Artistanbul-Gamze Baş(Eğitim Teknolojileri Uzmanı)-İstanbul Üniversitesi BÖTE Mezunu


Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu İle İlgili Bilgileri
Adı Soyadı: Gamze Baş
Mezun Olduğu Üniversite: İstanbul Üniversitesi BÖTE Bölümü
Mesleği: Eğitim Teknolojileri Uzmanı
Çalıştığı Şirket: Artistanbul
Geziye Katılanlar: Hakkı Keleş, Seyyit Çüçe, Sedat Yoğun, Talha Demir, Betül Oruç


 

aa7bb2ce-49c3-4cc5-8ff8-9063c3807ce5

 

Merhaba botekariyer.com okurları;

Bu yazımızda Web Tasarımı dersi kapsamında kariyer gezisi için ziyaret ettiğimiz Artistanbul’da Eğitim Teknolojileri Uzmanı olarak çalışan Gamze Baş Hanım ile yapmış olduğumuz röportajı kaleme aldık. Öncelikle bize yoğun iş temposunda zaman ayırdığı için, ortamı incelememizi sağladığı için, sıcak ve samimi sohbeti için kendisine teşekkürlerimizi sunarız.

Gamze Hanım, İlkokulu Gaziosmanpaşa Adnan Menderes İlköğretim Okulu’nda, liseyi Küçükköy Anadolu Meslek Lisesi’nde Bilgisayar Bölümü Web Tasarımı bölümünde okumuştur. 23 yaşında, aslen Kırklareli’li, doğma büyüme İstanbul’ludur. Liseyi okul birinciliğiyle bitirmiş, İstanbul Üniversitesi BÖTE’den 2016 yılında mezun olmuştur.

 

4fbfc28c-2a60-40f8-9a7f-2bb78515ae36

İlk sorularımızdan biri olan neden BÖTE sorusuna: Meslek lisesinden öğretmenlik tercih edenlere ek puan veriliyordu ve okul birinciliğinin de etkisiyle bu bölümü tercih ettiğini aynı zamanda bölümü sevdiği için bu kararı aldığını belirtti.

BÖTE okurken ne gibi çalışmaları olduğu sorumuza ise, derslerle ilgili çalışmaların dışında, sınıf arkadaşlarıyla beraber Görme Engelli Öğrenciler için bir eğitim yazılımı hazırladığı söyledi. Bu çalışmayı Kıbrıs’ta BÖTE kurultayına sunmuş, ancak bu deneyim olumsuz bir şekilde sonuçlanmıştır.

825b5157-d404-47ee-89fe-62de41115bc9

 

Neden özel sektörde çalışmayı tercih ettiğini sorduğumuzda ise, devlette atamanın çok az olduğunu, şansını bir kez denediğini söyledi. Devlet kurumlarında çalışma şartlarının sınırlı olduğunu mesela bazı okullarda bilgisayar laboratuarın bile olmadığı, öğretmenlik yapan kişilerin kendini geliştiremediğini de belirtti. Kendisini özel sektörde çalışmak için odakladığını söyledi. Mezun olduktan sonra Yeşilköy’de bir özel okulda 7 ay çalışmıştır. Kendini geliştiremediği düşüncesi ayrılma nedenlerinden biri olmuştur. Oradan ayrıldıktan sonra şuan çalışmakta olduğu Artistanbul şirketine birkaç kez başvuru yaptıktan sonra kabul edilmiştir. Artistanbul’da 7 aydır çalışmaktadır. Artistanbul’un onun için yakaladığı büyük fırsatlardan biri olduğunu söylüyor.

0486dba9-a2ff-4a4c-86e7-3dbe82b326a5

Çalıştığınız şirket tam olarak ne iş yapmaktadır, diye sorduk. Artistanbul’un bir eğitim, yazılım ve danışmanlık firması olduğunu öğrendik. Eğitim departmanı olarak bazı okullara destek vermektedir. Turkcell’in yapmış olduğu “Zekâ Küpü” projesinin eğitmeni olarak çalışılmaktadır.

Zekâ Küpü Projesi hakkında ayrıntılı bilgi verir misiniz?

Zeka Küpü projesi, Turkcell’in yapmış olduğu bir sosyal sorumluluk projesi. Turkcell, Bilim Sanat ve Eğitim Merkezleri’ne teknoloji laboratuvarları kuruyor, orada bilgisayarlardan tutun elektrik elektronik bütün malzemeler bulunuyor bizler de oraya 5’er günlük eğitimlere gidip arduino, mobil programlama, tasarım gibi eğitimler veriyoruz. Bu proje kapsamında 18 ilde 20’ye yakın teknoloji laboratuarları kuruldu. Yakın zamanda, Mardin Midyat, Afyonkarahisar, Aydın ve İzmir’de Bilim Sanat Merkezlerine kuruldu. Amaç çocuklara kodlamayı sevdirmek, imkânı olmayan okullara ulaşmak, maker hareketini yaygınlaştırmak ve bu gibi faaliyetlere ilgi çekmekti.

İş ortamınız nasıl? Benim iş ortamımda alt üst ilişkisi yok. Başka bir şirkete gitseniz sizden üsteki kişiye bey, hanım gibi ifadeler kullanmak zorundasınız. Ben mesela patronuma Ali Ağabey diyorum. Çalışmalarımız grup çalışması şeklinde olduğu için sürekli arkadaşlarla iletişim halindeyiz. Ekip arkadaşım Deniz kardeşim gibidir. Aramızda güzel bir uyum var. Ekip içerisindeki iletişim çok önemli. Tüm ekip olarak bunu iyi sağladığımızı düşünüyorum.

9fc8157d-9b5c-4d9e-831e-a40919daf673

Kendinizi geliştirme adına neler yaptınız? 2014 yılında Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nde gönüllüler ekibinde yer aldım. Üniversitedeyken ve mezun olduktan sonra olabildiğince çok kariyer etkinliklerine katıldım. Sayamayacağım kadar çok etkinlikte gönüllü olarak çalıştım. Habitat Derneği’nin Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor projesinin gönüllü eğitmeniyim. İstanbul Üniversitesi’nde uzaktan eğitim sisteminde asistan öğrenci olarak çalıştım. Stajımı devlet okullarında kendimi geliştiremeyeceğimi düşündüğüm için özel bir kurum olan Oğuzkaan Koleji’nde yaptım. Stajda yaptıklarınızı iş hayatına atılmadan önceki bir prova gibi düşünebilirsiniz.

Bizlere ne önerilerde bulunursunuz; öncelikle kesinlikle yabancı dil (İngilizce başta olmak üzere) öğrenmenizi, kariyer etkinliklerinde olabildiğiniz kadar aktif rol almaya çalışın. Yapacağınız stajlara önem verin; çünkü benim birkaç tane arkadaşıma staj yaptığı yer iş imkânı sağladı. Eğer öğretmenlik düşünüyorsanız stajınızı devlet okullarında, özel sektör düşünüyorsanız özel okulda yapmanızı öneririm. Çünkü özel okul kendinizi geliştirmenize fırsat tanıyor. Son olarak ise iş hayatında “arayan adam değil, aranan adam olun” dedi.

Ziyaretimizin sonunda memnun bir şekilde ayrılarak bizler için örnek olan bu sohbet için Gamze Hanım’a patronuna ve ekip arkadaşlarına tekrardan teşekkür ederiz. Yazımı sonlandırırken bizleri bu gezi için teşvik eden hocamız Sayın Mehmet Elibol’a teşekkür ederiz.

b4d6a0d9-f412-4494-8ed9-270d6da42fb1

Yazar: Hakkı Keleş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir