Xinerji SOFTWARE – Soykan DURDAĞI (Mobile Application Developer) – Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Mezunu


Ziyaret Edilen Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) Bölümü Mezunu İle İlgili Bilgileri
Adı Soyadı: Soykan DURDAĞI
Mezun Olduğu Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
Mesleği: Mobile Application Developer (Mobil Uygulama Geliştirici)
Çalıştığı Şirket: Xinerji SOFTWARE
Geziye Katılanlar: Nisa ELEK, Afra Nur VATANSEVER


IMG-20200227-WA0013

Merhaba değerli botekariyer.com okurları;

Bugün kariyer gezisi aracılığıyla, Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunu ve Xinerji Software şirketinde Mobile Application Developer olarak çalışan Soykan DURDAĞI Beyin kariyerinizi şekillendirmenize yardımcı olacak okul ve iş hayatını paylaşmaya çalışacağız. Öncelikle irtibata geçtiğimiz zaman bize çok kısa sürede geri döndüğü, iş yerine kabul ettiği ve tecrübelerini bize samimiyetle aktardığı için kendisine çok teşekkür ediyoruz.

“Elinizden geleni yapın ve anı yaşayın…”

Xinerji Software Şirketinin Ankara, İstanbul ve Bulgaristan/ Sofia’ da olmak üzere 3 şubesi bulunmaktadır. Gelecek nesil teknolojilerde Türkiye firmaları arasında çok önde ve asıl önemli olan ana odağı Lojistik sektörü olan bir şirkettir. Biz İstanbul/Şişli Şubesini ziyaret ettik ve ziyaretimize başlamamız gerekirse;

Ofise girdiğimiz zaman Yazılım departmanı ve diğer çalıştıkları alanlar farklı kısımlarda olduğundan Soykan Bey bizi yazılım alanına davet etti.
Konuşmaya okul yıllarından başladık;
Şu an 25 yaşında olan Soykan Bey, Meslek Lisesi mezunu olup mezuna kalmadan yazılım alanına ilgili olduğundan Yeditepe Üniversitesinin de Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği okumaya karar vermiş 1 yıl İngilizce hazırlık okumuş ve okul hayatında aktif olduğunu ve BÖTE Kurultayında Ulusal Başkanlık yaptığını söylüyor.
Sonra Devlet Okullarında atama zor olduğundan Özel okulda işe başladığını ve çalıştığı süre boyunca memnun kalmadığından ayrıldığını ve yazılım alanına geçiş yaptığını söylüyor.

20200227_110822

-“ Peki Soykan Bey BÖTE Kurultayına nasıl katıldınız ve nasıl Ulusal Başkanı oldunuz ? Bize anlatabilir misiniz ?” diye sorduğumuzda;

“ O dönemde okulumuz ev sahipliği yapmıştı ve hocalarımla aram iyiydi siz de hocalarınızla aranızı iyi tutun ve referans almaktan çekinmeyin , böylelikle bu platform içerisine girerken siz de çok çabalarsanız zorlanmazsınız. Böte Bölümü olan okulları gezmek gibi planlarımız vardı ama okulumuzda Arduino gibi eğitimler verdik. Çok verim aldığım ve eğlendiğim günlerdi.” Diyor.

Yeditepe BÖTE’ nin dersleri zorlamadığını ve kendisi meslek lisesinden mezun olduğu için ve o sene YGS puanlarıyla giriş yaptıklarından derslerinde Lys Fizik dersinin ve İleri Matematik dersinin olması onu zorlandığını söylüyor.

Udemy gibi platformlardan kurslar izleyin kendinize bir alan seçin ve o alanda ilerleyin, özgüvenli olun diyor.

Mesleğini yaptıkça daha çok sevdiğini söyleyen Soykan Bey, Mobil kısmının daha çok görsele dayandığını ve sözel mantığa yakın olduğundan ilgisini çektiğini ve Flutter 2 Platformunu kullandıklarını söylüyor.

Flutter‘ ı Google tabanlı olduğundan, Kotlin’ den daha gelişmiş olduğundan IOS, Android ve Web alanında kullanabileceğimizi ve eğer ilgiliyseniz öğrenmenizi şiddetle tavsiye ediyorum diyor.

Yaptıkları projelerden bahsederken Mobile Application Developer olarak diğer çalışan kişilerden bize projeleri anlatmaları ve Mobil Uygulama Geliştirme konusunda bizimle konuşmaları için ricada bulunuyor ve Soykan Beyin Ricasını kırmayıp bizimle ilgileniyorlar. Burdan Xinerji Mobile Application departmanında çalışanlara çok teşekkür ediyoruz.

Firma Lojistik bir firma olduğundan bu alanda projeler geliştirdiklerini ve Soykan Bey’in firmaya ilk girdiğinde başladıkları Taşımacılık Yönetimi (TMS) projesinden bahsediyorlar ve Soykan Bey, Projelerin hepsinde Flutter kullandıklarını eğer Flutter platformu öğrenmek isteniyorsa ilk önce Javascript sonra Java öğrenilmesinin çok yararlı olacağını söylüyor.

IMG-20200227-WA0014

Yaptıkları tüm projeleri bize gösterdikten sonra;
Günün Sonunda bize elimizden geleni yapmamızı çok kasmamamızı ve anı yaşamamızı çünkü bu günlerin geri gelmeyeceğini söylüyor.

İş olanaklarının fazla olduğu BÖTE bölümümüzün eğer doğru ve kararlı çalışılırsa güzel yerlere gelinebileceğini düşünüyor. Gönüllü de olsa stajyer olmak için fırsat kovalamamız gerektiğini ve çabalamamız gerektiğini tavsiye ediyor.

Her şekilde size yardım etmek isterim kapımız her zaman size açık diyen Soykan Bey’e Teşekkür Belgemizi veriyor, fotoğraf çekilmek için rica ediyoruz ve fotoğraftaki gibi bizi hiç kırmıyor .Bu denli bizimle ilgilendiği ve bizi Mobil alanda kendimizi geliştirmemiz için teşvik eden Soykan Bey’e ve Xinerji şirketine tekrar teşekkür ediyoruz. Ayrıca bizi bu geziye teşvik eden Mehmet Elibol hocamıza ve siz değerli bötekariyer okurlarına da çok teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir