MS Teknoloji – Furkan Konyalı (Front-End Developer) – Eskişehir Osmangazi Üniversitesi BÖTE Mezunu


Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu İle İlgili Bilgileri

Adı Soyadı: Furkan Konyalı
Mezun Olduğu Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi BÖTE Bölümü
Mesleği: Front-End Developer
Çalıştığı Şirket: MS Teknoloji
Geziye Katılanlar: Ali Bahadır Meriç, Alper Şahintürk, Aliekber Bingöl, Eda Ildır

 


tnwb0615

Merhaba sayın botekariyer.com okuyucuları,

Bugün size bizim için oldukça verimli geçen ve sizinle de paylaşmak istediğimiz kariyer gezimizden belki sektör hakkında, belki bölüm hakkında bir çoğumuzun aklını karıştıran sorulara belki bir nebze olsun cevap bulabileceğiniz kariyer gezimizden notları ve diyalogları paylaşmak istiyorum. İsterseniz yazımıza geçelim.

Öncelikle Furkan Bey hakkında bilgi vermek istiyorum. Kendisi 1993 İstanbul, Üsküdar doğumlu. Çok sık taşındıkları için ilkokulu çok farklı okullarda okumuş. Lise eğitimin bilişim teknolojileri bölümü, web tasarımı alanında yapıyor ve ilk iki seneyi Tuzla Teknik Lisesinde başlayıp, Balıkesir’de bulunan 100.Yıl Teknik Lisesinde tamamlıyor. Üniversite Eğitiminde BÖTE öncesinde iki sene Balıkesir Üniversitesinde bilgisayar programcılığı bölümünde okuyor, DGS ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesine geçiş yapıyor ve BÖTE bölümüne başlıyor. 2016 yılında BÖTE bölümünden mezun oluyor.

Furkan Bey’e merak ettiğimiz için bu işe ilk olarak nasıl girdiğini, bilgisayarla nasıl tanıştığını sorduğumuzda bize her genç gibi bilgisayarla oyunlar vasıtası ile tanıştığını söyledi. Tabi ki oyunlarla başlayan bilgisayar serüveninde yazılım yada web tasarım ile ilk tanışması bir arkadaşının tahtaya kendi web sitesi adresini yazmasıyla olmuş. Merak edip araştırıyor ve bedava web sitesi yapabileceği bir sayfayla karşılaşıyor. O dönemde internette flash oyunlar çok popüler olduğu için Furkan Bey, flash oyunları swf olarak çekebileceği bir web sitesi yapıyor. Furkan Bey, böyle basit şeylerle başlayarak, merak ederek bu işin öğrenilebileceğini söyledi.

Liseden sonra, gittiği bilgisayar programcılığı bölümünü neden tercih ettiğimizi sorunca, aslında ilk hedefinin bilgisayar mühendisliği olduğunu ama puanı yetmeyince ailesinin de vesilesi ve isteği ile Balıkesir Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümünü tercih ettiğini söyledi. Bölümü tercih etmesinin bir nedeni de DGS ile bilgisayar mühendisliğine geçiş yapma ve tamamlama şansı olmasıymış.

BÖTE’yi nasıl kazandığını ya da neden tercih ettiğimizi sorunca ise, aslında dediği gibi bilgisayar mühendisliğinin ilk tercihi olduğunu ama bir puanla Karabük Üniversitesi bilgisayar mühendisliğini kaçırdığı için BÖTE bölümüne geldiğini söyledi. Aslında ilk tercihi olmayan bu bölümün ona beklenmedik yönde katkılar yaptığını da ekledi. Bunun üzerine BÖTE bölümünün ona neler kattığını sorduğumuzda, bölümün alan derslerinden daha çok kendisine sosyal anlamda büyük katkıları olduğunu söyledi. Furkan Bey, “Sunum yapmayı bilmiyordum. Bölümde öğrendim. Aynı zamanda materyal tasarımını yine BÖTE bölümünde öğrendim. Yani sosyal anlamda ve iletişim anlamında kesinlikle bana çok şey katan bir bölüm oldu.” dedi. Aynı zamanda BÖTE bölümünde projelerin çok olduğunu ve bunun iyi bir şey olduğunu söyledi çünkü projelerin bir şeyi öğrenme açısından en etkili yollardan biri olduğunu söyledi.

BÖTE bölümünde verilen eğitimin yeterli olup olmadığını sorduğumuzda Furkan Bey, “Bu ne açıdan baktığınıza bağlı. Eğer düşündüğünüz alan eğitim alanı yada öğretmenlik yapmaksa yeterli çünkü sosyalleşme, iletişim ve materyal hazırlama yani öğretmeyi öğreten bir bölüm. Yazılım alanına girecekseniz maalesef yeterli değil çünkü öğrettikleri teknolojiler eski. Sadece bölümde verilen eğitimle olmaz, kendinizi geliştirmelisiniz, sektördeki yeni gelişmelere, teknolojilere entegre olmalısınız.” dedi. BÖTE bölümünden bir arkadaşının siber güvenlik alanında çalıştığını söyledi. Yani bütün mesele sevdiğin işi yapmak, sevdiğin şeyin peşinden gitmekte.

Son olarak sektöre girmek isteyen bizlere ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz sorumuza ise, “Sevdiğiniz işi yapın, yani seviyorsanız yapın. Ben sevdiğim için bu işi yapıyorum, bu hobimdi ama şuan işim, sizin içinde öyle olsun. Kesinlikle işten kaçmayın, küçük ya da büyük, en başlarda önünüze gelen işleri yapın. Yazılım zamanla ve iş yaparak tecrübe ve kazanılabilecek bir alan. Örneğin dışarıdan iş alıyorsanız öncelikle siz forum sitelerinde, facebook sayfalarında insanlarla iletişim kurarak o işleri alacaksınız, yani işi siz kovalayacaksınız ama zamanla iş yaptıkça, hem çevreniz hem güvenilirliğiniz artacağı için insanlar size gelecek. Aynı zamanda bu sektörde öğrenmeli, merak etmeli ve kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Biliyorum demeden araştırmalısınız.” dedi.

xmgf9832

Furkan Bey, yandaki resimde gördüğünüz MS Teknoloji şirketinde front-end developer olarak çalışıyor ve bizi de gerek sektör, gerekse de BÖTE bölümü, eğitim, yazılım alanındaki tecrübelerini ve bilgilerini çok keyif aldığımız bir sohbet ile bize de aktardı. Bu yüzden öncelikle kendisine sonra da bu geziyi düzenlememize vesile olan Sayın Hocamız Mehmet Elibol’a teşekkür ediyor ve başka kariyer gezilerinde ve gezi yazılarında görüşmeyi diliyoruz. Hoşçakalın…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir