SMARTIS – Tayfun TURAN (Javascript Developer) – Marmara Üniversitesi BÖTE Mezunu


Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu ile ilgili Bilgileri

Adı Soyadı:Tayfun TURAN

Mezun Olduğu Üniversite: Marmara Üniversitesi BÖTE Bölümü

Mesleği: Javascript Developer – Takım Lideri

Çalıştığı Şirket: Smartis Interactive

Geziye Katılanlar: Murat KARAŞAH, Harun ATALAY, Yılmaz Sefa BEKİROĞLU


Merhaba  botekariyer.com okurları,

   Bugün, Smartis Interactive  dijital ajansında Javascript developer ve takım lideri olan Tayfun TURAN ile görüşüp çalışma ortamını gördük. Gezi hakkında bilgi vermeden önce bizi iş yerine kabul eden ve en iyi şekilde ağırlayan Tayfun TURAN’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.

   Tayfun TURAN , Marmara Üniversitesi Bilgisayar Ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi üzerine 2010 yılında lisans programını  tamamlamıştır. Tayfun TURAN tecrübelerinden bahsetti ve yeni böte’liler için tavsiyelerde bulundu.

   Tayfun TURAN lise eğitimini bilgisayar üzerine Anadolu Teknik Lisesi’nde eğitimini tamamlamış. Vakit üniversite zamanına geldiğinde ise Marmara Üniversitesi BÖTE bölümünü tercih etmiş.Şuan ise Smartis şirketinde JavaScript uzmanı olarak çalışıyor.

Peki Tayfun TURAN BÖTE hakkında ne düşünüyor?

   Tayfun TURAN BÖTE bölümünün çok başarılı olduğunu aynı zamanda eğitim sırasında geniş bir yelpaze sunulduğunu ve öğretilen çoğu konu iş hayatımızda işe yaradığını dile getirdi. Tayfun TURAN öğrencilik yıllarında proje odaklı bir eğitim aldığını dile getirdi.

   Biz BÖTE öğrencileri için birkaç tavsiyede bulunmak istedi bu tavsiyeler özetlenecek olursa şöyle;

   BÖTE öğrencilik sürecinde öğretmenlerin söylediği bütün konular ile alakadar olmamızda fayda var. Bu eğitim sonunda edineceğimiz bilgiler iş hayatımızda çok faydalı olacaktır. Her konudan biraz bilmek iş hayatına başlamadan önce hangi alana yöneleceğimizi seçme fırsatı veriyor. Bize gösterilen disiplinlerden birini seçip o alanda uzman olma fırsatı sunuyor. Bir çalışma ortamında birden fazla disiplin kullanıldığı için projelerin oluşturulma aşamasında diğer alanlara aşinalığınız oluyor.

   Yazılım ve tasarım alanında ilerlemek isteyen arkadaşlarımız için öğrencilik zamanında stajyer olarak özel sektörde çalışmalarını öneriyor. Bu staj veya çalışma deneyimi bizlere problemleri çözme , kurumsal işleyişi ve bilgilerimizi kullanmayı sağladığını belirtti. Aynı zamanda mutlaka İngilizce bilmemiz gerektiğini de vurguladı.

   Çoğu BÖTE öğrencilerinin aklında var olan yazılıma nereden başlamalıyım ? sorusunu Tayfun TURAN  ile konuştuk. Eğer algoritma , problem çözmeyi biliyorsanız yazılıma istediğiniz dilden başlayabilirsiniz. Yazılıma başlamadan önce algoritma öğrenmeniz daha doğru olacaktır. Yazılım sektöründe trend olan , kurumsal desteği olan ve kurumsal firmaların kabul ettiği dilleri öğrenmemiz sektörde iş bulmamızı büyük bir ölçüde kolaylaştıracaktır. Bu kurumsal desteği olan ve yazılım sektöründe karşımıza sık çıkan diller Python , JavaScript , C# , Java’dır. Sektörde bu dillerle karşılaşma olasılığımız fazladır. Tavsiye olarak günümüzde popüler olan alanlara yönelmemizi söyledi. Bu alanlar yapay zeka , insansı robotlar , veri madenciliği ,robotik.

   Tayfun TURAN JavaScript uzmanı olduğunu daha önceden belirtmiştik. Sizler için  web programlama da geleceği olan dil hakkında Tayfun TURAN ile uzun uzun konuştuk bilgi ve tecrübelerinden konuşma esnasında notlar aldık. Öncelikle siz değerli öğrencilere web programlama nedir ? sorunu cevaplamak istiyoruz.

   Web tasarım üzerinde dinamik web sayfalar oluşturmaya yarayan diller topluluğudur. Bu diller; sunucu taraflı olmak üzere başlıca, PHP, .Net ve JavaScript. Tarayıcı/kullanıcı olmak üzere JavaScript’tir. Web programlamada back-end ve front-end alanlarını neredeyse bir araya topladılar.Bu toplamayı da javascrip sayesinde yapıyoruz. Artık script dilinden çıktı bir programlama dili sayılabilir. Node.js ve diğer freamwork’ler sayesinde sunucu tarafında müdahale etme şansı doğunu ve web alanında kendini geliştirmek isteyen arkadaşlar için JavaScript dilini tavsiye etti .

   Tayfun TURAN ile konuşmamızın sonlarına gelmiş bulunmaktayız. Son olarak ise ;

  Mezun olunca hangi alanlara yoğunlaştınız? Sorusunu sorduk. Tayfun TURAN lise öğrencisiyken yazılım sektöründe bir takım çalışmalarda bulunmuş. Üniversite öğrencilik yıllarında ise üniversitenin İstanbul’da bulunmasının avantajından bahsetti. İstanbul bölgesinde yazılım alanında çalışan çok fazla şirket olduğundan ve doğru orantıda yazılım alanında iş imkanı fazla olduğunu belirtti. Bu imkanları kullanarak üniversite öğrencilik yıllarında dijital ajansa yazılım alanında destek veriyormuş. Son olarak Tayfun TURAN yazılımcı olmak isteyen arkadaşlar için sahada olmak çok önemli olduğunu belirtti.

Bu gezinin sonunda BÖTE öğrencileri olarak yazılım sektörüne dair soru işaretlerini hafif olsa da araladık.Gezinin sonucunda kazandığımız bilgiler ise yazılım teknolojileri ve yazılım sektörünün çeşitliliğidir.Bizi en iyi şekilde ağırladığı için Tayfun TURAN’a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir