Kadıköy Bilim ve Sanat Merkezi-Bekir ÇELEN (Bilişim Teknolojiler-Robotik kodlama ve Takım Koçu-Proje, Eğitim Danışmanı )-Marmara Üniversitesi- Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi

Ziyaret Edilen Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) Bölümü Mezunu İle İlgili Bilgileri

  • Adı Soyadı:Bekir ÇELEN
  • Mezun Olduğu Üniversite:Marmara üniversitesi-Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
  • Yüksek Lisans: Marmara Üniversitesi-Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (Tezli)-2010
  • Lisans:Kastamonu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği (3. sınıf 2018-Devam  )
  • Ön Lisans:Anadolu Üniversitesi Web Tasarım ve Kodlama-2018
  • Mesleği:Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Eğitmeni / Robotik Takım Koçu
  • Çalıştığı Şirket:Kadıköy Bilim ve Sanat Merkezi
  • Görüşmeyi düzenleyen:Halil AKDEMİR
  • Görüşmeye katılanlar:Arş.GöDr.Mehmet ELİBOL, Ayça EFE,  Ece ÖZTÜRK, Başak KARACA, Berkan Nihat YILDIZ, Serra Ece DEMİREL, Zülal VAROL, Ayşenur KAYIŞ,  Gizemnur KARADUMAN, Melike Kübra YILDIRIM

Merhaba değerli botekariyer.com okurları;
Kariyer görüşmesi kapsamında, Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunu Bekir ÇELEN ile bir görüşme gerçekleştirdik. Bekir Bey, Kadıköy Bilim ve Sanat Merkezi Bilişim Teknolojileri alanında eğitmen ve proje danışmanı olarak çalışmaktadır. Robotik kodlama ve Takım Koçu olarak birçok turnuvada ülkemizi temsil etmiş ve Türkiye ve Dünya birincilikleri ile başarılara imza atmıştır.
Covid-19 sebebiyle kendisiyle yüz yüze görüşme sağlayamadık, Zoom üzerinden online görüşme gerçekleştirdik. Tüm samimiyetiyle bizimle bilgi ve tecrübelerini paylaştı. Bizde sizinle paylaşıyoruz.
Keyifli Okumalar…

kariyer planlama

Biraz kendinizden bahseder misiniz?

image004

1981 yılında İstanbul’da doğdum. 1996 yılında Tuzla Teknik Lisesi Bilgisayar bölümünde okurken ilk kullandığım bilgisayar olan 486 ile bilişim dünyasıyla tanıştım. Lisans eğitimime 1999 Yıldız Teknik Üniversitesi BÖTE başlayıp,  2000 yılında Marmara Üniversitesi BÖTE bölümü ile devam ettim. 2004 yılında mezun oldum.  Yüksek lisansımı 2004-2010 arasında Marmara BÖTE’de yaptım. Hayat boyu öğrencilik felsefesi ile öğrencilik hayatım önce AÖF Web tasarım ve Kodlama sonra DGS ile Kastamonu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi olarak devam etmekteyim.

Lisans eğitiminde hem çalışıp hem okuyordum Microsoft sistem mühendisliği sınavlarına girdim. Bu alanda firmalara danışmanlık yapıyordum. Özel sektörde teknik alanda çalışmayı düşünürken arkadaşımın ısrarı ile KPSS sınavına girdikten sonra askere gittim. Daha sonra askerde iken öğretmenliğe atandım. Askerde annemi kaybetmem ve rahmetli  annemin de öğretmen atama işlemlerini elleriyle gidip yapması bu göreve olan sevgi ve istediğimi bir kat daha bağlanmama sebep oldu. Tek tercih olarak o zamanlar  İl tercihi seçtiğim İstanbul da göreve başladım. İlk görev yerim olan ve öğretmenliğin ilk yılında TEB Ataşehir Anadolu Lisesinde ders saatimin az olması ve öğretmen ihtiyacından dolayı aynı yıl içinde Avni Akyol Güzel sanatlar lisesi ve Atatürk Fen lisesinde derslere girdim. İlk yılımda çok farklı öğrencilerle çalışma imkanım oldu. Mesela Fen lisesi öğrencileriyle birkaç ayda müfredat bitti.  Anadolu lisesinde normal süresinde bitti. Güzel sanatlar lisesinde ise müfredat bir yılda bitmesi çok zordu. Öğrenci ihtiyaç ve istekleri çok farklı bu bana büyük bir tecrübe oldu. Çalıştığım liseye BT sınıfı 1 yıl sonra kuruldu. BT sınıfı olan bir okulda çalışmak çok önemli bir durum. BT Sınıfına  ve dersine  sahip çıkmak beni bu kurumda 11 yıl kalmamı sağladı. Ben hiç sadece  Word ve Excel anlatan bir öğretmen olmadım. O zamanlar müfredat öyleydi.  Müfredat ile birlikte Photoshop ve Programlama da anlatıyordum. O zamanlar içimde bir eksiklik hissettim. Seçmeli bir ders olan BT dersi dezavantajı çok maalesef. Öğrenciler için bu sistemde Üniversite Sınavı ve not kaygısı çok baskın. Sınıflarda ilgilenen birkaç öğrenciye dokunabiliyorduk. O öğrenciler sizi mutlu ediyordu. Okullarda çok güzel çalışmalar yaptık. TÜBİTAK 4006 projelerinde okuldaki öğrenci ve öğretmenlere proje ve proje çalışmalarını nasıl yapılabileceğini aşıladık. BT alanında farklı yarışmalara katıldık. Anadolu lisesinde bu çalışmaları yapmak zordur.  Bu süreçte  tabi  ders dışında okullarda formatörlük, Fatih projesi BT Rehber öğretmenliği  gibi geçici görevlerde yaptım. Bir çok farklı proje ve çalışma yaptıktan sonra yapacak bir şey kalmayınca öğretmen olarak mesleki anlamda farklı arayışlara girdim. 3 yıl önce  Bilsem de görev yapmaya başladım.

Meslek lisesi mezunu ve BT Öğretmeni olarak sizce Meslek Liselerini hak ettiği değeri görüyor mu? Verilen eğitim uygun mudur?

Ben İstanbul-Tuzla Meslek lisesi mezunuyum. 1997-1998 yıllarında Boğaziçi Üniversitesinden hocalar geliyordu. Okul laboratuvarlarımız Japonya destekli olduğu için o zamanlar iyi imkanlarımız vardı. Teknik anlamda da çok iyi eğitim alıyorduk. Ülkemizde diploma çok önemseniyor. Gelecek yıllarda diplomanın önemi daha geri kalacağını düşünüyorum. Ama öğretmenlik için diploma şartı devam edecektir tabi ki. Sadece öğretmen olmayacaksanız kendinizi yetiştirmeniz çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bizim meslekte öğretmenlik yapmayı düşünmeyenler için özellikle yazılım alanında çalışacak arkadaşlar yaptıkları projeler ile ilerde iş bulma imkanları daha fazla olabilir. Diploma size bir kapı açıyor. O kapıdan geçtikten sonra diğer arkadaşları elemeniz için sürekli çalışmanızın ön planda olacağını göreceksiniz. Siz neler kattınız, kendinizi nasıl geliştirdiğiniz önemlidir. Bizim alanımız doktorluk gibi bir alan birçok alt alanı var. Bu alanlarda uzmanlaşmak gereklidir. Benim uzmanlık alanlarım zaman içinde değişti. Teknoloji   trendler nereye gidiyorsa sizin hoşlandığınız alanlar zaman ile değişir. Değişen trendlere ayak uydurmak zorundayız. Alttan gelen nesil çok zorlayıcı bir nesil, sizin bildiklerinizden bir adım önde olabiliyorlar. Sizde onlara daha önde olduğunuzu hissettirmeniz gerekiyor. Okulda vereceğiz alanda çok iyi uzman olmayabilirsiniz. Sizin bilmeniz gereken belli şeyler olması gerekir. İyi bir programlama dili ve tasarım etkinliklerinde iyi olmalısınız. Benim çalıştığım konuda öğrenciler çok ileri oluyor.

Meslek lisesinde ben çalışmadım. BÖTE mezunları meslek liselerinde çalışamıyor. Meslek liselerinde çalışan öğretmen arkadaşlarım var. Çok değişimler geçiriyorlar. Bazı alanlar kapatıldı. Pandemi sürecinde  3D Siperlik maske ve 3D tıbbı malzeme üretimiyle meslek liselerin son zamanlarda önemi tekrar arttı. BİLSEM olarak bizlerde katkı sağladık. Şimdi meslek liseleri  bir alana yönelik tematik liselere dönüşüyorlar. Tuzla da bu sene açılan siber güvenlik ve Ankara’da savunma sanayisine yönelik  Aselsan meslek lisesine giren çocuklar %1 lik alanda iyi çocuklar.

Mehmet ELİBOL; Milli Eğitim Bakanlığı Bilsemlerde önemli görevler yürütüyor. BİLSEM’de çalışan BÖTE mezunları ile diğer öğretmenler arasında nasıl bir iş birliği içinde çalışıyor ve ne tür görevler düşünüyor. Ve uzaktan eğitim sürecinde Bilsem içinde nasıl bir yapılanma oldu. Yapılan faaliyetler devam ediyor mu?

Bilsemlere özel yetenekli öğrenciler seçilerek geliyorlar. İlkokul 1.,2. ve 3.sınıflarda sınavlara giriyorlar. Bu sınav sonuçlarına göre yerleştirme yapılıyor. Dünyada da %2 özel yetenekli öğrenciler var. Bizim amacımızda özel yetenekli öğrencilerin yetişmelerinde ve eğitimlerinde eksik olanlar kısımları ve müfredat dışında bu alanda farklı disiplin alanlarda yetişmesini ve motive olmasını sağlamaktır. Ben bilişim teknolojileri biriminde görev yapıyorum. Farklı birimler var. Burada aslında çok fazla disiplinler arası çalışma yapıyoruz. Buraya gelen öğrencilere herhangi bir ders verme gayesi içinde değiliz. Mentör olarak çocuklara bir fikir veya proje içerisinde kendilerini bulmalarını ifade etmelerini, okulda kayıp olan öğrencilerin burada kendilerini bulmalarını ve potansiyellerini göstermelerini sağlıyoruz. Bilsemde özellikle Robotik alanıyla çalışmaya başladım. Bilişim öğretmeni olarak BİLSEM’de ilkokul ortaokul ve lise öğrencileriyle çalışıyorum. Değişik programlar var. İlk yıllarda Destek, Bireysel Yetenekleri Farkettirme (BYF) ve özel yetenekleri geliştirme (ÖYG) alanında çalışmalar yapılmaktadır. En son liseye geçen öğrenciler her sene bir proje yapıp bir jüri karşısında sunuyor. Bize yön veren çocuklar oluyor. Öğretmeni öğrenmeye zorlayan, motive eden öğrencilerimiz oluyor. Söyle bir anım var. Robot turnuvası için çalışıyoruz.  Bize gelen öğrenciler okul sonrası veya hafta sonları geliyorlar. Yoğun olmalarına karşın turnuvaya katılacak öğrenciler ile gece 11 veya 12’ye kadar çalışıyoruz. Saat 12 olmuş aileler çocukları kapıda bekliyor. “Çocuklar hocam yarım saat kadar daha çalışabilir miyiz?” diyorlar. Bunu diyen çocuklara sizlerde bir şey diyemiyorsunuz. Daha çok çalışma isteği oluyor içimizde ve çok güzel bir duygu oluyor. Öğretmen olduğunuzu daha çok hissediyorsunuz. Ve kendinizi sürekli geliştiriyorsunuz. Matematik, Fen öğretmeni ile STEM çalışmaları yapıyoruz. Bilim Sanat Merkezlerinde de Uzaktan eğitim sürecinde biz kendi imkanlarımız ile uzaktan eğitim yapıyoruz. Eba’ya entegre değiliz. Google classroom, Zoom vb. programlarla yapıyoruz. Derslerimizde okuldan sonra çocuklarının müsait olduğu duruma göre akşamları uygun zamanlarda yapıyoruz. Ders ve etkinlikler dışında proje yapmak  bilsem öğretmeni için çok normal bir süreç. Bize gelen öğrenciler sadece  devlet okulundan değil özel okullarda da gelen çok öğrencilerimiz var. Öğrencilerin karma olması farklı sinerjileri doğuruyor. Bilsemlerde Bireyselleştirilmiş ve zenginleştirilmiş eğitim yapıyoruz.

image008image010image006

Bu işi yaparken hangi teknolojileri kullanıyorsunuz?

image011

Bilsemde ilkokuldan liseye farklı seviyeler var. Her seviyede farklı etkinlikler yapıyoruz. İlkokulda da daha çok temel BT eğitimi ve programlamaya giriş yapıyoruz. Türkcell’in donanım olarak Bilsemlere kurduğu çok güzel Zeka gücü sınıfları var. Burada  Maker setlerini kullanıyoruz. Blok tabanlı programlama gösteriyoruz. Mikrobit gibi elektronik denetleyici olan basit blok tabanlı etkinlik setlerini kullanıyoruz. Ortaokul grubunda da arduino gibi fiziksel programlama geçiş akıllı sistemler üretecek çalışmalar yapıyoruz. Lego ve Vex IQ gibi setlerle turnuvalara katılabileceğimiz kitleri kullanıyoruz. Mbot arduino tabanlı hazır kitler ile çalışmalar yapıyoruz. Lise de  Raspberry Pi ve python öğrettiğimiz öğrenciler ile IoT ve akıllı sistem çalışmaları yapabileceğimiz çalışmalar yapıyoruz. Bu işin sonu yok. Başka kitler ve çalışmalara adapte olup çocuklara kapıyı araladığımızda onlar zaten ilerliyorlar. Bu kadar çok şeyi nasıl öğreneceğiz diyen öğretmenler çıkabilir. Ama aslında önemli olan öğrenmeyi öğretmektir. Siz süreç içinde deneyim kazanıp çocuklara cevap verebiliyorsunuz. Asıl önemli olan bu eğitimin içinde çocuk ne kazandığı önemlidir. Farkındalık oluyor mu? Çocuk sorgulayabiliyor mu?

Yüksek lisans konusunda yeni mezunlar nasıl bir yol izlemesini gerekir?

Meslek hayatımda 3 yıllık öğretmenlik sürecinden sonra kendimi akademik olarak güncellemek ve kendime yeni trendleri takip eden ve daha iyi öğrene bilmek için araştırmalar yapmak amacıyla Yüksek Lisans yapmaya karar verdim. Ve Yüksek Lisans yapılmasını çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu süreçte  danışman hocanız ile çalışma yapıp  makale yazıyorsunuz.  Kendinizi belli bir konuda uzmanlaşmaya yönlendiriyor. 2010 yılında oyunlaştırma ile tezime başladım. O zamanda oyunlaştırma tez konularında yoktu. Danışmanım Servet Beye kabul ettiremeyince tez konumun ismini Sanal Alıştırma ortamlarında geri bildirimle ilgili olarak değiştirdim. Tez konumdaki amaç  öğrencileri sanal ortamda yarışma havasında eğlenceli bir şekilde rekabete sokup skorlar tabanlı çalışmalar ile çocukları motive etmek ve oyun oynayarak öğrenmeyi sağlamaktı. Tez hocanız çok önemlidir. Akademisyen olma niyetim olsa da sonradan vazgeçtim.  Zor bir süreç 5-10 yıl öğretmenlikten sonra tekrar baştan başlamak zor. Yeni bitiren arkadaşlar ara vermeden devam ederse daha iyi olabilir. Doktoramı yaptıktan sonra dışarıdan akademisyen olarak belki çalışmalara devam edebilirim.

Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği çalışmaları konusunda bize bilgi verebilir misiniz?

image015

BTE derneğinde Dernek üyesi veya gönüllüsü olabiliyorsunuz. Yapılan çalışmalara katkı sağlamak için başvuru yapabilirsiniz.. Bunları derneğimizin web sayfasından takip edebilirsiniz. BTE derneği olarak birçok çalışma yapıyoruz. Şu an bütün branşlara örnek olacak şekilde her yıl  ulusal zümre yapıyoruz. Bilişim öğretmenleri olarak bir araya gelerek sorunlarımız ve mesleğimiz ile ilgili güncel çalışmaları paylaşıyoruz. Şuan bile uzaktan eğitim sürecinde de sürekli komisyonlar kuruyoruz. Sorunları ve görüşleri Millî Eğitim Bakanlığı’na ve ilgili yetkililere bildiriyoruz. Anketler düzenliyoruz. Arkadaşların sıkıntılarını öğreniyoruz. Elimizden geldiğince Bilişim Teknolojileri Eğitiminin önemini  ve alan uzmanı BT öğretmenlerinin öğrencilerimize olacak katkısını anlatmaya çalışıyoruz. Sivil toplum gönüllülerden oluşuyor. Amacımız Bilişim teknolojilerin sorunlarını görünür kılmaktır.

Bir çok arkadaşımız  atama sorunu yaşıyorlar. Benim eşimde bizim bölüm mezunu ve özel sektörde çalışıyor. Tabi ki amaçlarımızdan biri  ülkemiz ve çocuklarımız için her okulda bir BT öğretmenin çalışmasını sağlamak. Geleceğimiz çocuklarımıza, üreten nesillere yol göstermektir.

Yaptığınız mesleğinizin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Dezavantaj olarak sürekli kendinizi geliştirmek zorundasınız. Bu gerçekten diğer branşlardan ayıran çok önemli bir unsur. Sadece ders anlatmak için yöntem geliştirmiyorsunuz. Yeni içerikleri de öğrenmek zorundasınız. Okuldaki diğer öğretmenler teknoloji konusunda size olumlu veya olumsuz geliyorlar. Bu bazen yorucu olabiliyor.  Teknolojik her şeyi çözen kişi oluyorsunuz. Okuldaki duruşunuz çok önemli. Önceliğimiz mesleğimiz öğretmenlik. Tabi ki elimizden geldiğince öğretmen arkadaşlarımıza rehberlik edip yol gösteriyoruz. Ama örneğin şöyle bir durum da yaşayan çoktur. Mesleğin ilk yıllarında Matematik öğretmeni bir arkadaş size gelip kendi yıllık planlarını sizin internetten bulup, düzenleyip teslim edeceğini sanabiliyor 😊. Biz bura da ona nasıl düzenlenmesi gerektiğini anlatmalıyız ama kesinlikle yapmamalıyız. Sizin dersiniz esnasında sizden yardım isteyen öğretmenlere dersten sonra, tenefüste ya da daha önceden tabi ki yardım ederiz. Bizim de dersimiz ve öğrencilerimiz önemli. Derslerimiz sürekli standarttı olmaması ve seçmeli olması  uzun yıllardır sorun. Ülke olarak İlkokuldan Lise’ye kadar Bilişim Teknolojileri eğitiminin planlaması yapılmalı. Yeni yeni güzel şeyler olmuyor değil ama yeterli değil.

Güzel tarafı kendinizi her öğretmende olduğu gibi yetiştirdiğiniz çocuklar bir gün karşınıza çıkıp size hocam sizin sayenizde oldu demesi :) BÖTE potansiyeli yüksek bir alan evet şuan atama sıkıntıları var ama potansiyelinizi görmeniz gerekiyor. Dünyada gelişen bir alan yazılım, web tasarım, robotik, yapay zekâ ve veri madenciliği ile ilgili freelancer çalışan arkadaşlarım var. Umutsuzluğa kapılmayın. Özel sektörde çok güzel bir pozisyona gelebileceğiniz alanlara yönelebilirsiniz. BÖTE kariyerde çok güzel röportajlar var.

Görüşmeye katılan arkadaşlardan gelen sorular

Ayşenur KAYIŞ: Bilsemlerde staj yapma imkânımız var mı? Okulumuz izin vermese bile gönüllü staj yapmak için başvuru yapabilir miyiz?

Buraya gelen çocukların niteliği açısından dışarıdan genellere karşı gizliliğe önem verildiği için gönüllü yapılabiliyor. Ama kanallar yolu ile stajyer öğrencilerde gelebiliyor. Pandemi sürecinden sonra grup olarak bir gezi planlanabilir. Sizde işleyişi görebilirsiniz. Bilsemde devlet destek veriyor. Ama biz desteğimizi velilerimizden alıyoruz.

Berkan Nihat YILDIZ: Özel sektör ile devlette çalışma koşullarını konusunda özel sektörde öğretmenleri daha zor şartlarda kullanıyorlar. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Özel sektörde çok çalışan öğretmenlerde aynı parayı alıyorsunuz. Bu sizlerin motivasyonu düşüyor. Milli Eğitiminde İnsan kaynaklarında sorunlar var. Özel sektörün zorluklarını eşimden biliyor. Beklenen performansı veremediğinizde sözleşmeniz yenilenmiyor. Bazen gereksiz hafta sonu toplantıları da oluyor. İlk defa adım attığınızda zorluklar yaşıyorsunuz. Kendinizi gösterdiğinizde siz onlara benim kriterim şu diyebiliyorsunuz. Sizin öğrencilere katkınız değerli olandır. Özel okulda derse girip çıkan öğretmenler rağbet görmüyor. Burada sizin ne istediğiniz önemli oluyor.

Bu görüşmenin bana kazandırdıkları 36 yaşında tekrar öğrenci olarak dönmeye çalıştığım bu bölümde, hayallerine sahip çıkan Bekir hocam ile tanıştığım için çok mutluyum. Bekir ÇELEN’e bize zaman ayırdığı için çok teşekkür ederim. Benimde hayalim Bilgisayar Mühendisi olmak idi. Öğretmenlik mezunu olup atanamayınca gerçekleri gördüm. Yeni mezunların nasıl kullanılmaya çalıştığını tecrübe ettim. Öğrenci olarak daha yüksek maaşlar ile sigortasız çalıştırılan Matematik Öğretmenleri stajyer olarak daha da az paralara çok fazla çalışmaları isteniyor. Burada anladığım BÖTE mezunları içinde süreç benzerlik gösteriyor. Söyleşi de Bekir hocamızın söylediği gibi kapıdan içeri girmek yetmiyor. Mücadele ve başarı öyküsü o zaman başlıyor.

 image017

Bekir ÇELEN hakkında daha çok bilgi ve paylaşım için kişisel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tematik Liseler; belirli bir meslek alanında ve birbirini tamamlayan en fazla üç dalda program uygulayan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri

 

 

 

Yazar: Halil Akdemir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir