E-Bebek – Şeyma KARADAĞ (İş Zekası ve Raporlama Uzman Yardımcısı) – Amasya Üniversitesi BÖTE Mezunu


Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu İle İlgili Bilgileri
Adı Soyadı: Şeyma KARADAĞ
Mezun Olduğu Üniversite: Amasya Üniversitesi BÖTE Bölümü
Mesleği: İş Zekası ve Raporlama Uzman Yardımcısı
Çalıştığı Şirket: E-Bebek
Geziye Katılanlar: Mehtap Demir, Kübra Keskin, Emine Akdeniz, Yakup Kaygusuz.


IMG-20171027-WA0026

Merhaba botekariyer.com okurları;

Bugün ki yazımızda ele alacağımız isim Şeyma KARADAĞ. Öncelikle bize yoğun iş dönemi içerisinde zaman ayırıp, sıcak ve samimi bir şekilde ağırlayan başta Şeyma Hanım olmak üzere, Uğur Bey, Çağlar Bey ve E-Bebek ailesine teşekkürlerimizi sunarız.

Şeyma Hanım Amasya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliğini 2016 yılında bitirmiş, Amasya Üniversitesindeki eğitiminin 3. yılını Erasmus öğrenci değişim programıyla Polonya’daki Politechnika Lubelska (Lublin Teknoloji) Üniversitesi’nde tamamlamıştır ve hali hazırda E-Bebek şirketinde İş zekası ve raporlama uzman yardımcısı olarak çalışmaktadır.

Yazıma Şeyma Hanımın üniversite yıllarında yaptığı birkaç şeyden bahsederek başlamak istiyoruz. Şeyma Hanım okul hayatı boyunca sürekli aktif olup, çeşitli aktivitelere fazlasıyla katıldığını bize samimi bir dille anlatıyor: “Okul hayatımda hep girişken bir ruha sahiptim. Bunun bana katkısının çok fazla olduğunu düşünüyorum. Okul temsilciliği, çeşitli aktiviteler, kurslar, eğitimler vs. bunların hepsi kendimi geliştirmek amacıyla yaptığım aktiviteler.” ve gülümseyerek bunlar olurken şansının da yanında olduğunu söylemeden geçemiyor Şeyma Hanım ve devam ediyor anlatmaya: “Erasmus’taki yaşamıma değinecek olursam ilk zamanlar biraz sıkıntılı geçti. Yabancı dilimin çok iyi olmaması, Polonya’da ki yaşam tarzı, yemekler, yurt ortamı bunlar beni bir hayli zorladı. Fakat bunların üstesinden gelerek derslerimin tamamını başarılı bir şekilde verdim. Türkiye’ye döndüğümde ise yabancı dilim çok ileri seviyeye ulaşmıştı. Çok farklı ve güzel bir deneyimdi.” Türkiye’de ki eğitimle Polonya’ da gördüğünüz eğitim arasında nasıl bir fark olduğunu sorduğumuzda: “Türkiye’de Javascript dersi sadece bir üniversitede verilirken ben orada ana ders olarak Javascript aldım. ”diyerek iş hayatında etkili olduğunu da belirtti.

Gelelim bir başka konu olan Şeyma Hanım’ın iş hayatına;

IMG-20171027-WA0019

Şeyma Hanım, SAP Business Objects Modülünü ve SQL programlama dilini kullanarak e-bebek bünyesindeki mağazalar ve internet sitesine destek hizmeti sunuyor.

Kendisi eğitim hayatını bitirir bitirmez iş hayatına atılmış, nasıl bu kadar çabuk iş hayatına atılabildiğini sorduğumuzda bize E bebek şirketinde çalışan ve şuan müdürü olan kişi ile bir ortamda yollarının kesiştiğinin bir şans olduğunu ifade etti. Kariyerinizde ilk seçeneğiniz neydi diye sorduğumuzda ise bize aslında “Öğretmen olmayı hiç düşünmedim, akademisyen olmak istiyordum fakat ailemden dolayı İstanbul’da kalmayı tercih ettim, dolayısıyla özel sektöre başvurdum.“ diyerek yanıtlıyor.

Kariyer etkinlikleriyle ilgili sohbet ederken üniversitenizdeki , çevrenizdeki etkinliklere katılmamızı önerdi bunların bizim için değerli olduğunu ifade etti.

Sohbetimizin devamında kariyerinde neler yapmak istediğine gelince Şeyma Hanım, şuan bulunduğum departmanın en üst mertebesi olan Direktör pozisyonuna yükselmek istediğini söylüyor aynı zamanda yüksek lisansın özel sektörde önemli bir yer tuttuğunu ifade ederek kendisinin Yönetim Bilişim Sistemlerine yüksek lisans yapmak istediğini öğreniyoruz.

İş yerine adım attığımız andan itibaren ortam çok güzeldi, çalışanların rahat bir atmosferde çalışabilmesi için her şey düşünülmüş bu da motivasyonu ve iletişimi oldukça olumlu etkilediğini gördük. Özellikle yazılımcıların daha rahat çalışmaları sağlanmış. Hatta konuşmamız sırasında etrafımızda kod yazan yazılımcıları gördük ve onlarla da kısa bir sohbet yaptık. Yazılımcı olmanın onları nasıl etkilediğini ve bu işin günlük hayatlarından çok zaman alıp almadığını sorduk, bize her an kod yazabildiklerini ve bunun artık onlar için günlük aktivite haline geldiğini söylediler.

Şeyma Hanım’dan öğrendiklerimizle siz BÖTE okurlarına tavsiyelerimiz

Etkinliklere katılın, girişken olun, geri planda kalmayın, işe girişlerde beyaz yalanlar kaçınılmazdır, özel sektörde yer almak istiyorsanız sürekli kendinize bir şeyler katın.

Son olarak kendisine esprili bir dille bilgisayar alanının da olan herkesin karşılaştığı soruyu yöneltiyoruz. Bilgisayarım bozuldu diyen çok oluyor mu? Sorumuz üzerine gülüyor ve şu cevabı veriyor:

Geçen mesaiden çıktık, takside gidiyoruz. Taksici ne iş yaptığımızı sordu Bilgisayar alanında çalışıyorum deyince telefonu arkaya uzatıp “ya abla ben telefona yeni bir güncelleme indirdim” deyip telefonu arkaya doğru uzattı. Bilgisayar alanındayım deyince bu üstünüze yapışacak kesinlikle bundan kurtulamayacaksınız. İnsanlarda her şeyi biliyormuşsunuz izlenimi oluşuyor cevabını aldık.

Şeyma Hanım’ı ziyaretimizden şöyle bir sonuç elde ettik; “Eğer bir kariyer hedefiniz varsa, asla pes etmeden, o hedefe giden her yola emin adımlarla ilerlemeliyiz. Bu yola giderken ‘acaba yapabilir miyim?’ diye düşünmezsek ve çalışırsak istediğimiz yere gelir ve kendimizi geliştirebiliriz.”

Yazımı sonlandırırken bizleri bu gezi için teşvik eden hocamız Mehmet Elibol’a teşekkürü bir borç biliriz, başka bir gezide ve yazıda görüşmek üzere…

Katılımcılar:

  • Emine AKDENİZ
  • Yakup KAYGUSUZ
  • Mehtap DEMİR
  • Kübra KESKİN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir