detur.com.tr-Doğan Tülükaş (Full Stack Developer) Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Mezunu


Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu İle İlgili Bilgileri
Adı Soyadı: Doğan TÜLÜKAŞ
Mezun Olduğu Üniversite: Marmara Üniversitesi – Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
Mesleği: Full Stack Developer
Çalıştığı Şirket: detur.com.tr / tripoki.com
Geziye Katılanlar: Aleyna Zengin, Elif Nur Kemiksiz, Ramazan Furkan Kök


Merhaba değerli botekariyer.com okurları;

Bugün kariyer gezileri kapsamında, Detur Tripoki şirketinde Full Stack Developer olarak çalışan Doğan Tülükaş’ın ilham verici ve kariyerinizi şekillendirebilecek iş hayatını ve şimdiki iş hayatına geçiş sürecini anlatan yazımızı paylaşacağız. Öncelikle bizi iş yerine kabul ettiği için ve tecrübelerini samimiyetle aktardığı için kendisine teşekkür ederiz.

Doğan Bey Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi BÖTE bölümüne başlamış. Okula başladığından itibaren öğretmenliği düşünmediği için kendisini kurslarla desteklemiş. Bu kurslardan sonra bilgisini belgelemek maksadıyla uluslararası sertifika sınavlarına katılmış ve bu sertifikaları hanesine işletmiş. Kendisi mali durumu nispeten iyi olmasaydı kurslar yerine çalışma ortamında çalışarak öğrenebileceğini de ekledi.

Üniversite bittikten sonra kendisini denemek için KPSS sınavına girmiş. Fakat aldığı puanla bir başvuru yapmadığı halde bir okula atanmış. Bunun üzerine 8 yıl kamuda bilgisayar öğretmenliği yaptıktan sonra öğretmenliğin getirdiği hayat düzeninin kendisini tatmin etmediğini fark ederek istifasını vermiş. Bunu kendisi şöyle dedi:

Farklı alanlarda yeni şeyler üretme ihtiyacım vardı. Ama öğretmenlik ile üretemiyordum

WhatsApp Image 2019-11-30 at 20.31.07

Kamudan ayrılışına eşi hariç kimsenin destek olmadığını söyleyen Doğan Bey;

Kafanızda ne yapacağınızı kesinleştirmeniz lazım. Yani; kendi hayatınızı başka insanlar yönlendirmemeli. Eşim hariç kimse bana ‘Hayallerinden git.’ demedi.

Tabii öğretmenlik zamanlarında da boş durmayıp kurslara gitmiş. Freelance (homeofis) çalışmış. Bunun meyvelerini de özel sektöre geçtiğinde de kullanmış.

Detur’a ilk başladıklarında bir IT ekibi olmadığını kendilerinin kurduğunu söyleyen Doğan Bey IT kültürünü ekip arkadaşlarıyla beraber kurduklarını da ekliyor. Şu anda ise istenen projeleri ilk ekip olarak başlatıyorlar, temelleri atınca bir sonraki ekibe aktarıyorlarmış. Bu meslekte en önemli meselenin her zaman yeni teknolojilere ayak uydurmak olduğunu Doğan Bey;

Her Projede yeni teknolojiler kullanmanız lazım. Özel sektörde kendini geliştirmeyen başarılı olamıyor. Yeniliklere açık olmalıyız.
İnsan sevdiği işi yapmalı. Yoksa o hayat geçmez. Eğer işe giderken ayaklarınız geri geri gidiyorsa o işi yapmayın artık.

WhatsApp Image 2019-11-30 at 20.29.02

Full stack developer olan Doğan Bey; bize biraz da kendi mesleğinden bahsetti. Yaptığı iş fronthand ve backhand ile bir sitenin kemik yapısını oluşturup dizayn (IU) ekibine devretmek. Bir full stack developer uygulamalarla ilgilenmez. Web sayfası ile ilgili olan kısmı yapar.

İngilizcenin özel sektörde etkisinin yadsınamaz olduğunu belirten Doğan Bey;

İngilizce en iyi yurt dışında öğrenilir. 3 ay falan İngiltere’de ya da İngilizce konuşulan bir yerde bulunmak lazım. İngilizceyi Türkçeye yorarak değil de mantıken İngilizce anlama seviyesine ulaşmak lazım.
Bana kalsa, şirketi yeni mezunlarla doldururdum. Çünkü öğrenmeye açık oluyorlar. Ama bu sektörde gerçekten uzun süre çalışmış insanlar başka teknolojiler kullanmaya meyilli değiller. Özel sektörün bir başka durumu ise fazla iş değiştirmemiş olmanızı isterler. Çünkü iş alımlarında uzun süre çalışabilecek adaylara öncelik verilir. Her zaman farklı teknolojiler kullanarak kendimizi geliştirmeliyiz. Arkadan gelen nesil her zaman bize rakip olacaklar.
Yeni projeler yeni teknolojiler kullanarak kendinizi geliştiriyorsunuz. Kendinize yatırım yapıyorsunuz

Bizi ağırlayan, sıcak bir karşılama yapan Doğan Bey’e ve detur / tripoki şirketlerine teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir