Vodatech İletişim Çağrı Merkezi – Ender KAYA (Yazılım Uzmanı) – Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Mezunu


Adı Soyadı: Ender Kaya
Mezun Olduğu Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi
Mesleği: Yazılım Uzmanı
Çalıştığı Şirket: Vodatech Bilişim
Görüşmeyi Düzenleyenler: Hakan Akkar
Görüşmeye Katılanlar: Sedat Solak, Yusuf Çorlu, Enbiya Uçar, Juma Murad


Merhaba değerli botekariyer.com okurları;

Kariyer görüşmesi kapsamında, Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunu Ender KAYA ile bir görüşme gerçekleştirdik. Ender Bey, Vodatech Çağrı Merkezi’nde Yazılım Uzmanı olarak çalışmaktadır. Covid-19 sebebiyle kendisiyle yüz yüze görüşme sağlayamadık, Zoom üzerinden online görüşme gerçekleştirdik. Tüm samimiyetiyle bizimle bilgi ve tecrübelerini paylaştı. Bizde sizinle paylaşıyoruz.

Keyifli Okumalar…

Fosoft-Vodatech-Ender Kaya

Öncelikle bize kendi hayatınızdan bahseder misiniz?

1993 yılı İstanbul doğumluyum, 27 yaşımdayım aslen Orduluyum. Lisede Anadolu Teknik lisesinde okudum. Yıldız Teknik Üniversitesi BÖTE mezunuyum. Şu an Vodatech şirketinde yazılım uzmanı olarak çalıyorum. Yazılıma girişim, lisede veri tabanı programcılığı okuyordum, bu sebep ile yazılımın üzerinde ilerlemeye karar verdim. Lisede bir hocam yazılım şirketi kurmuştu ve beni de çağırmıştı o yüzden ben de okurken aynı zamanda onun yanında part time olarak üniversite de dahil olmak üzere orada çalışmaya başladım. Üniversite bitince o şirkette çalışmaya bir süre daha devam ettim.

Üniversite sırasında ve sonrasında iş deneyimi süreciniz nasıl gerçekleşti?

Kendimi tanıtırken belirttiğim şekilde lisede hocamızın kurmuş olduğu bir şirkette çalışıyordum. Üniversitede bu şirkette part time olarak çalışmaya devam ettim. Üniversite sonrasında 2 yıl kadar bu şirkette bulunduktan sonra ayrıldım. 2 yıldır Vodatech şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışıyorum. Arada bir yıl kadar da outsource çalışma tecrübem oldu.

Yazılıma nasıl yöneldiniz?

Küçük yaştan itibaren bilgisayara ilgim vardı. Okumak istediğim lise tercihim bir meslek lisesiydi. Meslek lisesinde de bilgisayar bölümünde okumak istiyordum. Lisede yazılımla tanıştığımda hoşuma gitti ve yazılım üzerine ilerlemeye karar verdim. Yazılımı tercih edecek arkadaşlara tavsiyem yazılımı seviyorsanız devam etmeniz yönünde aksi taktirde yazılım sizin için kabus olabilir.

Şu an çalıştığınız şirkette tam olarak ne yapıyorsunuz?

Çalıştığım şirket bir çağrı merkezi şirketi. Çalıştığımız şirketlere çağrı merkezi hizmeti veriyoruz hem müşteri temsilcisi olarak hem de yazılım desteği veriyoruz. Müşteri ile müşteri temsilcisini buluşturan, görüşmenin ses kaydınız tutan ve müşteri temsilcisini değerlendirdiğimiz bir değerlendirme sistemimiz bulunuyor ve müşteri ilişkilerini yönettiğimiz CRM projemiz var. Teknoloji olarak asp.net ve C# kullanıyoruz.

Kullandığınız yazılım dilleri neler?

Benim uzmanlaştığım dil C#. 10 yıllık süreçte webforms, mvc ve oradan da .net core teknolojisine kadar tüm asp.net teknolojilerine hakim olmaya çalışıyorum. Tabi bu kısım backend ile ilgili. Frontend tarafında ise genel olarak jQuery kullandığımı söyleyebilirim.

Şu an yaptığınız mesleği yapmak için üniversitede hangi derslerin önemli olduğunu düşünüyorsunuz?

Yazılım üzerine bir kariyer planladığım için yazılım dersleri benim için daha önemliydi. Üniversitede benim frontend kısmım eksikti ve aldığım web programlama dersleri güzeldi. Hocamızda iyiydi ve bize güzel şeyler kattı. Bir yandan eklemek istiyorum, şu an çalıştığım şirkette müşteri temsilcilerinin değerlendirilebilmesi amacıyla bir uygulama yazıyoruz. Bu bir nevi öğrenci değerlendirmeye benziyor. Eğitim derslerinden aldığımız temel bunun için bana yardımcı oluyor. Tabi üniversitede aldığım öğretmenlik eğitimi ve dersleri sayesinde de ekip çalışmalarında, koordinasyonda ve insanlara bir konuda bir şeyler anlatma noktasında kolaylıklar yaşıyorum.

Mezun olduktan sonra eğitimsel olarak bir eksiklik hissettiniz mi?

Tabi ki hissettim. Çünkü üniversiteler aslında sizi temel alt yapıya hazırlamak için varlar. Açıkçası sektörde yazılan bir yazılımı üniversitede görmeniz nadirdir.

Şu an da yaptığınız mesleğin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Mesleğimin avantajları öncelikle yeni teknolojilerden haberimiz oluyor. Artık teknoloji dünyasında yaşadığımız için yeni teknolojileri bilmek ve bunlar hakkında yorumlar yapabilmek güzel bir durum. Benim açımdan dezavantaj olarak zihinsel yorgunluğu söyleyebilirim, nasıl bir inşaat işçisi fiziken yoruluyorsa bizimde zihinen yorgunluğumuz etkili oluyor.

Bu görüşme bana ne kazandırdı?

Ender Bey’in anlattıkları benim ilerleyeceğim yönde fikrimi daha iyi şekillendirmem için güzel örnekler oldu. Beni bilgilendirdiği ve görüşme esnasındaki samimiyetinden dolayı Ender Bey’e çok teşekkür ediyorum.

-Hakan Akkar

Yazar: Hakan Akkar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir