Enocta – Öner Bilgin (İçerik Geliştirme Müdürü) – Yıldız Teknik Üniversitesi BÖTE Mezunu


Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu İle İlgili Bilgiler
Adı Soyadı:
Öner Bilgin
Mezun Olduğu Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi BÖTE Bölümü
Mesleği: İçerik Geliştirme Müdürü
Çalıştığı Şirket: Enocta
Geziye Katılanlar: Pelin Tok, Betül Özcan, Emre Çalışkan, Berfin Sönmez, Buse Turan


DSC_0005

Merhaba bötekariyer.com okurları,

Bilgisayar ve öğretim teknolojileri bölümü gerek bilgisayara bilimine yönelik birçok ders içeriğine sahip olması gerek eğitim bilimi derslerini içeriyor olması gibi nedenlerle öğrencilerini mezuniyet sonrası dönemde büyük bir soru işaretiyle karşılıyor? Hangi alana yönelmeli… Öğretmen mi olmalı yoksa özel sektörün içerisinde birçok farklı sektör barındıran denizine mi girmeli?

Bu sorulara en iyi yanıt sektörlerle ilgili bilgi toplamak, mümkünse bölüm mezunlarını ziyaret etmek, onların tecrübeleri ve kariyer adımları hakkında tavsiyelerini dinlemek olacaktır.

Bu düşünceyle yola çıkıp BÖTE’lilerin kariyer tercihinde bir seçenek olan ‘Öğretim Tasarımı’nı kendimize referans alarak alanın yetkin isimlerinden Enocta şirketi İçerik Geliştirme Müdürü Öner Bilgin’den hem kendi kariyer süreçleri hakkında bilgi almak hem de BÖTE öğrencileri olan bizlere referans olabilecek tavsiyeler almak üzere ziyaret etmek için bir randevu talep ettik. Öner Bey’in talebimizi kabul etmesiyle 19 Ekim Perşembe günü Enocta şirketinde kendisini ziyaret ettik.

Sohbetimiz Öner Bey’in kendi öğretim hayatından bahsetmesiyle başladı. Artvin Anadolu Lisesi mezunu olduğunu ve Yıldız Teknik Üniversitesi BÖTE bölümünü tercih ederek lisans eğitimini bitirdiğini açıkladı. Bir anadolu lisesi mezununun niçin BÖTE tercihi ettiğini merak ettik, onun döneminde BÖTE’nin en yüksek puan tercihiyle öğrenci alımı yaptığını, bilgisayar bilimine ilgili olduğunu ve tercihini buna göre yaptığını anlattı.

Üniversite öğrenimini sürdürürken stajyer olarak görev aldığı ilkogretimdestek.net projesinden sonra e-öğrenme alanında çalışmak istediğine karar verdiğini, proje süresince, 1. sınıftan 8. sınıfa kadar Matematik, Fen Bilgisi ve Türkçe müfredatları referans alınarak öğrencilere yardımcı materyaller hazırlanmasında aktif rol aldığını belirtti. Bu projede edindiği tecrübenin e-öğrenme alanında Türkiye pazar lideri Enocta’da çalışmalarına başlamasının ve şuana kadar gelen kariyer sürecinin temellerini oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

Enocta şirketi ve Öner Bey’in şimdiki pozisyonu hakkında birkaç detay vermek gerekirse;

 

“Enocta, firmalar için e-öğrenme, eğitim ve gelişim için ihtiyaç duydukları programları bir hizmet olarak sunan, Türkiye’nin ilk ve öncü şirketlerinden, şu anda ODTÜ Teknokent ve İstanbul Merkez ofisiyle aktif olarak 500 firmaya hizmet veriyor.

Öner Bey ise Enocta bünyesinde öğretim tasarımı, kreatif uygulamalar, görsel tasarım, yaratıcı çizerlik, animasyon ve multimedia geliştirme çalışmaları yapan ‘İçerik Üretim Ekibi’ne liderlik ediyor. ”

Aslında 1 saat olarak aldığımız randevumuz sektörün şimdiki durumu, Öner Bey’in bizlere kariyer tavsiyeleri ve bölümümüzün şuan ki durumu üzerine olan sohbetimizle 1 buçuk saat boyunca dolu dolu devam etti.

BÖTE bölümün eğitim fakültesinde yer almasından dolayı zorunlu staj sürecinin okullarda yapıyor olmamızın özel sektörde staj yapamama dezavantajına yol açtığını bu nedenle tecrübe kazanmak için gönüllü çalışma ya da staj gibi fırsatları takip etmemizi tavsiye eden Öner Bey, staj sürecinin önemi ve kazandırdığı tecrübeye dikkat çekiyor. Okullarda referans gösterebileceğimiz projelerimiz olmadığı sürece gönüllü çalışma ve gönüllü staj gibi deneyimlerin kariyer başlangıcı için de temel bir unsur olduğunu yeniden göz önüne almış olduk.

Öner Bey’in söylemiyle bizlere verdiği en önemli tavsiye ise “Tatillerinizi gönüllü stajlarınızla değerlendirin. ” oldu. Destekleri için teşekkürlerimizi sunup, ziyaretimizi fotoğraflayarak görüşmemizi sonlandırdık.

Ziyaretimizden bizim grup olarak çıkardığımız sonuç ise; “Eğer işinizi ve mesleğinizi ilgi duyduğunuz bir alana yöneltirseniz, kariyeriniz için koyduğunuz her taş sizi ilerilere taşımak için en önemli destekçiniz oluyor ve mutlu bir hayat sürmenizde de etkisi yadsınamaz bir hal kazanıyor.”

DSC_0006

Yazar: Betül ÖZCAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir