Digitallica – Tolgahan Kabakulak (Eğitim Teknolojileri Uzmanı) – Yıldız Teknik Üniversitesi BÖTE Mezunu


 Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu İle İlgili Bilgiler
Adı Soyadı: Tolgahan Kabakulak
Mezun Olduğu Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi BÖTE Bölümü
Mesleği: Eğitim Teknolojileri Uzmanı
Çalıştığı Şirket: Digitallica
Geziye Katılanlar: Anıl Arıkan, Oğuzhan Bayram, Rümeysa Arslan, Naciye Öngün.


tolgahan-kabakulak-digitallica

Merhaba botekariyer.com okurları;

Eğitim alanını hedef aldığımız kariyer gezilerinde Digitallica firmasında Eğitim Teknolojileri Uzmanı olan Tolgahan Bey ile iletişime geçip randevu talep ettik. Sağolsun bizi kırmayıp talebimize olumlu bir şekilde dönüş yaptı. Ayarladığımız gün ve saatte ziyaretimizi gerçekleştirip aklımıza takılan soruları sorup kendilerinin kariyer yolculuklarını dinlediğimiz, aynı zamanda firmayı tanıdığımız bu güzel zamanlar için Tolgahan Bey ve şirket sahibi Emre Bey’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Gerçekleştirdiğimiz ziyarette Emre Bey’de konuşmalara katılarak şirketten, yaptıkları işlerden ve sektörden bahsetti. Kendisi bir çalışma ekonomisi mezunu olmasına rağmen bizim bölüm sektörlerinden biri olan eğitim teknolojileri alanındaki çalışmaları ve bir şirket kurması bizim için oldukça şaşırtıcı bir durum oldu. Ayrıca yaptığımız kariyer gezilerinin çok isabetli olduğunu belirterek iş görüşmelerinde adaylarla görüştüğünde “Sanki öğretmenlik dışında meslek yok gibi görüyorlar ya da öğretmenlik yapmak istemediklerinde kendilerini geliştirecek alanı bir türlü bulamıyorlar. Aslında birçok alana eşit uzaklıkta bir bölüm ve farklı açıdan sektörlere baktıklarında muazzam fırsatlar yakalayabilirler” şeklinde söylemde bulundu.

Çalışma hayatını anlatmaya başlayan Emre Bey ilk olarak Turkcell Akademi’de Eğitim Teknolojileri ekibinde görev aldığını sonrasında Coca Cola firmasında iş hayatına devam edip uzun yıllar çalıştıktan sonra kendi işini kurmayı düşündüğünü ve 2015 yılının Ağustos ayında Digitallica’yı kurduğunu söyledi.

Yaptıkları işlerden birkaçını örnek olarak bizlere izlettiler. Özellikle dikkat etmemiz gereken tasarım ve içerik bütünlüğünü izlediğimiz örneklerle daha da iyi anladık. İçlerinde Unity ile tasarlanan oyunda vardı, 3D animasyon da vardı VR ile hazırlanan uygulamada vardı. Projelerde içerikleri firmalardan word, powerpoint yada pdf dökümanı olarak aldıktan sonra gerekli senaryoyu hazırlayıp daha sonrasında üretim aşamasına geçtiklerini de konuşmalarına ilave etti.

Eğitim hayatını anlatmaya başlayan Tolgahan Bey ise, Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünden 2015 yılından mezun olmuştur. Öğrencilerin sektöre bakış açısıyla ilgili açılan bir konuda, çoğu öğrencinin sektörü tanımadığını, mezun olunduktan sonra firmaların eğitim tasarımı ihtiyacını giderebileceğimizi yada video animasyon gibi çalışmalar yapabileceğimizin farkında olmadığını söyledi. Öğrenciyken genellikle derslerde yazılım projeleri üzerinde yoğunlaşıp, eğitim projelerinin üzerinde daha az durulduğuna da değindi. Okulunun son senesinde verilen bir projeden sonra sektörle ilgili kendisini uygun bulduğunu, eğitim teknolojileri alanı üzerine yoğunlaşıp geleceğini bu şekilde devam ettirmesi gerektiğinin kararını verdiğini söyledi.

Kendisini geliştirmek ve sektöre adım atmak adına eğitim departmanını yeni kuran bir şirkette staj yapmaya başlamış. Bizlere de staj yapmanın sektörü tanımak açısından ne kadar önemli olduğunu, kullanılan programları evde kendi kendimize öğrenmekle bir firmada sorumluluk alarak öğrenmenin ne kadar farklı olduğunu belirtti.

Eğitim ve kariyer macerasını bu şekilde anlatan Tolgahan Bey ve sektörü, şirketini, yaptıkları işleri anlatan Emre Bey’le güzel bir etkinlik gerçekleştirdik. Ziyaret sonunda oldukça memnun ayrılarak bizleri davet edip ağırladıkları için ve yol gösterici nitelikteki bu sohbet için teşekkürü borç biliriz.

Yazar: Anıl Arıkan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir