Simsoft Bilgisayar Teknolojileri – Derya Özkara – İçerik Geliştirme Uzmanı – Erzincan Üniversitesi / Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Mezunu


Adı Soyadı: Derya Özkara

Mezun Olduğu Üniversite: Erzincan Üniversitesi / Karadeniz Teknik Üniversitesi BÖTE Bölümü

Mesleği: İçerik Geliştirme Uzmanı

Çalıştığı Şirket: Simsoft Bilgisayar Teknolojileri

Görüşmeyi Düzenleyenler: Eren AYDOĞDU, Yılmaz Sefa BEKİROĞLU

Görüşmeye Katılanlar: Mert KANDEMİR, Ayça EFE


Merhaba değerli botekariyer.com okurları;

Erzincan Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunu, lisans eğitiminin son yılında Farabi programı aracılığıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde eğitim almış Derya Özkara ile bir görüşme gerçekleştirdik. Yaptığımız görüşmenin bize olduğu kadar size de faydalı olmasını umuyoruz. Keyifli okumalar diliyoruz.

1

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Öncelikle, ben Derya Özkara. Erzincan Üniversitesi’nde BÖTE bölümüne başladım aslında hedefim Farabi yapmak değildi, öncelikli hedefim Erasmus’a gitmekti. Süreçteki bazı zorluklar sebebiyle KTÜ’de Farabi’yi denedim. Üniversite hayatınızda bir değişim programına katılmanızı şiddetle öneriyorum. Bu verebileceğim en iyi tavsiye olur size. Biraz da kariyerimden bahsedeyim. İlk önce freelance olarak işler yapmaya, kendimi geliştirebileceğim ne varsa atılmaya çalıştım. Birkaç LMS geliştirme projesinde yer aldım, kiminin veri tabanı kiminin arayüz kısmında. Eğitim psikolojisi gibi eğitim derslerini yalnızca öğretmenlik için aldığımızı düşünmüyorum. Ülkemizde neler yapılabiliyor diye bir araştırma yaptım. Ben materyallerin daha güzel olmasını isteyen bir öğrenciydim. Tübitak’ta güzel çalışmalar yapıldığını öğrendim. Öğretmenlik çok güzel bir meslek ama benim dinamiğime uymuyordu. Öğretmenlik dışındaki seçeneklerimi değerlendirmek istedim. Maddi beklentim olmadan çalıştığım projeler oldu. Fatih projesinde de görev aldım.

Aselsan’da teknik yayıncılık yaptım. Teknik yayıncılık örneğin bir tankın kullanım kılavuzunu, bakım kılavuzunu ve resimli parça tanıtma kitabını yazmaktan oluşuyor. Eğitim seviyesini şöyle düşünün; bu kitabı bir er de bir paşa da okuyabilir. Herkesin anlayabileceği bir anlatımla yazmanız gerekiyor. Burada yaratıcılığınızı pek kullanamıyorsunuz. Bu oldukça kapsamlı da bir işti. Bu konuları gerçekten öğrenmeniz gerekiyor ki anlatabilesiniz.

Eğitim Teknoloğu olarak her alanda iş bulabilirsiniz. Tekstil firmalarında, savunma sanayisinde Eğitim Teknoloğu olarak çalışmak mümkün.

 

BÖTE bölümünü niye tercih ettiniz? Öğretmenlik yapmayı mı planlıyordunuz yoksa farklı alanlara mı yönelmeyi düşünüyordunuz?

Üniversite eğitimi tercihlerimde tarafsız bir seçim yaptığım söylenemez, ailemin de yönlendirmesiyle BÖTE bölümünü tercih ettim ama açıkçası BÖTE bölümünü yazana kadar BÖTE diye bir bölüm duymamıştım.

Çok güzel bir bölüm, lisans öğrencisiyken insanlar size imreniyor. BÖTE insana öğrencilik becerisi katıyor. Bundan eminim.

 

 

Üniversite hayatınızda kendinizi geliştirmek için neler yaptınız?

Bölümün radyosunu kurduk. Bu radyoda yayın yaptık, gündemi paylaştık. Dekanlıktan da onay alıp resmi kulüp olmak istedik ama olmadı.

“Derya Hanımla görüşmemizden bir kare”

3

 

Yayına gelen misafirimizden bir soru: Güncel olarak çalıştığınız konuma gelmek için nasıl bir yol izlemeliyiz?

İki önemli nokta var birincisi alan bilgisi, ikincisi İngilizce. Alanımızda gerçekten güzel işler yapan hocalarımız var. Pandemi süresince KTÜ’den hocalarım uzaktan eğitim sayesinde değişen yaklaşımlarla ilgili bir kitap yayımlamışlar. ODTÜ’den Soner Yıldırım, Kürşat Çağıltay gibi uzaktan eğitime yön veren hocalarımız var. Onları takip edebilirsiniz.

İçerik Geliştirme Uzmanı hangi konulara hâkim olmalı?

Storyboard nasıl hazırlanır bilmeniz gerekiyor. İçerisindeki adımları, içerik üretimi aşamalarını bilmeniz gerek. Türkçe’ye tam anlamıyla hâkim olmanız gerek. Buket Akkaya hocamızın öğretim tasarımı kitabı var, incelemenizi tavsiye ederim.

Farklı bir alanda ilerlemeye nasıl karar verdiniz?

2015’te Ankara’da Pardus’un desteklediği açık kaynak konferanslar, sempozyumlar yapıldı, onlara katıldım. Öğretmen olmak istemediğimi orada anladım, durağan bir meslek seçmemem gerektiğine karar verdim.

 

Online eğitim platformları hakkında ne düşünüyorsunuz?

2012 yılında Coursera ve Khan Academy’nin varlığından haberdar oldum. Stanford Üniversitesi’nden bir hocanın dersi varmış veri tabanı hakkında, dersini aldığım bir hocam ya benim dersim üzerinden tamamlarsınız ya da Stanford Üniversitesi’ndeki kursu tamamlarsınız, paralı sertifikayı almanıza gerek yok, eğitimi tamamlamanız yeterli diyerek seçimi bize bırakmıştı. Coursera’yla böyle tanıştım. Çok yararlı kaynaklar oldukları kanaatindeyim.

 

Görüşmemizi sonlandırmadan önce söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Önceliğiniz Erasmus olsun ama Farabi de oldukça iyi bir deneyim olacaktır. Kendinizi geliştirme yolculuğunda odağınız bozulabilir, vazgeçmeyin. Farabi öğrenim gördüğünüz bölümü 1 veya 2 dönem farklı bir okulda tamamlamanıza olanak tanıyan bir proje. Derslerinizin uyumlu olması gerekiyor.

BÖTE mezunlarının test uzmanlığında görevlendirmek konusunda toplantılarda konuşulduğunun duyumlarını alıyorum. Önceliğiniz kendinizi geliştirmek olsun. Kendinize yaptığınız yatırımın karşılığını elbet bir gün alacaksınız.

Teknik yayıncılıkta erkek BÖTE mezunları avantajlı, saha görevinde seçilme oranları daha yüksek.

 

Bu görüşme bize ne kazandırdı?

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri öğretmenliği (BÖTE) bölümünün mezunlarının çalışma alanlarının fazla olması, biz BÖTE öğrencilerinin mezun olduktan sonra kariyerimizi şekillendirmemizde çok fazla olanak sağlamaktadır. Bu görüşmede bizimle deneyimlerini paylaşan Derya Hanım’a ve görüşmemize katılan arkadaşlarımıza katılımlarından dolayı TEŞEKKÜR EDERİZ. -Eren AYDOĞDU—Yılmaz Sefa BEKİROĞLU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir