kendisini geliştirmek için yeni fırsatlar kovalamış. Okuduğu üniversitede 2. sınıftayken, uzaktan eğitim merkezi (OMÜ – UZEM) kurulmuş. Şafak Bey de yarı zamanlı olarak bu merkezde çalışmış. Merkezde fazlasıyla yeni sistem öğrenmiş (stüdyo kurulumu, yeşil perde ile çekim teknikleri ve bu çekimlerin eğitime nasıl entegre edilebildiği). Bu eğitimleri hazırlamak kendisine çok faydalı olmuş.

Uzaktan eğitim gelişim asistanı olarak staj yapmışsınız. Staj yapmak kariyerinizi nasıl etkiledi? Staj bulmada zorlandınız mı? Staj programına seçilme süreciniz nasıl gerçekleşti? Bu Süreci iyi ve kötü yönleri ile anlatabilir misiniz?

Üniversite yıllarında uzaktan eğitim merkezindeki yarı zamanlı çalışmasından ötürü staj bulma sürecinde hiç zorlanmamış, aksine deneyimlerinden ötürü hemen staj yeri ayarlayabilmiş. Kendisi, “kişi kendisini spesifik olarak uzmanlaştırabilirse, iş hayatında kolayca yükselebilir ve staj bulma konusunda zorluk yaşamaz” diye de güzel bir tavsiyede bulundu. Şafak Bey’e teşekkür ediyoruz.

Bahçeşehir Üniversitesi’nde, Yönetim Bilişim Sistemleri alanında yüksek lisans yapmışsınız. Bu bölümü neden seçtiğinizi ve bu bölümün size katkısını açıklayabilir misiniz? Ayrıca yüksek lisans yapmak kariyerinizi nasıl etkiledi?

Yönetim Bilişim sistemleri bölümü, aslında hep okumak istediği ama kendi döneminde bu bölümdeki kontenjanın az olması sebebiyle okuyamadığı bir bölüm olduğunu söyledi. Bu imkânı yüksek lisansta yakalamış. Bankada yaptığı işin sadece dijital eğitim üzerine değil İK grubunun tamamen dijitalleşme süreçleri üzerine olduğunu belirtti. Bu nedenle Yönetim Bilişim Sistemleri okumak iş bakımından kendisine çok artı katmış.

foto_3

Eğitim teknolojileri alanında ilerlemeye ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

Uzaktan eğitim merkezinde yapmış olduğu staj kendisini eğitim teknolojileri alanına yönlendirmiş. İlk önce IT departmanında; network yönetimi ya da sistem yönetimi alanında kendisini geliştirmek istemiş fakat uzaktan eğitim merkezinde çalıştıkça eğitim teknolojileri alanında uzmanlaşma kararı almış.
Eğitim teknolojileri alanının kapsamlı olduğunu, işin içinde proje yönetimi, yeni medya içerikleri oluşturma gibi sürekli farklı işler olduğunu belirten Şafak Bey, bu durumun kendisini eğitim teknolojileri alanına yönlendirdiğini ifade etti. Eğitimin son kullanıcıya eğlenceli olarak sunulması ve son kullanıcıya dokunması kendisine cazip gelmiş.

İşinizin bir parçası da uzaktan eğitim. Uzaktan eğitimde kullandığınız programlar nelerdir? Bu işi yapmak isteyen birine hangi programları öğrenmesini tavsiye edersiniz?

Eğitimin içerik kısmının genelde videoya döndüğünü bu nedenle video edit programları olan Adobe Premiere ve Adobe After Effects gibi programları orta seviyede de olsa bilinmesi gerektiğini belirtti. Bu programların biliniyor olması, eğitim teknolojilerindeki rolümüze değer katacağını söyledi. Ayrıca bu programların öğrenilmesi ile çekilen videoları eğitsel içerik haline getirebileceğimizi, animasyon videolar oluşturulabileceğimizi ve araya kapaklarda ekleyebileceğimizi yani eğitimi videolarla daha eğlenceli ve mesaj odaklı yapabileceğimizi ifade etti. Articulate ve PowerPoint programını iyi bilmek gerektiğini, animasyon programlarını da orta seviyede de olsa bilmek gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu.

Eğitim materyali hazırlarken nelere dikkat edersiniz?

 3 boyutlu tasarımlardan daha çok iki boyutlu tasarımlı eğitimlere geçildiğini ve sunumlarında hareketten ziyade daha anlaşılır ve sade tasarımlar kullandığını, bunun sebebinin ise bilgiyi karşı tarafa daha net aktarmak olduğunu söyledi.

Şu an real sektörde çalışan biri olarak ve birçok eğitim materyali hazırlayıp sunan, organizasyonlarda bulunan biri olarak bence Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde şu eğitim mutlaka verilmeli dediğiniz bir eğitim var mı?

Grafik tasarım dersi, video kolajlama, video çekimi dersleri ve renk uyumu ile alakalı bir dersin koyulmasının mesleki açıdan iyi olabileceğini ifade etti.

 foto_4
Tüm BÖTE öğrencilerine ve bu alanda ilerlemek isteyen öğrencilere vermek istediğiniz herhangi bir tavsiye var mı?

Teknolojik gündemin mutlaka takip edilmesi gerektiğini, yeni teknolojide hangi ilerlemeler yapılıyor ve bunlar hayatımızı nasıl girecek, bu değişiklikleri eğitsel tasarıma nasıl dönüştürebileceğimiz hakkında düşünülmesi gerektiğini söyledi. Bu konular üstünde durmanın kişiye mutlaka artı katacağını da ekledi. Kendisine bu tavsiyesi için teşekkür ediyoruz. Ayrıca kendisi bize pandemiden dolayı şirketlerin uzaktan eğitim birimi kurmaya başlayacağı ve burada BÖTE mezunlarına geniş bir saha açılacağı yönünde güzel bir temennide bulundu.
Bizimle mail adresini ( safak.sevinc.87@gmail.com ) de paylaşan Şafak Bey, LinkedIn’dan da kendisine ulaşabileceğimizi belirtti.


Bu Görüşmenin Bize Kazandırdıkları

Şafak Bey ile yaptığımız görüşmede; kişinin kendisini yetiştirmesinin, iş hayatına pozitif etkilerinin olacağını ve bu yüzden sadece okul derslerine bağlı kalınmaması gerektiğini, aksine perspektifimizi genişletmemiz gerektiğini ve yeni çıkan teknolojileri yakından takip etmemiz gerektiğini anladık.

Eğitim teknolojileri üzerinde uzmanlaşmak isteyen bireylerin, hangi programları kullanarak kendilerini geliştirebileceklerini ve bu alanda çalışmak isteyen bireylerin günümüzdeki iş olanaklarını konuşup nerelerde çalışabilecekleri hakkında fikir sahibi olduk.


İrtibata geçtiğimiz anda bizi yanıtsız bırakmayan, samimi bir şekilde tecrübelerini, bilgilerini ve önerilerini bizimle paylaşan Şafak Bey’e, kariyer görüşmesi için bizleri teşvik eden  Mehmet ELİBOL hocamıza ve görüşmemize katılan bütün arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz.

Yazar: Sunay Akay

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir