tatilsepeti.com – Çağdaş ÇAKIR (Dijital Pazarlama ve Analiz Uzmanı) – Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Mezunu


Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu İle İlgili Bilgileri

Adı Soyadı: Çağdaş ÇAKIR

Mezun Olduğu Üniversite: Marmara Üniversitesi – Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü

Mesleği: Dijital Pazarlama ve Analiz Uzmanı

Çalıştığı Şirket: Tatilsepeti

Geziye Katılanlar: Berranur ALTINTAŞ, Meltem TEKİN.


WhatsApp Image 2019-11-15 at 9.52.03 PM

 

Merhaba değerli botekariyer.com okurları;

Web Tasarımı dersimiz kapsamında mezun olduktan sonra yapacağımız tercihler hakkında bilgi edinip fikir sahibi olmamız konusunda bizlere yardımcı olacak bir kariyer gezisi gerçekleştirdik.

Bu gezi kapsamında Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Mezunu ve şu an Tatilsepeti’nde Dijital Pazarlama ve Analiz Uzmanı olarak çalışan Çağdaş ÇAKIR’ı ziyaret ettik.

Çağdaş Bey bizlere zaman ayırarak sorularımıza samimi cevaplar verdi, iş hayatı ile ilgili çeşitli konularda merakımızı giderdi, kariyerinden verdiği örnekler bize yol gösterdi.

Öncelikle belirtmek isteriz ki irtibata geçtiğimiz andan itibaren bizi yanıtsız bırakmayan, sorularımızı tüm içtenliğiyle cevaplayan, mesai saatleri içerisinde bizleri iş yerinde misafir edip, vakit ayıran Çağdaş Bey’e buradan teşekkürlerimizi sunarız.

Çağdaş Bey’i tanıyacak olursak;

Çağdaş Bey, 2010 yılında Balıkesir’de Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Veri Tabanı Programcılığı dalından mezun olmuş, daha sonra 2010 yılında Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümüne başlamış ve buradan da 2014 yılında mezun olmuştur. Son sınıfta Diverseffect dijital pazarlama ajansında Dijital Pazarlama Asistanı olarak çalışmaya başlamış ve 10 ay çalıştıktan sonra Clixous yeni nesil performans pazarlama ajansında Performans Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başlamıştır. Clixous’da 3 yıl 8 ay çalıştıktan sonra çalışma hayatına bir sene askerlik görevi için ara verip askerliğini tamamladıktan sonra Tatilsepeti’nde Dijital Pazarlama ve Analiz Uzmanı olarak çalışmaya başlamıştır. Çalışma hayatına birçok sertifika sığdıran Çağdaş Bey, Google tarafından verilen Video Advertising, Shopping Advertising, Search Advertising, Mobile Advertising, Analytics, AdWords Fundamentals gibi sertifikalara sahiptir.

Sorduğumuz sorulara gelecek olursak;

Kendisine “Meslek lisesini isteyerek mi tercih ettiniz?” diye sorduk.

2006’da yılında Balıkesir’de Meslek Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi, Düz Lise, Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi gibi çeşitli liseler bulunuyordu. Liseye geçiş sınavında aldığım puan iyi olan liselere yetmediği için ailemin ve aile dostlarımızın yönlendirmeleri ile Anadolu Meslek Lisesi Bilgisayar bölümünü tercih ettim.

Bir sonraki sorumuz ise: “Meslek lisesinden mezun olmanızın üniversitede size bir avantajı oldu mu?”

Lisede bilgisayar donanımı ve yazılımı ile ilgili dersleri teorik ve uygulamalı olarak üniversite derslerine kıyasla daha fazla gördük. Bu sebeple üniversitede bu dersleri geçmem hiç zor olmadı.

Bir diğer sorumuz ise: “BÖTE bölümünü isteyerek mi tercih ettiniz?” oldu.

 

“Kendisinin lise zamanlarında meslek lisesi mezunlarının kendi alanlarında bir üniversite tercih edecekleri zaman bir ek puan verildiğini söyledi ve bu hakkını kullandığını” belirtti.

Ekran Alıntısı

Mezun olduktan sonra neden öğretmenlik yapmadınız?

Mezun olmadan önce KPSS kurslarına gidiyordum fakat üniversite eğitimimin son senesinde Diverseffect firmasıyla tanıştım. Orada Dijital Pazarlama Asistanı olarak çalışmaya başlayınca bu alana yönelmeyi tercih ettim ve öğretmenlik yapmak istemedim.

BÖTE’yi önerip önermediğini sorduğumuzda ise;

 

“BÖTE’yi sadece Bilgisayar Öğretmeni olmak isteyenlerin tercih etmesini öneririm” dedi.

WhatsApp Image 2019-12-09 at 5.25.58 PM

Bize yaptığınız işten bahseder misiniz? Neler yapıyorsunuz? Dijital Pazarlama ve Analiz Uzmanı ne yapar? sorusunu sorduğumuzda ise;

Dijital reklamların hedefler doğrultusunda yayınlanması, raporlanması ve analiz kısmında görev alıyorum.

Son olarak bize olan önerileri ise;

BÖTE okuyup öğretmen olmak istemeyenlere önerim; okul sırasında dijital ajanslarda staj yapmanız. Eğer dijital ajanslarda staj yaparsanız yazılım, pazarlama ve analiz gibi birden fazla uzmanlık alanlarında sektöre dair fikir edinmiş olursunuz. Bu doğrultuda uzmanlaşacağınız alanı okul sırasında seçip kendinizi o alanda geliştirerek mezun olduğunuzda iş bulma kaygısı yaşamazsınız.

Kariyer gezisi sayesinde;
Öğretmenlikten mezun olduktan sonra biz bilgisayar öğretmenlerinin yolumuzun açık ve geniş kapsamlı olduğunu, öğretmenlik dışında başka birçok alanda çalışabileceğimizin mümkün olduğunu, aslında özel sektörlerde bilgisayar öğretmenlerinin yerinin çok ayrı olduğunu, mezun olunca öğretmenlik dışında seçebileceğimiz meslekleri öğrenmemizi, mezun olmadan önce bu gibi özel sektörleri tanımak amacıyla staj yapmamız gerektiğini, bir alan seçip o alanda sertifikalar elde edip kendimizi sürekli geliştirmemiz gerektiğini, özel sektörü tanımamızı ve en önemlisi de bu gibi örnekleri görmemize, tanımamıza imkanda bulunulduğu için büyük moral ve motivasyon sağladı.

Yazımıza son verirken kariyer gezisi için bizi teşvik eden Mehmet hocamıza teşekkürlerimizi sunarız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir