ALBARAKA TÜRK – Muhammed TAŞÇI ( Bilgi Güvenliği Uzmanı) – Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Mezunu


Ziyaret Edilen Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) Bölümü Mezunu İle İlgili Bilgileri
Adı Soyadı:
 Muhammed TAŞÇI
Mezun Olduğu Üniversite: Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi
Mesleği: Bilgi Güvenliği Uzmanı
Çalıştığı Şirket: ALBARAKA TÜRK
Geziye Katılanlar: Haluk BEKLEYEN, Murat KARAŞAH | Buse Turan, Kemal ŞENER


Merhaba değerli botekariyer.com okurları;

     Bugün yazımızda sizlere kariyer gezileri kapsamında kariyerimizi şekillendirecek, mezun olduktan sonra iş hayatımızda yapacağımız tercihler hakkında bilgi sağlayacak keyifli bir kariyer gezisi yazısını kaleme aldık. Kariyer gezisi dediğime bakmayın ağız alışkanlığı. Ülkemizi ve dünyamızı etkisi altına Çin Virüsü nedeniyle  gezimizi online yaptık. Gezimiz kapsamında Albaraka  TÜRK şirketinde Bilgi Güvenliği Uzmanı (Information Security Specialist)  olarak çalışan Muhammed Bey ile bir görüşme gerçekleştirdik. İrtibata geçtiğimiz andan beri bizi yanıtsız bırakmayan, samimi bir şekilde karşılayan, tecrübelerini, bilgilerini ve tavsiyelerini bizimle paylaşmaktan çekinmeyen Muhammed  Bey’ e teşekkürlerimizi iletiriz.

albaraka-turk

     1992 İstanbul doğumlu Muhammed Bey, Liseyi Şişli Endüstri Meslek Lisesinde okuduktan sonra  o zamanlarda tercih yaparken kay sayı problemi yüzünden 2011 yılında bizler gibi Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümüne giriş yapmış. İyi bir üniversitede mühendislik veya Boğaziçi’ nde Yönetim Bilişim Sistemlerini okumak istediğini ancak nasip olmadığı BÖTE okumaktan da pişman olmadığını, severek okuduğunu bizlere vurguladı.Muhammed Bey, lise ve üniversite yıllarında hep özel sektörde çalışmayı hedeflediğini belirterek buna bağlı olarak lise ve üniversite yıllarının yaz tatillerinde boş zamanlarını gönüllü staj yaparak, üniversite eğitimini alırken de Kısmi zamanlı öğrenci olarak çalışarak  değerlendirmiş.Bu staj ve çalışmalarının kariyerinde çok büyük bir artısı olduğunu söyledi.

microsoft-student-partner

     Üniversite yıllarını dolu dolu geçiren Muhammed Bey, bir dönem Microsoft’ un Öğrenci Partnerliğini yapıp Microsoft’ta yaz stajı yapma imkanı bulmuş. Amacının para kazanmak değil, mezun olmadan kendini olabildiğince  geliştirmek ve yetiştirmek olduğunun konuşma boyunca kulağımıza küpe eden  Muhammed Bey, üniversitenin son döneminde İŞKUR’un mesleki gelişim eğitimine katılmış.

ıbm

     O zamanlar yeni başlayan bir proje olan bu eğitimde Sistem ve Network  Uzmanlığı üzerine bir eğitim görmüş ve eğitim daha bitmeden Linkedin’ den bir iş ilanı başvurarak Siber Güvenlik Danışmanlık firmasında ilk iş deneyimine başlıyor. Ancak burada uzun süre çalışmayı uygun görmeyerek karşılıklı anlaşıp.Firmadan ayrılıyor ve IBM Türkiye’ de iş başvurusunda bulunuyor yetkinlikleri geliştirme adına Sistem operasyonları alanında kariyerine devam ediyor. Yaklaşık 1,5- 2 yıl çalıştıktan sonra  işlerin monotonluğun sıkılarak  mesleki gelişimine daha fazla katkı sağlayacağını düşündüğü yeni siber saldırılara yeni siber defanslara yelken açmak için Albaraka Türk’e geçiş yapıyor ve burada Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik alanında çalışıyor.

WhatsApp Image 2020-03-31 at 21.27.55

   

 logo-linux
İngilizcemizi geliştirmemiz için bu zamanların bulunmaz bir nimet olduğunu ve iyi değerlendirmemiz gerektiğini bol bol pratik yapıp kendinize en büyük yatırımı yapmamızı ve şayet yapmazsak yabancı dilimiz olmaz ise, basit arayüz bile kullanamazsınız, büyük şirketlerde veya  daha iyi pozisyonda çalışmak hayalden öteye geçemez diyerek belirtti. Çalıştığı departmanda kullandıkları teknolojilerden bahsederken  Siber güvenlik alanında çalışmak isteyen arkadaşlarımıza tavsiyesinin, yazılım, donanım, network ve sistem konuları hakkında belirli seviyede bilgi sahibi olunması gerektiğini çünkü hepsi üzerinden oluşabilecek güvenlik açığı konularında çözüm üretilmesi beklendiği belirtti. Uzman olmasanız da fikir sahibi olup yeni teknolojilerini takibini sürekli yapılması gerektiğini belirtti. Ayrıca  güvenlik sistemleri tarafında kullanılan ürünlerin çoğunun linux tabanlı ürünler olması hasebiyle giriş seviyesinde bilgi sahibi olmamızın faydalı olabileceğini belirtti.

bote-marmara

      Kariyer belirleme sürecinde örneğin yazılım üzerine bir planlama yapılacak ise yapılması en mantıklı olayın yazılım mimarisi, yazılım algoritma ve mantığını iyi öğrenip sonrasında çalıştığınız yerlerdeki yeni dillere adapte olma ve öğrenme süresini böylelikle en aza indirebilirsiniz dedi. Yazılım ve programlamanın mantığı öğrenin sonra bir dilde iyi olun gerisi gelecektir. Bu süreçte gönüllü staj veya projelere katılarak gelecekteki kariyer planlamasının daha sağlıklı yapılabileceğinden bahsedildi.  BÖTE’ nin  mühendislik bölümlere nazaran bazı konularda pozitif farklarının olduğunu belirten Muhammed Bey, teknik insanlarla bizi ayıran noktaların olduğunu herhangi bir süreci anlatırken analizi yaparken daha iyi sonuçları elde edebiliyoruz diğer teknik çalışanlara göre fark oluşturan  takım oyunu oynayabilme etkili iletişim kurma öğrendiğini öğretme gibi konularda çok fazlasıyla avantaj sağladığını ve bunla birlikte sosyal ve disiplinleri arası bir bölüm olduğunu üniversite tercihlerinde yeni geleceklerin BÖTE’ yi tercih edebileceklerini  ancak gelecek planlamalarını çok iyi yapmaları gerektiğini  dile getirdi.

Yazımızı burada noktalıyoruz. Umarız sizin içinde bu bilgiler yararlı olur. Bu kariyer gezisini yapmamıza vesile olan Mehmet ELİBOL hocamıza da teşekkürlerimizi iletiriz.

Muhammed Bey’ e onca yoğun mesaisinde bize zaman ayırdığı için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir