Koç Sistem – Hilal Şener – (Xamarin Geliştiricisi) – Karadeniz Teknik Üniversitesi BÖTE Mezunu

 


Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu İle İlgili Bilgileri
Adı Soyadı: Hilal Şener
Mezun Olduğu Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi BÖTE Bölümü
Mesleği: Xamarin Geliştiricisi
Çalıştığı Şirket: Koç Sistem
Geziye Katılanlar: Merve Gazi, Arif Aknar, Bilal Karademir, Elif Kaya.


 

hilalsenerkocsistem

Merhaba botekariyer.com okurları;

Bugün yazımızda kariyer gezileri kapsamında ziyaret ettiğimiz Koç Sistem’de Xamarin Geliştiricisi olarak çalışan Hilal ŞENER hanımı kaleme aldık. Öncelikle bize yoğun iş yeri ortamında zaman ayırdığı, ortamı incelememizi sağladığı, sıcak ve samimi sohbeti için teşekkürlerimizi sunarız.

Hilal ŞENER Karadeniz Teknik Üniversitesi BÖTE Bölümü’ den 2015 yılında mezun oldu ve şu an Koç Sistem’de Xamarin Geliştiricisi olarak çalışmaktadır. İlk ve orta okulu Bursa’da, liseyi Gökçeada’da geçirip, Bilişim Teknolojileri Bölümü’nü okudu. Liseden sonra üniversitede bilgisayar mühendisliği okumak istiyordu, o zamanlar mühendislik bölümüne YGS (meslek liseliler) ile öğrenci alınıyordu. Sınava girdiği yıl bazı öğrenciler tarafından kopya çekme olayı gerçekleştiği için mühendisler odası dava açtı ve  Mtok Bilgisayar Mühendisliği puan türünü YGS’ den LYS’ ye aktardılar. Bu nedenle Hilal Hanım KTÜ BÖTE Bölümü’nü tercih edip kazandı. Üniversitenin 3. yılında hocasının da teşvikiyle C#’a merak sardı ve o dili öğrenmeye karar verdi, aynı zamanda Xamarin platformu ile tanıştı ve bu konuda çalışmalar yaptı. Okul hayatı boyunca bir çok birincilik elde etti. Üniversite’den mezun olduktan sonra Wissen Akademie’nin İŞKUR ile gerçekleştirdiği kursa başvurdu. İş olanağı az olduğu için daha yaygın kullanılan Android mobil uygulama geliştirme konusunda da bilgi sahibi olmak için Java kursuna yazıldı.

Okul hayatından sonra Giresun’da birkaç yerde çalıştı fakat Giresun’da yazılım adına çalışılabilecek bir iş bulamadığı için İstanbul’a gelme kararı aldı. Okul yıllarında otizm ile ilgili bir uygulama geliştirdi ve bu uygulama ile bir yarışmada başarı elde edemedi. Projesine çok benzer başka bir proje bir sonraki yılda birinci olunca kendisinin de bunu başarabileceğine inanan Hilal Hanım, arkadaşı ile birlikte Turkcell Geleceği Yazan Kadınlar yarışması için bir proje yaptılar ve yarışmaya katıldılar. Otizmli çocuklar için yaptıkları proje ile birinci olup, Turkcell’den 20 bin TL ödül ve Silikon Vadisi seyahati kazandılar.

Hilal hanım ile görüşmemizde kendisi bizlere bazı önerilerde bulundu:

Yazılım işi için sabırlı, inatçı ve istekli olmalısınız. Asla vazgeçmemeli, hata yaptıysak o hatanın doğrusunu bulmak için çabalamamız gerek. İnanmak başarmanın yarısıdır. Bir işe başlarken öncelikle o işi yapacağımıza inanmamız gerekiyor. Projeyi yapmak kadar önemli olan şey; fikir ve fikirlerimizi toplayarak bir proje gerçekleştirebilmektir.

BÖTE ile bilgisayar mühendisliği karşılaştırması sohbetimiz de Hilal Hanım şunları söyledi:

Bilgisayar mühendislerinin BÖTE mezunlarından daha çok para aldığına dair yanlış bir algı var. Tam olarak işe girmeden önce bende bilgisayar mühendislerinin diğer meslek gruplarından mezun olup da bu işi yapanlardan daha yüksek maaş alacaklarını düşünürdüm. Devlet kurumlarında belki farklı olabilir ancak özel sektörde anladım ki yaptığınız yazılımın değerine, uzmanlaştığınız alana göre daha fazla maaş alabilme şansınız oluyor. İşe alımlarda mezun olunan bölüm ya da okuldan çok, okulda ve okul dışında katıldığımız etkinliklerin, bireysel yeteneklerimizi artırmak için aldığımız eğitimlerin, kulüplere üye olmanın ve üye olunan kulüplerde çalışmalar yapmanın bir yerde çalışma imkanı olmamış yeni mezunlar için daha etkili olabileceğini gördüm.

Yazılım konusuna nasıl başladığına dair görüşmemizde bizimle şunları paylaştı:

Ben öğretmen değil yazılımcı olmak istiyordum. Ayrıca toplumdaki öğretmenlik kadınlara göre bir meslektir, yazılımcı kadın olmaz şeklindeki görüşler beni daha da hırslandırdı. Üniversitede bir hocam kod yazmayı asla bırakmamalısın, eğer okul projelerini yapmak konusunda motive olamıyorsan bunları yazılıma uyarlayabileceğimi söyleyerek beni yönlendirdi. 2. sınıfın sonunda çıkış ararken yine aynı hocamın önerisi ile C# öğrenmeye başladım. Hocam bana C# ile ilgili kalın bir kitap verdi ve ilk defa bu kitabı okurken uyuya kaldım. Sonrasında Açık Akademi ile tanıştım ve burada temel seviyedeki programlama bilgilerimi geliştirdim. İlk başvurumda geri çevrildiğim MİCROSOFT’ un öğrenci partnerliğine 3. Sınıfın sonunda tekrar başvurdum ve bu sefer kabul edildim.

Microsoft’ta öğrenci temsilciliği yaptığı süreç içerisinde Microsoft’un Karadeniz bölge temsilciliğini yapan Hilal Hanım, çeşitli okullarda çeşitli eğitimler verdi ve bu verdiği eğitimlerin ona çok şey kattığını belirtti. Microsoft’tan sonra, iş hayatına atıldığında başka şehirlerden  gelen özellikle Xamarin üzerine eğitimler verdi. Okulumuzun kariyer günlerinde konuşması ve bize de eğitim vermesini teklifimizi memnuniyetle kabul etti. Yazılım geliştirme üzerine çalıştığı halde BÖTE okurken öğrendiklerinin kendisine çok şey kattığından bahsetti. BÖTE okumasının eğitim içerikli yazılım geliştirmesinde büyük katkısının olduğunu ve ödül aldıkları projeyi oluşturan fikrin aslında üniversite yıllarına dayandığını söyledi. Şimdiki projeleri otizmli bireyin beyin dalgalarını takip eden ve bununla ilgili sonuçlar ortaya çıkaran bir uygulama olduğunu söyleyen Hilal Hanım, bu projeyi yaparken kullandıkları cihazı almak konusunda kurstan bir hocalarının destek olduğunu söyledi.

Ödül aldıkları proje hakkında bilgi vermesini rica ettik:

Ödül aldığım proje aynı zamanda otizm dernekleriyle ve çeşitli yazılımcılarla iletişim halinde olmamı gerektiriyordu. Önceden tasarım konusunda bilgi sahibi iken yazılım konusunda zayıftım. BÖTE’de gösterilen derslerin yazılım ile ilgili olanları bana daha ilgi çekici geliyordu. Daha sonrasında o projeyi bir şekilde ilerletemedim. Geçen yıl bir teknoloji bloğundan eski projeme isim ve yapı olarak çok benzeyen bir proje ile karşılaştım. Benim başarılı olamadığım projemde onlar o projeye destek almış ve hayata geçirmişlerdi. Bunu gördükten sonra kendi kendime dedim ki “Tutabilecek fikirlerin var ancak kendine güvenemediğin için elindeki fırsatı kaçırdın” .Sonrasında araştırırken giyilebilir ve beyin sinyallerini alan bir cihaz bulduk. Otizmli bireyler için kullanılabilirliğini araştırdık ve yapabilir olduğunu gördük. Şu an ki projem de yine otizmli bireyler için faaliyet gösteriyor. Giyilebilir cihaz ile bireyin beyin dalgalarını alıyor ve gelen verileri bulutta tutup bir veri analizine tabii tutarak bireyde otizmle ile ilgili bulgu olup olmadığını kontrol edip doktorlara ve ailelerine bilgi iletiyor. Projenin devamında dijital davranış testleri, duygu tanımlama sistemi ve eğitsel uygulama platformu yapacağız. Tamamlandığında büyük bir probleme çözüm getirmiş olacağız. Hayalim bir gün silikon vadisine gitmek ve kendi işimi kurmaktı. Bu hayalim bu projeyle gerçek oldu.

Kendisinden biz genç yazılımcı ve BÖTE mezunu adaylarına önerileriniz nelerdir diye sorduk:

İnatçı olun, ne istediğinizi bilin, hedeflerinizi belirleyin, kendinizden şüphe etmeyin, hata yapmaktan korkmayın ve daima başaracağınıza inanın.

Hilal Hanım ile görüşmemiz çok eğlenceli ve zevkliydi. Kendisi görüşmenin başından sonuna kadar çok sıcak ve samimi davrandı. Bizlere BÖTE mezunu birinin sadece öğretmenlik yapmak zorunda olmadığını göstermiş oldu. Hilal Hanım; karşısına çıkan zorlukları imkana çeviren ve bu olumsuzlukların üstesinden gelen genç bir yazılımcı. Okul ve iş hayatında karşısına çıkan zorluklara karşı yılmamamız gerektiğini aksine bu olumsuzluklardan ders alıp daha iyisini yapmamız gerektiğine dair bizlere çok güzel bir örnekti. Bir hedefimiz varsa; onun için mücadele etmemiz ve o sorunu çözmek için kendimizi geliştirmemiz gerektiğini gösterdi.Bir yazılımcının kendisini sürekli gelişime açık tutmasını ve çalışmayı asla bırakmaması gerektiğini belirtti. Kendisiyle çok güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Tekrardan çok teşekkürler Hilal Hanım :))

IMG-20171027-WA0010

Yazar: Merve Gazi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir