Atatürk Üniversitesi Uzaktan Eğitim Fakültesi – Münevver Gündüz(Genel Koordinatör-Öğretim Üyesi)- Atatürk Üniversitesi BÖTE Mezunu


Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu İle İlgili Bilgileri

Adı Soyadı: Münevver GÜNDÜZ
Mezun Olduğu Üniversite: Atatürk Üniversitesi BÖTE Bölümü
Mesleği: Öğretim Üyesi-Genel Koordinatör
Çalıştığı Kurum: Atatürk Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi
Geziye Katılanlar: Erdoğan İNCESU, Abdulkadir PALANCI, Şeyda DAŞ, Turgay ALTINDAĞ


32643665_2049337618424251_69910166954647224322_n

Merhaba botekariyer.com Okurları;

Değerli okurlarımız, bugünkü yazımızda; 2005 yılında hayat boyu öğrenmenin lezzetini her an tadacağı BÖTE bölümünü tercih eden, Münevver Gündüz hanımefendiyle yaptığımız keyifli ve bir o kadarda bilgilendirici görüşmemizden arda kalanları aktaracağız. Münevver hanım bölümden mezun olduktan hemen sonra Atatürk Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezinde öğretim görevlisi ve tüm işleyişten sorumlu genel koordinatör olarak görev yapmaya başlamıştır ve halen daha aynı göreve devam etmektedir. Aynı zamanda doktora öğrencisi olarak halen daha Atatürk Üniversitesinde eğitim hayatına devam etmektedir.

İlk olarak Münevver hanıma BÖTE bölümü hakkında ki düşüncelerini sorduğumuzda, Münevver hanımın cevabı; “Dijital yeterliliklerin çok önemli olduğu günümüzde her ne kadar bilgisayarı bölümümüzden yadsıyamasak da, öğretim teknolojileri kavramının farkına varmamız ve önemini görmemiz gerekmektedir. Bu bağlamda her şey öğretim teknolojisinin ve öğretim teknoloğunun bir materyali ve malzemesi olabilir. Bilgisayarda bu materyalleri oluşturabilme ve öğretimi daha verimli, etkili ve ilgi çekici hale getirebilmek için önemlidir. Böte bölümü öğrenmeyi daha etkili bir hale getirebilmeyi, öğretmeyi sağlayan kilit bir bölümdür. Disiplinler arası çalışmalarda öğretim teknolojisini kullanarak materyal oluşturma işini en iyi şekilde yapabilecek bölüm böte bölümüdür. Böte bölümü eğitim-öğretimin her anında hissedebileceğimiz bir bölümdür. Fende olsun, matematikte olsun disiplinler arası birçok materyalin hazırlanmasında kilit rol oynamaktadır. Herkese her alana hitap etmektedir.” şeklinde olmuştur. Ki bu cevabı bölümümüzün önemini de en iyi şekilde açıklamaktadır.

Münevver hanım çalıştığı kuruma yönelmesini ise; yüz yüze öğretimin çok önemli olmasına rağmen bunun farklı alternatif yöntemlerle uygulanmasının mümkün olduğundan, günümüzde insanların zaman ve mekândan bağımsız olarak eğitim görmek istemelerinden ve bununda uzaktan eğitim ile mümkün olabileceğinden dolayı akademik alanda gelişim sağlama açısından bu yolun kendisine uygun olduğunu düşünerek bu alana yöneldiğini belirtiyor.

Tercih Edeceklere Öneriler:

Böte bölümünü tercih etmesi gerekenler hakkında ki düşünceleri ise; “Öncelikle böte bölümünü, daha yaratıcı düşünen, farklı bakış açıları geliştiren, eleştirel düşünme becerilerini geliştirmiş olanların tercih etmesi gerektiğini düşünüyorum, bu bölümü üniversite okuyup bitireyim kafası ile tercih edenlerin ise bir yerlerde tıkandığı bir gerçektir. Endüstri 4.0 dan bahsettiğimiz, dijital okuryazarlıktan bahsettiğimiz bu çağda bölümümüzü gerçekten isteyen, belli yeterliklere sahip olan bireylerin tercih etmesi gerekmektedir. Bölümü tercih edenlerin bilgisayarı, tasarım ve eğitsel becerileri ile harmanlayıp daha etkili materyaller çıkarabileceklerini düşünüyorum.” şeklindeydi. Buradan da anlaşılacağı üzere bölümümüz yaratıcı düşünme, farklı bakış açıları geliştirme ve eleştirel düşünme yönünden önemli yeterlikler gerektirmekte ve kazandırmaktadır.

Gelecekte BÖTE:

Bölümümüzün geleceği hakkındaki fikirleri; “Müfredatımızın değişikliği ile de bölümümüz biraz daha programlamaya kaymaktadır. Bunun için altyapısı olan bireylerin tercihi ile daha iyi ürünler ortaya çıkacaktır. Fakat azimli bir insan için her şey bir şekilde çözülecektir. Öncelikle bölümümüzü tercih edenlerin çok okumaları ve araştırma yapmaları gerekmektedir. Bir problem karşısında neler yapabiliriz, alternatif neler olabilir gibi eleştirel düşünmeleri gerekmektedir. Yine bölümden mezun olanların atansa da atanmasa da bir öğretmen oldukları gerçeğini kavramaları gerekmekte ve bunun için de bölümümüz mezunları atansa da atanmasa da etrafına ışık vermelidir. Gelecekte bölümümüzde daha usta, alanında öncü kişilerin fikirleri alınarak daha işlevsel müfredatın oluşturulması gerektiğini düşünüyorum. Gözlemlerimize dayanarak da böte bölümünün disiplinler arası bir bölüm olduğundan ve her alanda oluşturulacak materyallerde kilit rol oynadığından böte bölümüne ihtiyaç olduğuna inanıyorum.” şeklindeydi. Münevver hanımın bölümümüz mezunları için ve bölümümüzün geleceği hakkında ki düşüncelerini bizlerde oldukça doğru buluyoruz.

Son olarak; çalışmamızın faydalı olduğunu, bölümüzü tercih edenlerin neyle karşılaşacaklarının farkına varması, bilinçlendirilmesi adına önemini belirtip bizlere teşekkürlerini sundu. Bizlerde bu güzel sohbetinden dolayı Münevver Gündüz hanımefendiye ve bizi bu gezilere teşvik eden hocamız Engin Kurşun’a teşekkür ederiz. Bir sonraki kariyer gezimizde ve yazımızda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir