Koç Üniversitesi Öğrenme ve Öğretme Ofisi – Ferhat Çağan (Eğitim Teknolojileri Koordinatörü) – Orta Doğu Teknik Üniversitesi BÖTE Mezunu


Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu İle İlgili Bilgiler
Adı Soyadı:
Ferhat Cağan
Mezun Olduğu Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi BÖTE Mezunu
Mesleği: Eğitim Teknolojileri Koordinatörü
Çalıştığı Şirket: Koç Üniversitesi Öğrenme ve Öğretme Ofisi
Geziye Katılanlar: Pelin Tok, Betül Özcan


kolt_ferhat-cagan

“Bilgisayar ve öğretim teknolojileri bölümünden mezun olduğunuz da hangi iş alanında devam etmek istiyorsunuz? Öğretmen olmaya mı karar verdiniz, özel sektörde mi şansınızı deneyeceksiniz, yoksa önünüzdeki birçok farklı seçenek arasından henüz karar veremediniz mi? Sizlerle aynı bölümden mezun olan kişilerin kariyer süreçlerini paylaşmak kendinize bir yol belirlemek için yardımcı olabileceğine inanıyoruz Botekariyer.com ekibi olarak sizleri BÖTE mezunu olan Koç Üniversitesi Eğitim Teknolojileri Koordinatörü Ferhat Çağan ile kariyeri üzerine yaptığımız sohbetini paylaşmak istiyoruz.

Gazi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitmenliği bölümünde akademik öğrenimine başlayan Ferhat Bey, sınıf arkadaşları ve danışman hocaları ile yaptıkları, üniversitenin uzaktan eğitim sistemi içeriklerinin oluşturulmasını temel alan proje ile özel sektörde sürdürmeyi planladığı kariyerine bir adım atmış. 2 yıl Gazi Üniversitesi’nde öğrenimini sürdürdükten sonra yatay geçiş yaparak ODTÜ BÖTE’de öğrenim sürecine devam etmiş. Geçiş yaptıktan sonra da okul içerisinde aktif bir öğrenci olmuş. Öğretmen olmayı hiç düşünmediğini tekrar belirten Ferhat Bey, 2008 yılında mezuniyetinin ardından kısa bir süre Animasyon Geliştirici olarak çalışmış, ardından yüksek lisans için Amerika’ya gitmiş.

Yüksek lisans öğrenimini “State University of New York at Albany” de Bilgisayar Bilimleri (Computer Science) alanında gerçekleştiren Ferhat Bey, bu tecrübenin kariyer sürecinde hem yabancı dil gelişimi hem de mesleki süreçlere bakış açısı bakımından çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtiyor. Bizlere de yurt dışında yüksek lisans ya da gönüllü çalışma tecrübesi edinmeyi tavsiye ediyor.

Yüksek lisansının bitişinin ardından hemen ülkeye dönmeyerek bir süre daha Amerika’da kalmış ve bir firmada Test Mühendisi olarak çalışmış. Ferhat Bey, bu çalışma deneyiminin makine sistemlerine üzerine geliştirilen projeleri içerdiğini ve kendi içinde farklı bir tecrübe kazandırdığını belirtiyor.  Farklı alanlarda çalışmanın bizleri çok yönlü geliştireceğini fakat konu uzmanlığımızı da göz ardı etmemizi öneriyor.

2 buçuk yıllık çalışma sürecinden sonra Türkiye’ye dönmeye kararı vermiş ve dönüşünün hemen ardından Koç Üniversitesi Öğrenme ve Öğretme Ofisi’nde (KOLT) Eğitim Teknolojileri Uzmanı olarak çalışmaya başlamış. Şu anda ise görevine Eğitim Teknolojileri Koordinatörü olarak devam ediyor. Ferhat Bey, bu pozisyonda kurum içi eğitim yönetim sistemlerinin yönetimi, içerik geliştirilmesi, yayınlanması gibi görevleri üstleniyor.

Uzun ve neşeli sohbetimizin sonuna yaklaşıyoruz Ferhat Bey son olarak bizlere “Aktif bir öğrenciliğin iyi bir kariyer için anahtar” olduğunu belirtiyor. Bizler de tecrübelerini bizimle paylaşarak verdiği tavsiyeleri ve destekleri için botekariyer.com ekibi olarak Ferhat Bey’e için teşekkür ediyoruz.

Yazar: Pelin Tok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir