Atatürk Üniversitesi BAUM Öğretim Görevlisi-Gökhan TUTAR- Atatürk Üniversitesi BÖTE Mezunu


Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu İle İlgili Bilgileri

Adı Soyadı: Gökhan TUTAR
Mezun Olduğu Üniversite: Atatürk Üniversitesi BÖTE Bölümü
Mesleği:  Öğretim Görevlisi
Çalıştığı Kurum: Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
Geziye Katılanlar: Erdoğan İNCESU, Abdulkadir PALANCI, Turgay ALTINDAĞ, Şeyda DAŞ


gkntutat

Merhaba BÖTEKARİYER Okurları;

Bu röportajımızı üniversite hayatından önceki eğitim hayatını Anadolu Teknik lisesinde tamamlayarak tercihini BÖTE’den yana kullanıp, 2011 yılında da Atatürk Üniversitesi BÖTE bölümünden mezun olan ve şuanda da Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yapmakta olan Gökhan TUTAR Beyefendi ile yapıyoruz.

               Gökhan Bey’i biraz tanıdıktan sonra BÖTE ile ilgili düşünceleri, BÖTE bölümünün avantaj ve dezavantajları üzerine sohbetimize başlıyoruz;

Lise eğitimini bilgisayar bölümünde tamamlayan Gökhan Bey, mezun olduğu lise ve bölümü itibari ile puan kesintisine uğramamak adına aslında birazda zorunlu olarak BÖTE bölümünü tercih etmiş olsa da BÖTE bölümüne geldikten sonra bu zorunluluk yerine heyecan ve eğlenceyle üniversite hayatına devam ettiğini söylüyor. Gökhan Bey bazen fazla ödev ve çalışma yükü ağır olsa da bunların öğrenci gelişimine katkısından ve araştırmacı bir ruh kazanma açısından duyduğu memnuniyeti dile getirmeden edemiyor. Ve okuduğu üniversite öğretim üyelerinin öğrencilerle ilgili, alakalı olması, yazılım alanında kendi çabasını da katarak oldukça ilerleme kat edebildiği ile konuşmasına devam ediyor.

Gökhan Bey çalıştığı alana nasıl yönelmiş olabilir?

               2008 yılında Atatürk Üniversitesi Lisansta öğrenciyken BAUM’da karşısına çıkan iş fırsatı ile çalışma hayatına atılıyor. Mezun olduktan sonrada her ne kadar KPSS sınavına hazırlansa da öğretmen olmak istemiyor oluşundan dolayı, yazılımla çalışma hedefi üzerine daha da yoğunlaşarak ALES ve YDS sınavlarında gerekli yeterlikleri sağlamak üzere kolları sıvıyor. Ve üniversitede uzman olmak üzere bu yeterlikleri kazanıyor. Böylelikle sevdiği işi, sevdiği yerde yapmaya başlıyor.

               BÖTE’lilerin çalışma alanları oldukça geniş…

               Gökhan Bey’e göre BÖTE okuyanların tek hedefi öğretmenlik olmamalıdır. Çünkü BÖTE bölümünün çalışma alanları oldukça geniştir. Örneğin bunlardan birkaçı; BTR öğretmenliği yanı sıra, eğitim teknoloğu, öğretim tasarımcısı, web tasarımcısı, grafik tasarımcısı, bilişim ağı yöneticiliği vb. gibi sıralanabilir diyor ve MEB’in BÖTE’lileri Eğitim Teknolojileri alanında uzman bireyler olarak görmesi ve buna göre istihdam etmeye başlaması ile birlikte BÖTE bölümünün tekrar parlayacağını söyleyip konuşmasını tamamlıyor. Bizlerde verimli sohbetinden dolayı Gökhan TUTAR’a ve bizleri bu geziler için teşvik eden hocamız Engin KURŞUN’a teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir