Bilyoner – Gökhan İSAK (Sistem ve Ağ Güvenlik Uzmanı) – Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Mezunu


Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu İle İlgili Bilgileri

Adı Soyadı: Gökhan İSAK

Mezun Olduğu Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi – Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü

Mesleği: Sistem ve Ağ Güvenlik Uzmanı

Çalıştığı Şirket: Bilyoner

Geziye Katılanlar: Aleyna ZENGİN, Berranur ALTINTAŞ, Ramazan Furkan KÖK


Merhaba değerli botekariyer.com okurları;

Bugün kariyer gezisi ödevimiz kapsamında, Bilyoner şirketinde Network and Security Engineer olarak çalışan Gökhan İSAK’ın ilham verici ve kariyerinizi şekillendirebilecek iş hayatını ve bu iş hayatına geçiş sürecini anlatan yazımızı paylaşacağız. Öncelikle bizimle buluşmayı kabul ettiği için ve tecrübelerini samimiyetle aktardığı için kendisine teşekkür ederiz.

Gökhan Bey, Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi – Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirmiş. 2015’de ise Bahçeşehir Üniversitesi BÖTE (İngilizce)’den mezun olmuş. 2017 yılına kadar da Bilgi Teknolojileri (Tezsiz) bölümünde yüksek lisans yapmış.

Gökhan Bey’e BÖTE bölümünü isteyerek mi seçtiniz? diye sorduk.

Farklı bölümlere puanım yetiyordu ancak şehir dışı olduğu için ailevi sebeplerden dolayı burada kalmayı tercih ettim. Bahçeşehir Üniversitesine %50 bursla gitmeyi tercih ettim. Hem istediğim hem de istemediğim bir bölümdü ama severek okudum.

diye açıkladı.

Peki, neden öğretmenlik yapmadınız? diye sorduğumuzda ise;

Mezun olurken öğretmen olmayı düşünüyordum. Okulumuzda da bunun için ekstra olanaklarımız mevcuttu. Üstten ders alarak üniversitemi yarım dönem erken bitirdim. 1-2 dersim vardı boş durmak istemediğimden dolayı staj yapmak istedim. Şanslıydım 2014 yazı Amerika’da 3 ay Özel bir şirkette staj yaptım. Sonrasında ise FIBA Dünya Kadınlar Basketbol Turnuvasında gönüllü olarak çalıştım. Daha sonra staj imkanı buldum, beni yetiştirmek üzere işe aldılar. Bu işe başladığım için öğretmenliği bir kenara bıraktım.

diye açıkladı.

Gökhan Bey BÖTE bölümünü okuduğu süreçte hiç seminere gitmediğini veya sertifika almak için kurslara da gitmediğini belirtti. Düzgün ataması varsa öğretmenlik alanını önerdiğini ve BÖTE bölümünün diğer alanlara göre artısı olduğunu ekledi.

Eğitim derslerini de aldığınız için özel şirketlerde bulunan eğitim departmanlarında BÖTE bölümünden çok fazla alım yapılıyor. Bu alanda ilerleyecekseniz evet öneririm.

Aldığınız eğitimlerin, derslerin şu anki iş hayatınıza etkisi oldu mu? diye sorduk.

Açıkçası olmadı. Şu anki çalıştığım iş alanı ile aldığım dersler birbirinden tamamen farklıydı.

diye ifade etti.

Gökhan Bey 1,5 sene boyunca Bahçeşehir Kolejinde öğretmenlik stajı yapmış. İlk dönem gözlem stajıymış, diğer 2 dönem derslere aktif olarak girmişler, ders vermiş ve bundan not almışlar. Artı olarak formasyon dersleri için de 1.sınıf derslerinde hocalara yardım ediyorlarmış.

Çalıştığınız yerde işinizi nasıl yapıyorsunuz belirli bir süre veriliyor mı? Diye sorduk;

Şirket kültürüne göre değişen bir durum. Bizim işlerimiz biraz daha rahat. Bu yüzden esneklik sağlanıyor.

diye ifade etti.

Gökhan Bey Bilyoner’e giriş hikayesini de şöyle anlatıyor;

2014 Kasım ayında staj yapmaya başladım. 2-3 ay staj yaptım ve memnun kaldıkları için işe aldılar. İlk girdiğimde “sistem destek uzmanı” olarak işe girdim.

Bir sistem destek uzmanı ne yapar ve hangi teknolojileri kullanır diye sorulduğunda ise şu sözler ile ifade ediyor:

Sistem destek uzmanı firmada bulunan çalışanların teknik problemleri ile ve bilgisayarlarında yer alan “Yönetim programları” ile ilgilenir.

“Aynı zamanda az kişi olduğumuzdan dolayı görevimden daha fazlasını yaptığım da oldu. Giriş Seviyesi Checkpoint ve wmware yönetim programlar ile uğraştım. Aynı zamanda beraber çalıştığım iş arkadaşım kendimi zorlamamı sağladı bu yüzden bana bir artı olarak eklendi. 2019 yazına kadar bu işi yaptım.”

2019 Haziran ayında şirketi köklü bir değişikliğe gittiği için o dönemden sonra Network and Security Engineer olarak yeni görevine başlayan Gökhan Bey;

Şuan ne yapıyorum diyecek olursanız firewall yönetimi yapıyoruz, içeride kullandığımız güvenlik uygulamalarımız var bunların yönetimini yapıyoruz. Data center’larımızın 7/24 ayakta kalmasını sağlıyoruz ve düzgün çalışıyor olmasının yönetimini, bakımlarını yapıyoruz. Haftada 5 gün çalışıyorum. Ama sistem canlı sistem olduğu için 7/24 açık kalması gerekiyor, bu yüzden bilgisayarlarımızı hep yanımızda taşıyoruz. En ufak bir sorun olduğunda bile o sorunu kısa sürede çözmemiz gerekiyor. Bu pozisyon için de bu zorluğumuz var. 7/24 ulaşılabilir olmamız gerekmekte.3 kişiyiz her hafta birimiz nöbetçiyiz.

diye anlattı.

Şuan Türkiye’de iş değiştirmeyi düşünmediğini, daha çok yurtdışında iş baktığını da belirtti.

Yine network pozisyonlarında çalışmak isterim. Benim deneyimim orada bir junior’a denk gelmesine rağmen biz bir juniordan çok daha fazla iş yapıyoruz. Daha çok şey öğrendik, daha çok canlı sistem gördüm. Yine de Network üzerine kendimi geliştirmem gerekiyor. Şirketimizin bize sağladığı eğitimlere gideceğiz.

Bu işi gerçekten seviyor musunuz? Diye sorduğumuzda

Yaptığım işi bulunduğum pozisyonu seviyorum. Ama belirli bir süre belirli yerde çalışan insan dışarıdaki iş fırsatlarını da görmek istiyor.“

diye cevapladı.

Work and Travel’ı önerir misiniz?  Diye sorduk:

 Tabii ki öneririm, “Photoshop yapıyorduk, video editliyorduk, bilgisayarlar bozulduğunda bakıyorduk. Benim dil becerilerimi geliştirdi. Yapmak istiyorsanız kesinlikle yapın.”

Gökhan Bey’in bizlere tavsiyeleri;

Piyasada yönelebileceğiniz çok farklı alanlar var. Şu var tabii ki; backend, frontend, security olsun her sektörde İngilizceye ihtiyacınız var. İngilizcenizi geliştirmeniz lazım. Okuyacağınız bulacağınız çözümlerin çoğu, makalelerin hepsi İngilizce. Bunun dışında destek alacağınız zaman destek ekipleri İngilizce konuşuyorlar. BÖTE müfredatı dışında kendinizi geliştirebilirsiniz. Bunun dışında özel büyük firmaların eğitim departmanlarında kendinize yer bulabilirsiniz. Çoğu mezunun da yaptığı bu oluyor. Burada önemli olan şey tabii ki staj. Staj kesinlikle yapmanız gerekiyor. Bilgi birikiminizi arttırmanız gerekiyor. Kendinizi Kanıtlamak için bu önemli bir şans.

Bize önerebileceğiniz başka alan var mı diye sorduk;

Şu an sektörde en çok açık olan meslek DevOps Engineering.

diye belirtti.

Peki nedir bu DevOps?

Development ve Operations kelimelerinin birleşimi. Canlı olan sistemlerde hem geliştirme yapıyorlar hem de sistemleri yönetiyorlar. Ayrıca Cloud DevOps var. Bunlar da sistemler Cloud da oluyor. Sistem ve Cloud’u yönetebilmeniz lazım. DevOps’un geleceği çok parlak. Hem ülkemizde hem yurt dışında oldukça fazla DevOps arayan firma var.

Gökhan Bey şu sözleri de ekledi:

Bence en önemli şey staj. Bir üniversite öğrencisinin kesinlikle bir yerde staj yapması gerekiyor. BÖTE’nin dezavantajı Network gibi pozisyonlarda staj öncelik yazılım mühendisliğinde oluyor. Sizin de öncelikli olarak girebileceğiniz bilgi işlem ve eğitim departmanları var. Bunları araştırıp bulmanız lazım.

Bu gezi bize neler kattı?

Çok samimi ve içten bir sohbetti. Bu gezi bize yeni bakış açılarını kazandırdı, farklı bir sektörde işlerin nasıl ilerlediği hakkında fikir sahibi olduk. Kendimizi sürekli geliştirmemiz gerektiğini tekrar görmüş olduk ve yönelebileceğimiz farklı bir alan olduğunu da öğrenmiş olduk. – Aleyna ZENGİN

BÖTE okurken öğretmenlik ya da özel sektör arasında karar vermemiz için çok yararlı bir gezi olduğunu düşünüyorum. Meslek sahibi insanlarla görüşüp fikir almak bizim de düşüncelerimizi değiştirebiliyor. Gökhan Bey çok ilgili olarak mesleğini ve önerilerini anlattı. Verdiği önerilere dikkate alacağım ve uygulamaya çalışacağım. –Berranur ALTINTAŞ

Güzel bir sohbetti, geleceğime yön verebilecek türde tavsiyeler aldım. İleri de meslek sahibi olduğumda bu konuşmanın etkisi sayesinde çok iyi yerlerde olmayı ümit ediyorum. – Ramazan Furkan KÖK

Kariyer gezisi için bizi teşvik eden Mehmet ELİBOL hocamıza ve bize vakit ayırdığı için Gökhan İSAK’a teşekkürlerimizi sunarız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir