Migros Genel Müdürlüğü-Burcu Akçiçek(Eğitim Teknoloğu)-Marmara Üniversitesi BÖTE Mezunu


Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu İle İlgili Bilgiler

Adı Soyadı: Burcu Akçiçek

Mezun Olduğu Üniversite: Marmara Üniversitesi BÖTE Bölümü

Mesleği: Eğitim Teknoloğu

Çalıştığı Şirket: Migros Genel Müdürlüğü

Geziye Katılanlar: Yusuf Özkan,Öykü Yılmaz,Elif Kaya,Elif Nur Kemiksiz


 

MigrosGezisi

Merhaba botekariyer.com okurları;

Bugün yazımızda kariyer günleri kapsamında ziyaret ettiğimiz Migros Genel Müdürlüğü’nde Eğitim Teknoloğu olarak görev yapan Burcu Akçiçek hanımla gerçekleştiğimiz görüşmelerin detaylarını ele alacağız. Öncelikle belirtmek istiyoruz ki o kadar işin arasında bize zaman ayırarak bizi en iyi şekilde ağırlayan Burcu hanıma teşekkürlerimizi sunarız.

Burcu Akçiçek Hanım Marmara Üniversitesi Böte Bölümünden 2012 yılında mezun olmuştur. Üniversite dönemi boyunca kendini geliştirmek için birçok kursa giden Burcu Hanım bunlardan en önemlisinin 2. sınıfta başladığı İngilizce kursu olduğunu ifade ediyor. Burcu Hanım 3 yıl boyunca gittiği İngilizce kursunda iyi şekilde gramer bilgisi öğrendiğini yalnız konuşmada problem yaşadığını dile getirdi. Bunun nedeni ne kadar iyi grameriniz olursa olsun kurstan çıkınca herkes Türkçe konuşurken İngilizce düşünüp cümle kurmanız zorlaşıyor. Konuşmasını geliştirmek için yurt dışına 3 aylığına dil okuluna gittiğini ve yabancı bir ailenin yanında kaldığını belirtiyor.

Okul bittikten hemen sonra Marmara Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde çalışmaya başlayan Burcu Hanım 1 yıl sonra Migros Genel Müdürlüğüne iş başvurusunda bulunmuş. Kısa bir süre sonra yazımızda belirttiğimiz gibi Amerika’ya İngilizcesini geliştirmek için gitmiştir. Buradan döndükten sonra Migros Genel Müdürlüğü’nden çağırılarak iş başvurusu kabul edilen Burcu Hanım’ın Migros iş hayatı böylelikle başlamıştır. Özel sektörde gelişiminize çok önem verildiğini ifade eden Burcu Hanım Migros’un sağladığı bir çok eğitim programına dahil olarak kendini sürekli geliştirme imkanı bulmuştur. İşini çok severek ve keyifli bir şekilde icra ediyor. Çünkü kendisi sürekli kendini geliştireceği ve insanlarla iletişim halinde olabileceği bir meslek hayatı olmasını istiyormuş ve Migros’taki bu ortam isteklerini karşılamış.

Böte bölümünde verilen eğitiminin yeterli olup olmadığı sorusuna, bölümden gayet yeterli düzeyde mezun olduğumuzu dile getirirken İngilizce öğrenmenin önemini bir kez daha vurguladı. Meslek hayatınıza başladığınızda seviyeniz ne olursa olsun işin uzmanı siz olarak başlıyorsunuz. Çalışma hayatına daha kolay adapte olmak ve zorlanmamak için okulda verilen projelere emek ve zaman harcamızın önemli olduğunu dile getiriyor. Biz okul döneminde kendi bölümümüzdeki insanlarla muhatap olduğumuz için bazı şeyleri basite alabiliyoruz. Ama mesleğe başladığınızda bu bilgiler başkaları için çok önemli olabiliyor. Mesela sizden PowerPoint’te sunum hazırlarken yardım talep edebiliyorlar.

Böte bölümünden mezun olanların özel sektörde iş bulma imkanı üzerine sorulan soruya Burcu Hanım, özel sektörde iş imkanının giderek arttığını ifade ediyor. Böte bölümde verilen alan derslerinin her birinin nerdeyse bir uzmanlığa karşılık geldiğini ifade ederek, kendimize uygun alanı seçip o alana yoğunlaşmaya başlamamız önerisinde bulunuyor. Özel sektörde yoğun bir tempo olduğunu ve bölümde geliştirilen projeler sayesinde daha kolay alıştığını ifade ediyor.

Son olarak kendilerine 10 yıl sonra kendinizi nerde görüyorsunuz diye sorulan soruya Burcu Hanım, yine kendini özel sektörde çalışacağını ve büyük bir ihtimalle Migros’ta devam edeceğini düşünüyor. Çünkü işini çok severek yaptığını ve Migros’un  çalışana değer verdiğini ifade ediyor. Yapı olarak sıkılan biri olmasına rağmen burada dinamik bir yapı olduğunu ve sürekli değişik içerikler geliştirdiği için keyifle 4 yıl çalıştığını ve 10 yıl daha çalışsa keyifle devam edeceğini düşünüyor. Bize de sevdiğimiz işi bir an önce belirlememizi ve o alanda yoğunlaşarak kendimizi geliştirmemiz gerektiğini sözlerine ekliyor.

Sözlerimize son vermeden önce Burcu Hanım’a bize gösterdiği hoşgörüden ,her sorumuza verdiği içten cevaplardan, bize tecrübelerini bütün detaylarıyla aktarmasından dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yazar: Yusuf Özkan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir