İETT – Ayhan Türkoğlu (Uzaktan Eğitim Koordinatörü) – Yildiz Teknik Üniversitesi BÖTE Mezunu


Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu İle İlgili Bilgileri
Adı Soyadı: Ayhan Türkoğlu
Mezun Olduğu Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi BÖTE Bölümü
Mesleği: Uzaktan Eğitim Koordinatörü
Çalıştığı Şirket: İETT Genel Müdürlüğü
Geziye Katılanlar: Movlam Hojagulyyev, Guvanç Nurgeldiyev, Amanmyrat Agaorazov.


Gezimiden hatıra fotoğraf.

 

Geçen hafta kariyer gelişimi için iş yeri gezilerimiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz IETT genel müdürlüğünde Uzaktan Eğitim Koordinatörü Ayhan Türkoğlu ile görüşmemizi sizlerle paylaşmak istedik. Öncelikle bu konuda bizden desteğini esirgemeyen, tecrübelerini ve bilgilerini bizimle samimi bir dille paylaşan IETT Genel müdürlüğünde Uzaktan Eğitim Koordinatörü Ayhan Türkoğlu ve Serhat Gümüş’e teşekkürlerimizi iletmek isteriz. Ayhan Bey 2012 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünden mezun olmuş. Mezun olduktan sonra Sanjar Gıda, Türkmen ve Türk 2 genç girişimci tarafından kurulmuş olan, Türkmenistan başta olmak üzere Orta Asya ülkelerine ihracat yapan bir  dış ticaret şirketinde menajer olarak görev almış. 2013 yılında ise İETT genel müdürlüğünde uzaktan eğitim koordinatörü olarak göreve başladı ve halen orda görevine devam etmektedir.

Serhat Bey ise Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünden mezun olmuş. Şimdi Yıldız Teknik Üniversitesinde Yüksek Lisans yapmakta ve aynı anda İETT genel müdürlüğünde uzaktan eğitim koordinatörü olarak görevine devam ediyor.

Konuşmamızın başında Ayhan Bey e-öğrenme uzmanı hangi vasıfları taşımalıdır hangi programları bilmelidir hangi yetkinliklere sahip olmalıdır onlardan bahsetti. E-öğrenme uzmanı LMS nedir, içerik standartları nedir, scorm nedir, scormla AİSS içeriğin farkı ne, hangi LMS scorm standartına uygun bunları iyi bilmelidir. İçerik geliştirme programları articulate storyline, camtasia, captivate gibi programlarda içerik geliştirebilmelidir diye ekledi Ayhan Bey. LMS leri dünya terk etmeye başlamış, Google’in eğitim başkanı Mark Ramos ile tesadüfen bir zirvede tanışma fırsatı olmuş, ve konuşmacı olarak çıkdıgında “Remove the boundaries” eğitimin yeni sloganı bu demiş. Yeni trend LRS(Learning Record Store) bu LMS’ yerine gelecek ama daha Türkiye de yok.

Daha sonra Serhat Bey önemli bir hususa değindi, öğretim tasarımının önemini anlattı, bir insanın ihtiyaçlarını belirlemek problemi doğru tespit etmek önemli, bunlar bötecilerin bilmesi gereken önemli husus olduğuna dikkat çekerek böyle mezunlara piyasada ihtiyaç olduğunu vurguladı. Bötecilerin avantajı hem teknik hem eğitim konulara hakim olmasıdır. Her zaman öğrenmeye açık olmak, uzman olmaktan önce öğrenci olmak, yenilikleri takip etmek, sürekli kendini geliştirmek bötecinin temelinde olması gereken özellikler olduğuna dikkat çekti. Kendimizi geliştirmek istiyorsak İngilizce olmazsa olmazımızdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir