Güncel Yazılım – Seren Karaca (Yazılım Geliştirme Uzmanı) – Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Mezunu

Ziyaret Edilen Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Mezunu İle İlgili Bilgileri


Adı Soyadı: Seren Karaca

Mezun Olduğu Üniversite: Marmara üniversitesi- Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü

Mesleği: Software Developer Specialist (Yazılım Geliştirme Uzmanı)

Çalıştığı Şirket: Güncel Yazılım

• Görüşmeyi Düzenleyenler: Berke Karaalioğlu, Onur Sarıbaş

• Görüşmeye Katılanlar: Rasim Yiğithan Oğuz, Esma Sevinçhan, Eda Nur Hasanoğlu, Ece Öztürk, Mert Kandemir, Mücahit Arslan, Ege Çandır


Merhaba değerli botekariyer.com okurları;

Kariyer gezileri kapsamında, Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu Seren Karaca ile bir görüşme gerçekleştirdik. Seren Hanım,  Bursa’da Güncel Yazılım firmasında Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Seren Hanım’ın, kariyerinizi şekillendirmenize yardımcı olacak okul ve iş hayatını paylaşmaya çalışacağız. Öncelikle kendisinin güler yüzlü olduğunu, sorulara gerçekçi ve iş hayatından örnekler vererek objektif bir şekilde yaklaşarak cevapladığı için teşekkür ederiz . Görüşmemizi okurken size kazandıracağı önemli bilgiler olduğunu düşünüyoruz.

Keyifli Okumalar…

"Önünüze o kadar çok pes ettirmeye çalışan insanlar olacak ki asla pes etmeyin."
“Önünüze o kadar çok pes ettirmeye çalışan insanlar olacak ki asla pes etmeyin.”

Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Bursa Mudanya`da yaşamaktayım. Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliğinden mezun oldum. Meslek lisesinde Bilgisayar okudum. Ardından bilgisayara merakım doğdu yazılım, c#, SQL, elektrik devreleri konuları hoşuma gitmeye başladı. Üniversite tercihimde bilgisayar adına herhangi bir bölüme yazılmaya çalıştım. Mezun olduktan sonra iş hayatına atıldım. Şu anda 5.5 yıldır bir yazılım bölümünde çalışmaktayım.

Öğretmenlik bölümünde okudunuz, öğretmen olmayı hiç düşündünüz mü?

Bölüme girdiğimde ailem öğretmen olarak çıkacağımı düşünüyordu, BÖTE özel sektörde de iş yapabilen önü açık bir bölümdür. Öğretmenlik hiç düşünmedim ama iş yerinde yeni gelen çalışma arkadaşlara bilgilerimi aktarıyorum, öğretmenlik yapıyorum, öğretmenliğin bir kalıntısı var bende.

Çalıştığınız şirketteki göreviniz nedir?

Şu anda çalışmakta olduğun şirkette 4.5 yıldır çalışıyorum ve ilk olarak yazılım junior çalışmaya başladım, aslında 5. İşyerimdi benim. Çünkü özel sektörde aradığın pozisyonu bulmak çok zor ve onu burada buldum. Ben c#, Javascript geliştiriyordum sonra mobil uygulamalara geçiş yaptım ve şu anda da 4 kişilik bir ekibim var ve ekip lideriyim. 1 yıldır bu şekilde devam ediyorum.

Bu işi yaparken hangi teknolojileri kullanıyorsunuz?

Yazılım dili olarak c# kullanıyorum, javascript aktif olarak react kütüphanesini kullanıyoruz. MsSQL üzerinde geliştirmeler yapıyorum. Hobi amaçlı olarak da ilgilendiğim belli yazılımlar var.

Üniversitede hayatında yapmış olduğunuz çalışmalar var mı, iş hayatınızda yaraları oldu mu?

Eğitimin kattığı mesela gelişim psikolojisi dersinde öğrendiklerim insan ilişkilerinde nasıl olduklarını anlayabiliyorum. Beyin fırtınası gibi metotlar kullanıyoruz. Kullandığım programlar arasında okulda gördüğüm yok, o zamanlar bölümde çok teknolojik yazılımlar görmedik. Daha çok öğretmenlik alanında derslerimiz vardı. Kurslardan daha çok yararlandım.

Şu anda çalıştığınız konuma gelene kadar hangi iş tecrübeleriniz oldu, üniversite de çalıştınız mı?

Hafta sonları kursa gidiyordum, sen senemi sosyalliğe kapatıp çok çalışıyordum ve günü 3 saat uykuyla geçiriyordum. Teknoloji sürekli geliştiği için onu yakalamanız gerekiyor. O dönemde de 8 aylık bir kamp hayatım oldu, Marmara Üniversitesinin içinde YÖKDİL de IT bölümünde Part-time çalışma zamanım oldu. Öğretmenlik stajının yanına başka bir şirketle anlaşıp orada da staj görüp kendimi bilgisayar yönünde geliştirmeye adım attım. Ne kadar yazılım bilseniz de iş hayatında uygulamaya geçince bir zorluğu oluyor, öğretmeyi seven insanlarla çalıştım. Yapmam, hiç denemedim ve yapamam diyen insanlardan da çok hoşlanmam, bana göre her şey yapılabilir tabi bununda sınırı olmalıdır. Çalıştığım yerde şuan c#, web, react hangi yeni teknoloji çıkarsa onları takip etmeye çalışıyorum.

Olmak istediğiniz meslek şu anda olduğunuz pozisyon mu? Bir ekip oluşturup takım olmayı düşünüyor muydunuz?

İlk çalışma hayatına girerken orada bana 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz diye sormuşlardı ve ekip yöneticisi olmak istediğimi söylemiştim. Bulunduğum pozisyonda olmaktan mutluyum. İsteyerek yapıyorum ve en önemlisi de bu olmalı zaten.

Yaptığınız mesleğinizin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Avantaj olarak bir ürün koyduğunuz zaman çocuğunuz gibi oluyor ve ona baktıkça mutlu oluyorsunuz. Elinizde büyüyen bir projeniz olunca onun yeri bambaşka ve kendini geliştirmekten hoşlanan insan emeklerini karşılığını çok rahat alıyor. Dezavantajı ise özellikle canlı bir sistemde çalışıyorsanız geceniz gündüzünüz hiç fark etmiyor, her an aranıp da çalışma yapabiliyorsunuz. Sürekli bilgisayar başındasınız meslek hastalıkları olabiliyor. Gözünüz bozulabiliyor, boynunuz tutulabiliyor bu yönden de sağlıksal problemleri var. Çalıştığım yerde 9 saat boyunca bilgisayar başındayım zor ama keyifli. Kadınların evdeki sorumlulukları biraz daha fazla olduğu için daha yorucu oluyor.

Yeni teknolojiler çok hızlı gelişiyor bu nedenle kendinizi nasıl güncel tutuyorsunuz?

Her yeni çıkan teknolojileri uygulayacağım demek olmuyor. Çalıştığınız iş yerine bağlı biraz. Zaten bir teknolojiniz var ve bunu yeni teknolojiye geçirmek maliyetli bir iş, uzun süren bir iş o yüzden al bunu geçir demek çok zor. Seminerlere katılmaya çalışıyorum ya da internette videolar oluyor. Kendim bir proje çıkarmaya çalışıyorum ya da işyerinde yapmak istediğim bir iş var ve ona zaman ayıramıyorsam evde hem kendimi geliştireyim hem de yeni teknolojiyi kullanmayı seçmek daha uygun oluyor. Bence blog yazmakta çok faydalı bir uygulama. Kesinlikle blog yazılar yazmanızı öneririm. Çünkü yazdıkça, birilerine aktardıkça, birilerine öğrettikçe pekiştirilmiş oluyor. Bizim mesleğin de en güzel yanı anlattıkça pekiştirmiş oluyorsunuz. Birisine bir şey anlatırken en küçük ayrıntısı bile atlamamak isterim. Bu şekilde kendinizi geliştirmenin çok fazla yolu var. Devnote diye Bora Kaşmer gibi Uğur Mutluoğlu gibi takip ettiğim yazılımcılar var. Güzel paylaşımları oluyor ve yeni teknolojiyi hızlı bir şekilde adapte olup proje çıkartıyorlar. Takip etmenizi öneririm.

Zoom Görüşme

BÖTE öğrencilerine tavsiyeleriniz nelerdir?

Yazılım alanında tavsiye verebilirim çünkü öğretmenlik isteyenlere KPSS çalışın derim herhâlde. Benim önerim yazılım sektöründe özellikle de özel sektörde çalışmak istiyorsanız asla pes etmeyin. Çünkü önünüze o kadar çok pes ettirmeye çalışan insanlar olacak ki asla pes etmeyin. Mesela çalıştığım yerdeki yöneticim mezuniyet baloma gitmeme izin vermedi, çok üzüldüm. Tabi şimdi olsa bunu kabul etmezdim. Hakkınızı kesinlikle yedirmeyin sizi arka plana geçirmeye çalışacaklardır. Teknolojiyi mutlaka takip etmeye çalışın. Yaparsınız, yapamazsanız da gelin bana sorun yardımcı olurum öğrenmeye açık olun öğrendiklerinizi gerçek dünya projelerine geçirmeye çalışın. Çünkü derste öğrendikleriniz gibi olmuyor daha farklı seviyelere çıkmanız gerekiyor. Hep daha iyisini isteyin hep geliştirin kendinizi. Pişman olmazsınız çok güzel bir meslek.


Bu görüşmenin bize kazandırdıkları;

Çok samimi bir görüşmeydi. Hayatımızın her zaman inişli ve çıkışlı olduğunu, her zaman çok çalışmamızın, emeklerimizin karşılığının olduğunu öğrendim. Her zaman kendimizi geliştirmemizi, güncel teknolojileri de takip ederek yazılımların yerinde ve en kullanışlı şekilde iş hayatına aktarmamız gerektiği hakkında bilgi sahibi oldum. -Berke Karaalioğlu

Seren Hanım ile görüşmemiz sonunda iş hayatında karşılaşabileceğimiz sorunlar hakkında bilgim oldu. Söyledikleri kariyer planlamamda önemli rol oynayacaktır. Gerek okul hayatı gerek mezun olduktan sonra yapacaklarım hakkında bir çok bilgi sahibi oldum. Bize verdiği fikirler ve tavsiyeler için kendisine çok teşekkür ederim. -Onur Sarıbaş

Biz  BÖTE öğrencilerinin kariyerlerini düşünerek böyle bir projeye imza atan kıymetli hocamız Mehmet Elibol’a da bir teşekkürü borç biliriz. Başka  yazılarda görüşmek ümidi ile…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir