Turkcell – Fatih Batal (Senior Developer) – Bilkent BÖTE


Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu İle İlgili Bilgileri
Adı Soyadı: Fatih Batal
Mezun Olduğu Üniversite: Bilkent Üniversitesi BÖTE Bölümü
Mesleği: Senior Developer
Çalıştığı Şirket: Turkcell
Geziye Katılanlar: Muhammed Keskin, Hakkı Keleş, Murat Gül, M. Raşid Keskin, Çağlar Yıldırım


whatsapp-image-2018-04-19-at-17-43-23

Merhaba botekariyer.com okurları;

Bu yazımızda sizlerle Turkcell’in Kozyatağı’ndaki binasına gideceğiz. Orada bizleri çok kıymetli bir insan aynı zamanda yazılımcı Fatih Batal Beyefendi karşılayacak. Fatih Beyle buluşmadan önce kendisi hakkında edindiğimiz ön bilgileri sizlerle paylaşayım. Fatih Bey Turkcell de Senior Developer olarak çalışan 2012 Bilkent Böte mezunu biri. Kıdemli olduğuna bakıp yaşı büyük demeyin hemen, sadece 30 yaşında. Bir çok tecrübenin sahibi olduktan sonra buralara kadar gelmiş. Bizler de nette gördükten sonra heyecanlanmış ve hemen kendileriyle irtibata geçmiştik. Sağolsunlar bizleri bekletmeden geri dönüş yaptılar ve 2 gün sonrasına randevuyu ayarlamıştık bile. Kendileriyle buluşacak olmak ve Turkcell’i ziyaret edecek olmak bizleri şimdiden heyecanlandırmıştı. Gelin beraber şimdi o güne, buluştuğumuz güne gidelim.

img_5767-min

Kozyatağı metrodan indikten sonra  bi 10 dk lık yürümeyle Turkcell’in Kozyatağı’ndaki kocaman binasının önünde arkadaşlarla buluştuk. Bu binaya girecek olmak güzel bir histi. Danışmanın bizi Fatih beye yönlendirmesiyle randevu saatinde Fatih Beyle buluştuk. Asansör çıkışı bir arkadaş sıcakkanlılığıyla bizleri karşıladı.  Çalışanların dinlendiği bir kısıma oturmuş hemen muhabbete başlamıştık bile.

Fatih Bey Şişli Meslek lisesi mezunu. Önce Doğu Akdeniz Bilgisayar bölümüne gitmiş orada hazırlığı okuduktan sonra Bilkent Böteye geçmiş. Neler yaşadınız üniversite süreçlerinizde bize ne önerirsiniz diye sorduk Fatih Beye. Kendisi 1. sınıftan itibaren yazları hep dolu geçmiş. Stajlar yapmış, bir yerlerde çalışmış. 1. sınıfta yazın ABD’de work and travel yapmış. Bu esnada İngilizcemi geliştirdim diyor. Bir müzik grubundaki çalışmalarıyla 4. sınıfta hatırı sayılı bir para kazanmış. 3 gün okulda 2 gün stajlarda olduğunu belirtip bilgisayar ve elektrikçilerden arkadaşlarınız olsun tavsiyesini veriyor bizlere.

Bötecilerin bir yanı da eğitimci olduğundan hemen soruyoruz, öğretmen olmayı düşünüyor muydunuz Fatih Bey: “Okul sonunda öğretmen olmayacağımı biliyordum. Kendimi tanımıştım. Öğretim koçluğu gibi bir şey düşünüyordum ben.”

Peki diyoruz Fatih bey genelde insanların şu anki konumu için çocukluklarına da bakın derler, siz nasıl bir geçmişe sahipsiniz: “Ben Sivaslıyım. Sivas’ta köyümüz vardı. Köyde bir hayatım vardı, gider gelirdim. Balık tutardım, eğlenirdim. Böyle şeylerden hoşlanırdım ben.” Lisede ne okudunuz peki? “Şişli Meslek lisesinde 380 ortalamayla bana bilgisayar gelmemişti bu sebepten ilk sene elektrik okumuştum. İlk sene sonunda Bilgisayar bölümüne geçebilmek için iyi bir ortalama istiyorlardı. Bende azmetmiş bu ortalamayı yapıp bilgisayar bölümüne geçmiştim”

whatsapp-image-2018-05-08-at-12-14-26

Fatih Bey yoğun ve güzel geçen muhabbetimize mola vererek bizi çalışanların takıldığı kantin kısmına götürüyor. Çay ve kahvemizi alıp biraz soluklanıyoruz. Fatih beye bu esnada Marmara Böte olarak yaptıklarımızdan, çalışmalarımızdan bahsediyoruz. Kendileri başta hocalarımız olmak üzere okulda yaptıklarımız için bizleri tebrik ediyor. Kendi zamanlarında böyle yönlendirmelerin olmadığından bahsediyor. Bizler şanslıymışız.

İçeceklerimizi içtikten sonra Fatih Beyle kaldığımız yerden devam ediyoruz. Günümüzde iş alımlarında artık önemli bir yer tutan sosyal sorumluluk projelerinden konuyu açıyoruz. Üniversitede böyle etkinliklerin içerisinde yer aldınız mı?: “Okulda toplumsal bir dernekte 3 dönem gönüllü hizmet verdim. Bana çok şey kattı. Demiryolu projesiyle mesela 23 Nisanda köy okullarına ziyaretler yaptık. Zor ve acı duyguları olmasına rağmen çok mutlu oluyordum bu projelerden sonra. Konya’da sosyal projeler yaptım. Bu projelerde hala görüştüğüm iş yaptığım arkadaşlarım var.”

Turkcell’e gelelim biraz diyoruz. Ne yapıyorsunuz burada diye soruyoruz. Test Yazılım Uzmanlığı yapıyormuş Fatih Bey. Misal Turkcell baz istasyonu takacak, bu baz istasyonun devops teknolojisiyle kalitesini arttırmayı çalışıyorlarmış. Yazılımcıların meşhur sorusu olan hangi dil kullandıklarını soruyoruz. Java kullanıyorlarmış. Fatih Bey 2-3 senedir Turkcell’de çalışıyor. Bilkent’ten mezun olduktan sonra hep bir yerlerde farklı pozisyonlarda çalışmış.

“Mühendislerden ön plana geçen önemli bir özelliğimiz var. Eğitimci oluşumuz. Temel yazılımda da biraz bilgi sahibi isek ön plana geçmemiz zor olmayacaktır.”

whatsapp-image-2018-05-08-at-12-14-27Yanımızda ilk sınıflardan da kardeşlerimiz vardı. Onlara yazılıma daha iyi odaklanmaları için şu öğüdü verdi. Bölümü bitirmek için sadece yapılması gerekenleri yapın. Yeter ki her işin hakkını verin her ne yapıyorsanız. Bu güzel öğüdünden sonra merak ettiğimiz diğer önemli soruyu soruyoruz. Peki Fatih Bey Turkcell’e kapı nasıl açıldı, merdivenleri nasıl çıktınız? “Bilkent isminden ötürü bir işe girdim sonra bir kapı araladıktan sonra devamı geliyor. Zorlu’da, Eczacıbaşı’da Hyundai’da, Vectora’da çalıştım. Ben hayat boyunca bir şey seçmedim hayat bu yerlere getirdi. Akışına bıraktım ve bir el beni buralara yerleştirdi diyebilirim.”

Fatih Bey Turkcell’e 3 sene önce Software Developer olarak başlamış. Sonrasında Turkcell içinde Test Otomasyon görevi yapıyor. Şimdi ise 7 aydır şu anki göreviyle meşgul olduklarını belirtiyor. Turkcell’den memnunmuş Fatih Bey. Güzel bir çalışma ortamı varmış. Biz oradayken saat 4 olduğunda büyük bir kesimin mesai saati bitmişti ve herkes o an çıkmaya başlamıştı ama bir kesimde hala çalışıyordu. Sebebini soruyoruz, burada ister 7 de iş başı yapıp 4 de çıkarsın, ister 10 da gelir 7 de çıkarsın olduğunu öğreniyoruz. Bu güzel muhabbetten sonra, merakla beklediğimiz şirketi daha detaylı gezmek için Fatih Beyle kalkıyoruz. Bize tek tek çalışma kısımlarını gösterdiler, arkadaşlarıyla tanıştırdılar, çalışma şekillerinden bahsedip prosedürün nasıl işlediğini anlattılar. En üst katına çıktık sonra. Turkcell’in en üst katı gerçekten çok güzel. Çalışanların ferahlayacağı muhteşem bir deniz manzarası var. Bizlerde burada beraber fotoğraf çekip İstanbul’u seyrediyoruz.

img_5774

Bu güzel manzaradan sonra Fatih Beye içten ilgisi için teşekkür edip izin istiyoruz. Bizleri dışarıya kadar uğurluyor kendileri. İlk baştaki o sıcakkanlılığını uğurlarken de eksik etmiyor. Çıktığımızda arkadaşlarla yüzümüzden okunan ifade hepimizin aynıydı. Muhteşem bir gezi ve iyi ki gelmişiz. Buna vesile olan Mehmet ve Soner hocalarımıza çok teşekkür ediyoruz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir