Ortus Software – Lütfullah Uğurer (Developer) – Doğu Akdeniz Üniversitesi BÖTE Mezunu


Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu İle İlgili Bilgileri
Adı Soyadı: Lütfullah Uğurer
Mezun Olduğu Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi BÖTE Bölümü
Mesleği: Developer
Çalıştığı Şirket: Ortus Software
Geziye Katılanlar: Aliekber Bingöl, Rukiye Seçgin, Alper Şahintürk, Ali Bahadır Meriç


2 5 7 1

Merhaba botekariyer.com okurları, bugün kariyer gelişimi için gezilerimiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz Ortus Software’de Developer pozisyonunda görev yapan Lütfullah Bey ile görüşmemizi sizler için kaleme alacağım. Öncelikle bu yoğun iş temposunda bize zaman ayırıp samimi bir dil ile sorularımızı yanıtlayan Lütfullah Bey’e teşekkürlerimizi sunarız.

Lütfullah Bey Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi BÖTE bölümün de okumuştur bu bölümü hazırlıkla beraber 4.5 senede bitirmiş ve 2016 Şubatta mezun olmuştur. 4,5 yıllık üniversite geçmişinde önce 2 yıllık bilgisayar programcılığı okumuştur ve buradan da 2010 yılında mezun olmuştur.

Bilgisayar programcılığı bölümünde okurken yazılım ve uygulama geliştirme alanıyla fazlasıyla ilgilenmiş yapmak istediği mesleğin ve çalışmayı istediği sektörün bu olduğunu o zamanlardan karar vermiştir. Lise zamanında da web tasarım ile çokça ilgili olan Lütfullah Bey programlamayla ilk olarak o zaman tanıştığını bizlere söylüyor. Daha sonrasında DGS ile Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi BÖTE bölümüne giriş yapmıştır BÖTE den mezun olunca KPSS de şansını denemek istemiş 3-4 ay KPSS YE hazırlanmış fakat Kamu kurumun da çalışmaya hevesli olmadığı için başarılı olamamıştır. KPSS den çıkınca başarılı olamayacağını anlayan Lütfullah Bey sonrasında birkaç firmaya iş başvurusunda bulunmuştur. Direkt olarak kendisini istediği şey üzerine yani yazılım da geliştirmek ve bu alanda çalışmaya odaklamak istemiştir. Ancak Kayseri de yaşadığı için iş seçeneğinin az olduğunu düşünmüştür ve sonrasın da Ankara da matbaa firmasıyla görüşmeye gitmiştir, firma Lütfullah Bey ‘e onunla grafiker olarak çalışmak istediğini belirtmiştir bu görüşmeden sonra başka firma Lütfullah Bey e geri dönüş sağlamıştır. Kendisini yazılım alanında rahatça geliştirebilmek istediği için matbaa firmasıyla değil diğer firma ile işe başlamıştır. Bu firmada 9 ay çalışmıştır bu işten ayrıldıktan sonra şuan ki işi yani Ortus şirketinde çalışmaya başlamıştır. . Eskişehir merkezli bir firma olduğunu ve Lütfullah Bey işe girmeden önce Allianz Sigortaya Hasar Danışmanım adlı bir uygulama geliştirdiğini belirtiyor. Ankara’daki firmadan ayrılınca İstanbul’a iş görüşmesine gelmiş fakat anlaşamamıştır. Birçok firmaya başvurmuş fakat iş bulamamıştır. Linkedin üzerinden yazılımcı ilanlarına araştırmıştır fakat bulamamıştır. Sonrasında bir işveren Linkedin üzerinden belirttiği özelliklere sahip olan bir yazılımcı aradıklarını söylemiştir sonrasında mail yolu ile Lütfullah Bey işverene CV sini göndermiştir. Sonrasında telefon ile görüşmüşler ve işveren yeni kurulmuş bir firma oldukları için benim kendimi daha kolay ve farklı alanlarda geliştirebileceğimi söylemiştir. Yeni bir firma oldukları için AR-GE çalışmaları olduğunu söylemiştir.Karşılıklı olarak anlaşılma sağlanmıştır.Lütfullah Bey’den bir öğrenci otomasyon uygulaması istemişler ve 2 hafta süre vermişlerdir. Hiç bilmediği yazılımlarla yapmasını istedikleri için zorluklar yaşayan Lütfullah Bey yoğun çalışmaları sonunda süre dolmadan otomasyonu yetiştirmiştir.

Son olarak Lütfullah bey’e sorduğumuz işe alımlarda sorusuna ise firmasının kendisini geliştirebilmesine baktığını söylemiştir. İş ararken de kendi kendine proje geliştirmiştir Yeni işe girdiğinde ise o projesini bıraktığını belirtmiştir. Çünkü işinden yeni bilgiler öğrendiğini fakat ilerde işten çıkarsa veya boş olursa projesine devam edeceğini söylemiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir