Koç Üniversitesi Öğrenme ve Öğretme Ofisi – Ayhan ÇERÇİ (Eğitim Teknolojileri Uzmanı) – Başkent Üniversitesi BÖTE Mezunu


Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu İle İlgili Bilgiler
Adı Soyadı:
Ayhan Çerçi
Mezun Olduğu Üniversite: Başkent Üniversitesi BÖTE Bölümü
Mesleği: Eğitim Teknolojileri Uzmanı
Çalıştığı Şirket: Koç Üniversitesi Öğrenme ve Öğretme Ofisi
Geziye Katılanlar: Pelin Tok, Betül Özcan


 

kolt_ayhancerci

BÖTE mezunlarını çalışma ortamlarında ziyaret ederek kariyer öykülerini dinleyip kendi kariyer sürecimize yardımcı olacak tavsiyeleri öğrenmek amacıyla yaptığımız geziler kapsamında Koç Üniversitesi Eğitim Teknolojileri Uzmanı Ayhan Çerçi’yi ziyaret ettik.

Ayhan Bey ile LinkedIn üzerinden başlayan iletişim sürecimizde bizlere gösterdiği nezaket ve ilgi için öncellikle çok teşekkür ediyoruz.

Koç Üniversitesi Öğrenme ve Öğretme Ofisi (KOLT)’ni kısaca gezdikten sonra sohbetimiz Ayhan Bey’in lise sürecinden başlayan öğrenim hayatında söz etmesiyle başladı.

Ayhan Bey, Ankara’da bir Anadolu Lisesi’nden mezun olmasına rağmen meslek lisesi öğrenciler tarafından tercih edilen bir bölüm olan BÖTE’yi tercih etmiş. Başkent Üniversitesi BÖTE bölümü mezunu olan Ayhan Bey’in bu bölümü tercih nedenini sorduğumuzda ise Ankara’da bir üniversitede okumak istediğini bu nedenle üniversite konumuna göre ve bölümün bilgisayar alanında kendini geliştirmesine yardımcı olabileceğini düşünmesi nedeniyle bu bölümü tercih ettiğini belirtiyor.

Ayhan Bey, üniversite boyunca öğretmen olmayı düşünmemiş ve üniversite sonunda yaptığı staj ile bu kararının doğruluğundan emin olmuş.

Üniversite son sınıfta bir Web tasarım firmasında Jr. Web Geliştirici olarak işe başlamış. Ayhan Bey, okulda edindiği html, css, php gibi bilgilerin bu işte kendine çok yardım olduğunu söylüyor. Üniversitedeki hedefinin 3D Modelleme/ Ciddi Oyunlar/ Simülasyon alanında kendini geliştirmek olduğunu belirten Ayhan Bey, daha sonradan çalıştığı bir şirketin bir askeri simülasyon projesine başlamasıyla beklediği alana yönelme fırsatı bulmuş. Bu projede simülasyon içeriğini oluşturacak bileşenleri bütün açılardan modelleyerek tasarlamayı ve ara yüze aktarmayı içeren süreçlerde 4 yıl süresince görev almış. Simülasyon sektöründeki yaklaşık 5 yılın ardından bu alandaki iş sürecini sonlandırıp öğretim teknolojileri alanına yönelmiş.

İlk olarak bir özel eğitim kurumunda öğretim teknolojileri uzmanı olarak görev almış. Bu iş içeriğinde lise grubu için öğretim içeriklerinin tasarlanması, eğitim yönetim sisteminin takibi ve kurum içi eğitim teknolojilerine yönelik faaliyetlerin yönetilmesini kapsadığını belirten Ayhan Bey, bu iş deneyiminin simülasyon sektöründen farklı olduğunu ve kendine çok şey kattığını belirtiyor ve özellikle VR-AR gibi popüler teknolojiler konusunda simülasyon sektörü deneyiminin de güncel eğitim teknolojileri projelerine değer kattığını ekliyor.

Ayhan Bey, şu anda Koç Üniversitesi Öğrenme ve Öğretme Ofisi’nde Eğitim Teknolojileri Uzmanı olarak görev yapıyor.

Koç Üniversitesi Öğrenme ve Öğretme Ofisi’nden söz etmek gerekirse,

           “ Türkiye’deki üniversiteler arasında öğrenme ve öğretmeye odaklanan ilk ofis olarak, Koç Üniversitesi Öğrenme ve Öğretme Ofisi (KOLT) Kasım 2009’da kurulmuştur. KOLT’un misyonu Koç Üniversitesi’nde öğrenim ve öğretimi yönlendirerek öğrenim ve öğretimin sürekli gelişimine katkıda bulunmaktır. Öğrencilerin öğrenimini desteklemek, öğretim üyelerinin eğitimde süreklilik gösterecek mükemmellik hedeflerini desteklemek, öğretim asistanlarını etkin öğretime hazırlamak ve desteklemek için çeşitli hizmetlerin sunulması da KOLT’un başlıca işlevleri arasındadır.” 

Ayhan Bey ise bu kurumda kurum içi eğitim yönetim sistemlerinin yönetimi, eğitim içeriklerinin hazırlanması, eğitim programlarına yönelik proje geliştirme gibi görevleri üstleniyor.

Sohbetimizin sonuna gelirken Ayhan Bey’e öncelikle desteği, keyifli sohbeti, anlayışlı ve yol gösterici tavrı için tekrar teşekkür ediyor, kariyerinde başarılar diliyoruz.

Yazar: Pelin Tok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir