Akbank – Tekin BOZYEL (Kıdemli Yazılım Uzmanı) – Yıldız Teknik Üniversitesi BÖTE Mezunu

 


Ziyaret Edilen BÖTE Mezunu İle İlgili Bilgiler

Adı Soyadı: Tekin BOZYEL

Mezun Olduğu Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi – BÖTE

Mesleği: Kıdemli Yazılım Uzmanı

Çalıştığı Şirket: Akbank

Geziye Katılanlar: Furkan BULUT, Furkan ALAKEL, Nevzat BİNİCİ


 

gezi-foto

Merhaba botekariyer.com Okurları;

Bugünkü yazımızda kariyer gezileri kapsamında ziyaret ettiğimiz AKBANK’ ta KIDEMLİ YAZILIM UZMANI olarak çalışan TEKİN BOZYEL ile yaptığımız görüşmeyi sizler için kaleme alacağım. Öncelikle bize iş dönemi içerisinde vakit ayırıp bizleri kapıda karşılayan, sıcak ve samimi bir şekilde ağırlayan, hem çalıştığı ortamı incelememize yardımcı olan hem de sorularımızı yanıtsız bırakmayıp samimi ve içtenlikle cevaplayan ve tecrübelerini bizlerle paylaşan Tekin Bozyel beye teşekkürlerimizi sunarız.

Kendileri ile iletişime geçerek çalıştığı şirketi gezmek ve röportaj yapma talebinde bulunduk. Sağ olsun bizlerin bu isteğini kırmayıp talebimize olumlu bir dönüş yaptı. Hem bizim hem de Tekin Bey için uygun gün ve saati belirleyip ziyarette bulunduk. Kendilerine bölümle ilgili, sektörle ilgili aklımıza takılan soruları yönelttik. Geleceğe yönelik hedeflerimiz noktasında kendilerinden fikirler aldık.

Gelecekte kariyerimizi şekillendirecek ve bizleri yönlendirme noktasında gerçekten iyi bir ziyaret olduğunu söyleyebilirim.

Ve artık Tekin Bey ile sohbetimizden arda kalanları sizlerle paylaşalım.

Kendisi Kars’ lıdır. İlkokulu da burada okumuştur. Daha sonra Artvin’ de Anadolu Meslek Lisesi’ nde okuyup liseyi burada tamamladı. Aynı yıl Yıldız Teknik Üniversitesi BÖTE bölümüne başladı. Bir yıl hazırlık, 4 yıl da lisans eğitimi gördükten sonra buradan mezun oldu. Şuan da Beykent Üniversitesi Bilgisayar mühendisliği bölümüne yüksek lisans yapmaktadır. 2015 yılında Koç Sistem’ de çalışmaya başladı. Şuan da ise AKBANK’ ın bir projesinde görev almaktadır.

Üniversite hayatındayken öğretmenlik okumasına rağmen mezun olduktan sonra öğretmen olma gibi bir düşüncesinin olmadığını söyledi. Bu sebeple KPSS sınavına hazırlanma girişiminde bulunmadı. Yazılıma karşı bir ilgisinin olduğunu ve üniversiteye gelip oradaki dersleri de alınca yazılımcı olma girişimi daha da arttı. Üniversite 3. sınıftayken yazılım alanında ilerlemek istediğine karar vermişti. Bu dönemlerde çalışmak için şirketlere başvurularda bulunup kısmı zamanlı olarak çalışmış. Henüz mezun olmadan iş ortamını tanıma, işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmesi daha mezun olmadan artı bir deneyim katacağını belirtti. Bizlere mezun olduktan sonra iş aramaktan ziyade üniversite yıllarındayken şirketlere başvurular yapmamız gerektiğini söyledi. Bu işe erkenden atılmamız gerektiğinden bahsetti. Mezun olduğunuzda küçükte olsa iş yapabilir durumda olmanız gerektiğini söyledi.

Kendi dönemindeyken BÖTE Kurultayını yaptıklarını söyledi. Çeşitli aktivitelere, etkinliklere katıldığını söyledi. Bölümdeki arkadaşlarıyla organizasyonlar düzenlediğini söyledi. Öğrenciliğin sadece ders olmadığını, üniversitenin öğrenciyi sadece teknik ve mesleki bilgiyle kapatmadığını sözlerine ekledi.

Öğrenciyken bankalarda çalışmayı, Koç Sistem’ de çalışmayı, Turkcell’ de çalışmayı, onların yazılım ekibine girmeyi çok uzak bir ortam olarak gördüğünü fakat şu an oralarda çalıştığını söyledi. Bunun o kadar zor olmadığını ve kendinize inanarak güvenerek azimli bir şekilde çalıştığınızda bunları başarabileceğinizi söyledi. Ve kendinizi devamlı yenilemeniz gerektiğini de ekledi. Çünkü teknoloji devamlı gelişiyor ve değişiyor. Sizin de buna ayak uydurabiliyor olmanız gerekiyor. Yerinizde saydığınız müddetçe işiniz kolay olmayacaktır. Şuan sadece ilk yazılıma başladığı teknolojileri bileceğini varsayarsak iş yapamaz durumda olacağını söyledi. Çünkü o teknolojilerin artık eskide kaldığını ve güncele uygun çalışmak gerektiğini söyledi. Okul döneminde temel eğitimin verildiğini ve sizin bunların üstüne koyup ilerlemeniz gerektiğini söyledi. Klasik olarak söylenen “Burada öğrendiklerin yetmez, daha fazla çalışıp kendini geliştirmek gerek” gibi cümleler burada anlatılanları kısaca özetliyor.

BÖTE bölümü hakkında ne düşünüyorsunuz, bizlere bu konuda neler söyleyebilirsiniz diye sorduğumuzda ise şu şekilde yanıtlar verdi:

BÖTE’ nin diğer bölümlere göre çok yönlü olduğundan bahsetti. Bölümdeki derslerin kişileri farklı alanlara yönlendirebileceğini söyledi. Ve bu noktada kişinin karar vermesi gerektiğinden bahsetti. Meslekleri araştırıp sizlere cazip gelene yönelmelisiniz dedi. Yazılım alanında, veritabanı alanında, akademik alanda, sistem alanında, öğretmenlik mesleği alanında gibi farklı alternatifler olduğundan bahsetti. Bu şekilde bölümü istediğimiz yere çekebileceğimizi söyledi. Kişiliğinizin hangi bölüme uygun olduğunu düşünüyorsanız ve hangi mesleği yapmaktan keyif alacağınızı hissediyorsanız o alana yönelmeniz gerektiğini söyledi. Çünkü bütün mesleklerin direk kişilikle bağlantılı olduğundan bahsetti. Yapabilirim diyeceğiniz işe adım atmamız gerektiğini söyledi. Çalışmak istediğiniz ortamın iş koşullarını, zorluklarını, arka planda neler gerçekleştiği bilgisine sahip olmamız gerektiğini ve bunları gelecek hedefleri belirlerken düşünmemiz gereken kriterler olduğundan bahsetti. Her kişinin hayatı, yaşamı, geçimi için paraya ihtiyacı olduğunu söyledi. Bu şekilde iş pozisyonlarının hangi maaş aralığında olduğu bilin dedi. Çünkü kimsenin gönüllü, keyfi olarak, hobi olsun diye saatlerce çalışmadığını belirtti. Bakmakta sorumlu olduğu kişilerin olabileceğini ve bunlara bakmak için gerekli olanakların sağlanması gerektiğini söyledi. Kendisi için öğretmenlik mesleğini uygun gören kişilerin buna da yönelebileceğini belirtti. Özelde öğretmenlik yapanların yoğun bir iş temposu içinde olabilme ihtimalinden bahsetti. Devlette ise özellikle Anadolu’ da bu işi yapanlara ayrı bir saygı gösterildiğini ve değer verildiğini söyledi.

Peki yazılım piyasası şuan da sizce ne durumda, sektör hakkında neler söyleyebilirsiniz diye sorduk. Tabi ki yanıtsız bırakmadı ve şu şekilde sözlerine ekledi:

Yazılımın şu an ülkemizde önemli yere sahip olduğunu belirtti. Ülkemizde yazılımın merkezinin burası yani İstanbul olduğu söyledi. Algoritmanın hayatımızın her noktasında olduğunu söyledi. Yazılıma hayatımızda bir ihtiyaç olduğunu söyledi. Örneğin; marketten aldığımız bir ürünün bile barkodunu okuturken orada bir yazılımın mevcut olduğunu ve kullanılması gerektiğini belirtti. Böyle olduğu için ihtiyacın ortaya çıkacağını ve piyasada yazılımı bilen elemana ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. Bu alan için ingilizce bilinmesi gereklidir. Konuyla alakalı bir makale okuduğunuzda anlayabilecek seviyede olun dedi. Çünkü çoğu kaynak ingilizcedir. Pratikte ingilizce konuşabilmek önemlidir. Bir şirkete başvurduğunda İK yöneticisiyle konuştuğun ingilizce düzeyi ilerisi için sana bir avantaj sağlar. Özel sektör pratikte neler yapabileceğinle ilgilenir. Özel sektör sizden, verilen işi istenilen sürede istenilen şekilde yapabiliyor musun? Bununla ilgilenir diye de ekledi. Kısaca çıkar ilişkisi gibi. O kişi size para veriyor sizde ondan istenilen işleri yerine getiriyorsunuz. Bir inşaat işçisine duvarınızın sıvasını yaptırmakla aynı mantıkta olduğunu söyledi.

Yazılım konusunda istediğiniz kadar bilginiz olsun fakat bunu şirkete gösteremiyorsanız şirket sizin bilgi seviyenizi anlayamayacak ve ona göre davranacaktır. Bu konuda kendimizi kanıtlama hususunda projeler yapmamız gerektiğini ve şirkete başvuru yaptığınızda ben bunları yaptım dediğinizde işe alında noktasında diğer mezunlara göre bizlere avantaj sağlayacağını söyledi. Üniversite hayatını boş geçirmeyin dedi. Derslere yönelik çalışmalar, projeler ortaya çıkarın dedi. Belki o an yaptığınız bu işlerin çok farkında olmadığınızı ama iş hayatına adım atarken yaptığınız çalışmaların değerini anlamaya başlayacaksınız dedi. İş hayatına atılırken benim üst düzey bilgim yok diyerek karamsarlığa kapılmadan yolumuza devam etmemiz gerektiğini belirtiyor. Çünkü sektör yeni mezunlarda aradığı özelliklerin farkındadır. Bilgi seviyesini arttırma, sorumluluk alma duygusunun gelişmesi, tecrübe kazanılması iş ortamında gerçekleşen kavramlar olduğunu söyledi. Çünkü iş hayatında yaparak deneyerek yeni şeyler öğreneceksiniz.

Kariyerini planlarken çok fazla yol gösterici olmadığını belirtti. Oysaki şu dönemde bir kişiye geleceği söz konusunda kaliteli ve yol gösterici tavsiyelerde bulunulması önemli bir noktadır. Üniversitedeki hocaları C# öğrettikleri için bu alanda ilerlemenin kendisi için doğru olduğunu söyledi. Eğer o dönemde Java eğitimi verselerdi belki de bu alanda ilerleyebilme ihtimalinin olduğunu söyledi.

Yazılım dilleri ile ilgisi sorularımıza ise şu şekilde yanıtlar verdi:

Çeşitli yazılım dillerinin mevcut olduğunu ve hepsini az az öğrenmekten ziyade bir tanesine ağırlık verip onda uzmanlaşmanın daha doğru bir tercih olacağını söyledi. C# ın bu noktada önemli bir yeri olduğunu vurguladı. C# dilinin öğrenilmesinin yazılım alanında ilerlemek isteyenler için iyi bir tercih olduğunu söyledi. C# mvc ye sektörde ihtiyacın olabileceğini belirtti. Şuan da gerçekleştirdikleri projede de C# kullandıklarını söyledi. Java dilinin de kullanılabileceğini fakat C# a göre daha eski bir dil olduğunu ve bankaların çoğu yeni başlattığı projelerinde C# dilini kullandıklarını belirtti.

Son olarak kendilerine bundan sonra kariyerinizdeki hedefleriniz nelerdir sorusunu yönelttik. Olursa takım liderliği olabileceğini söyledi. Bu noktada çalışma arkadaşlarınla, yöneticilerle aranın iyi olması, kişilik anlamında iyi ve kaliteli olman bir üst levele atlamanda fayda sağlayacaktır diye de ekledi.

Bizimle aynı bölümde okumuş olması, bizim şuan da geçiyor olduğumuz yollardan geçmiş olması, bizimle birçok benzer olayı yaşamış olması bizi anlamasında ve bizim onu anlamamızda önemli bir katkısının olduğunu söyleyebilirim.

Kendilerini ziyaret etmemizden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, daha sonra tekrardan görüşüp sohbet edebileceğimizi söyledi.  Kendilerini tanımış olmaktan ve bu keyifli sohbette bizlere eşlik ettikleri için kendilerine tekrardan teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Evet arkadaşlar. Sohbetimizi bu şekilde tamamlayıp kendilerine bir de Mehmet Elibol hocamızın gönderdiği teşekkür belgesini ilettik. Ardından toplu bir fotoğraf çekilmeyi de ihmal etmedik.

Yazımızı sonlandırırken bizleri bu gezi için teşvik eden hocamız Mehmet Elibol’ a teşekkürü bir borç biliriz.

Başka bir gezide görüşmek üzere…

Yazar: Furkan Bulut

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir