LC Waikiki – Tutku Hüseyin Danışman (Eğitim Teknolojileri Müdürü) – Marmara Üniversitesi BÖTE Mezunu


 Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu İle İlgili Bilgiler
Adı Soyadı: Tutku Hüseyin Danışman
Mezun Olduğu Üniversite: Marmara Üniversitesi BÖTE Bölümü
Mesleği: Eğitim Teknolojileri Müdürü
Çalıştığı Şirket: LC Waikiki
Geziye Katılanlar: Anıl Arıkan, Oğuzhan Bayram, Rümeysa Arslan.


LCW Gezi

 

Kendi becerilerimizi ve ilgi alanlarımızı yavaş yavaş tanımaya başlayınca ister istemez hangi alana yönelmeliyiz, mezun olduktan sonra çalışacağımız işte mutlu olacak mıyız? şeklinde ileriki yaşantımıza yönelik sorularla daha çok karşılaşmaya başladık. Bunu bir şekilde çözüme kavuşturmak için “Yetişkin Eğitimi” alanını hedef alarak LC Waikiki Eğitim Teknolojileri Müdürü Tutku Bey ile iletişime geçtik.

Kendilerinden iş yeri gezisi yapmak amacıyla bir randevu talep ettik. Sağolsun bizi kırmayıp talebimize olumlu bir şekilde dönüş yaptı. Ayarladığımız gün ve saatte ziyaretimizi gerçekleştirip sektörle ilgili aklımıza takılan, belki de geleceğe yönelik hedeflerimizi etkileyecek soruları sorup kendilerinin kariyer yolculuklarını dinlediğimiz keyifli bir ziyaret için başta Tutku Bey olmak üzere, Dilek Hanım ve İlayda Hanım’a teşekkürlerimizi sunarız.

Bölüm ile ilgili geçtiği yolları, bölüme başlarken ve mezun olduktan sonra hedefleri, okurken ilgi alanları hakkında sorularımıza kendi kariyer yolculuklarını anlatarak cevap verdiler. Tutku Bey 2007 yılında Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünden mezun olduktan sonra kolejde bilgisayar öğretmeni ve ismek’te ise bilgisayar eğitmeni olarak işe başladığından bahsetti. İsmek’te yetişkinlere eğitim vermenin daha cazip olduğunu fakat bu işin nasıl daha iyi bir yerde yapılabileceği düşüncesiyle Bilge Adam’da kurumsal eğitmenliğe başladığını anlattı. Kurumsal firmaların eğitim alanında eksikliklerini fark edip kurumsal eğitimin kurumsal eğitim alanını deneyimlemek için Türk Telekom Akademi’de çalışmaya başladığını söyledi. Türk Telekom Akademi’de, yetişkinler nasıl öğrenir, öğrenme içeriklerini kimler hazırlar, bu alanda kimler çalışmalı? gibi bir çok alanı deneyimledikten sonra LC Wakiki’ye bir akademi kuruluşunda görev almak  amacıyla geçtiğini belirtti. Akademi kurma faaliyetlerinde yer aldığını ve bir çok akademide unutulan olmazsa olmaz eğitim teknolojileri departmanını kurduğunu anlattı.

Bir kolej öğretmenliğinden buraya uzanan kariyer yolculuğunu ise “Benimki tamamen işin içindeyken merak duygumu gidermek için, sorduğum soruların peşinden gittiğim bir süreç” olarak özetledi. Yetişkin eğitiminde hoşlandığı noktayı ise “Yetişkin eğitimini teknoloji ile ilişkilendirmek ve doğru bir öğretim tasarımıyla fayda sağlamak ” olarak ifade etti.

Tutku Bey bir yönetici olarak, kurumsal eğitimde eğitim faaliyetlerini yürüten, yetişkin eğitimlerini organize eden ekibin çoğunun insan kaynakları departmanı kökenli olduğunu yani herhangi bir eğitim deneyimlerinin olmadığını söyleyerek operasyon görevinde bulunmanın kurum için olumsuz etkiler doğurabileceğini belirtti.

BÖTE mezunlarının bu görevlerini üstlenmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi ve “Bizler yetişkin eğitimi, öğretim tasarımı, materyal tasarımı konularında yetişiyoruz ama biride çıkıp bu öğrendikleriniz kurumsal dünyada şu işe yarar diye anlatmıyor” şeklinde devam etti. Öğretim tasarımcısının rolünü ise doğrulttuğumuz soru üzerine şu şekilde açıkladı:

Prof Dr. İlhan Varank hocanın “Öğretim Tasarımı ADDIE Yaklaşımı ”kitabında değindiği gibi öğrenme ve performans problemlerini tespit eder, öğrenime dayalı olan veya olmayan çözümler üreten, gerektiği yerde teknolojiyi kullanan, öğretime dayalı kaynakların tasarımını, geliştirmesini, uygulamasını, değerlendirmesini ve yönetimini yapan kişidir.

Şeklinde açıkladı. Ve sonuç olarak öğrencilerin bu sektörün farkında olmadığını belirtti. Yavaş yavaş ziyaretimizin ve sohbetimizin sonuna gelirken kurumsal dünyadan da kısaca bahsetti.

Kurumsal dünyanın eğitime bakış açısının ilköğretimdeki eğitime bakış açısından farklı olduğunu, kurumsal dünyayı seçeceksek eğitim dinamiklerini çok iyi bilmemizi ve bölümde aldığımız formasyon derslerinin sektör için bulunmaz bir nimet olduğunu ısrarla vurgulayarak “Bu derslere sadece sınavı geçmek için çalışmayın bunları öğrenin ve öneminin farkında olun” diyerek tavsiyelerde bulundu.

Ziyaret sonunda oldukça memnun bir şekilde ayrılarak bizler için yol gösterici nitelikteki bu sohbet için Tutku Bey ve ekip arkadaşlarına tekrardan teşekkür ederiz.

Yazar: Anıl Arıkan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir